روسیه: بازگشت تحریم‌ها علیه ایران منتفی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۱۸۰۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: امکان گفتگو و بحث جدید در خصوص بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در این شورا که آمریکا بر آن اصرار و پافشاری دارد، منتفی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«واسیلی نبنزیا» در سازمان ملل امروز پنجشنبه، در نشست شورای امنیت در سخنانی به مناسبت آغاز ریاست دوره‌ای روسیه بر شورای امنیت(در ماه اکتبر) گفت: آنچه که بطور حتم اتفاق نخواهد افتاد، بررسی ساز و کار ماشه(اسنب بک) برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران است.

وی تصریح کرد: مساله بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

در بند ۱۱ و ۱۲ توافق هسته‌ای(برجام) به پروسه اعمال مکانیسم ماشه اشاره شده است که اصطلاح«اسنب بک» هم به آن گفته می‌شود.
 
مکانیسم ماشه به معنی بازگشت فوری به دوران قبل از برجام و اعمال تحریم‌های مجدد علیه جمهوری اسلامی ایران است.

در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است که اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام که متشکل از تروئیکای اروپایی، ایران، چین، روسیه و آمریکا هستند، در اعمال و انجام تعهدات شکایتی داشته باشند، این شکایت ابتدا در کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شود و اگر در باره آن به توافقی نرسند، پرونده قابلیت ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل پیدا می‌کند.

آمریکا در حالی که از برجام خارج شده و مفاد این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ در تائید این توافق را نقض کرد، در ماه‌های اخیر برای بکارگیری مکانیسم ماشه در مورد ایران تلاش کرد که با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و ۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا، درخواست آمریکا برای تحریم ایران را رد کردند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در ادامه سخنان خود در شورای امنیت گفت که رویارویی و اختلافات آمریکا و چین نباید بر فعالیت شورای امنیت تاثیر گذارد و کار آن را فلج کند.

وی با اشاره به اینکه قطعنامه شورای امنیت درباره مبارزه با ویروس کرونا مدت‌ها است که تصویب نشده است، اضافه کرد: رویارویی آمریکا و چین در مسائل دیگر هم به چشم می‌خورد.

نبنزیا، همچنین بر لزوم تمدید پیمان محدود کردن تسلیحات تهاجمی راهبردی معروف به پیمان استارت-۲ تاکید کرد.

اعتبار پیمان استارت-۲ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد و آمریکا تاکنون به روسیه پاسخ صریحی در مورد تمدید این پیمان نداده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °