عدم تفاهم علل تاخیر ۱۵ ساله ابلاغ "سند ملی سالمندان"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:07 - شنبه 25 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۱۸۲۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸
رئیس انجمن علمی سالمند‌شناسی و طب سالمندان عدم تفاهم بین دو سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت را علل تاخیر ۱۵ ساله ابلاغ سند ملی سالمندان اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"احمد دلبری" در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: اقدامات انجام شده در حد یک سند باقیمانده است و امیدواریم تا پایان سال سند ملی سالمندان به نتیجه‌ مطلوبی برسد.
دلبری با اشاره به اینکه متولی سند ملی سالنمندان مشخص نیست، گفت: عدم تفاهم وزارت رفاه و زیر مجموعه آن سازمان بهزیستی با وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌ها ممکن است این سند ضمانت اجرایی پیدا نکند.
رئیس انجمن علمی سالمند‌شناسی و طب سالمندان با بیان اینکه در صورت تفاهم هم ضمانت اجرایی آن مشخص نیست، گفت: محور‌های سند ملی سالمندان بیش از هر چیز ابعاد سلامت جسمی و روانی سالمندان را در نظر می‌گیرد. این سند در ارتباط نزدیک با ۱۸ سازمان همکار اصلی است و هر سازمان بنا بر وظایف خود در این سند نقش دارند.
او درباره نظارت بر این سند گفت: نظارت بر این سند در بحث اقدام مشخص می‌شود. مشکلات سالمندان بسیار زیاد است.
احمد دلبری به افزایش جمعیت سالمندان در برخی کشورها اشاره کرد و گفت: در ۴۰ سال گذشته آمار جمعیت سالمندان کشور دو برابر شده است.
رئیس انجمن علمی سالمند‌شناسی و طب سالمندان سازمان های مرتبط را به یک بسیج همگانی فراخواند و گفت:بعنوان تنها راه حل مشکلات و اجرای سند ملی سالمندان نظارت یک دستگاه نظارتی بالادستی ضروری است.
او گفت: حذف رشته تحصیلی طب سالمندان و نداشتن متخصص از دیگر مشکلات اجرای این سند است.
 
"محسن شتی" رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با بیان اینکه سابقه تدوین این سند سابقه‌ای ۱۵ ساله دارد، گفت: این سند در دو سال گذشته به کمک سازمان برنامه و بودجه به نتیجه امروز رسیده است که مورد قبول سایر دستگاه‌ها قرار گیرد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به فرایند اجرای سند اشاره کرد و گفت: این سند که ۳۱ شهریور امسال ابلاغ شده است دارای ۶ هدف، ۱۹ راهبرد و ۱۳۳ سیاست اجرایی دارد.
"حسام الدین علامه" افزود: اجرای هر برنامه راهبردی به یک دستگاه اجرایی سپرده شده است.
برچسب ها: سالمندان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۶°