لاستیک خودروهای سنگین از تامین تا عرضه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:38 - چهارشنبه 07 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۲۰۳۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: توزیع ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار حلقه لاستیک موجود در سامانه راهداری بصورت رایانه و سیستمی صادر می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "داریوش باقر جوان" در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: آنچه که سامانه جامع لاستیک حمل و نقل عمومی باری و مسافری در جاده یک میلیون ۸۰۰ هزار حلقه لاستیک از انواع سایز‌ها و برند‌ها مورد نیاز کشور است.

مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: حدود ۲۵ درصد لاستیک‌های مورد نیاز حمل و نقل جاده‌ای به دلیل اهمیت در امنیت خودرو از برند‌های اروپایی و متوسط چینی است.
او گفت: از دو سال پیش با توجه به مشکلاتی که برای رانندگان بوجود آمد سامانه واسط شروع بکار کرد که حواله‌های لاستیک را به صورت سیستمی و با اطلاعات مشخص صادر می‌کند.
باقر نژاد گفت: از ابتدای امسال ارز مورد نیاز خرید لاستیک از گروه ۱ (یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی) به گروه ۲ (نیمایی) تغییر کرده است و امروز مشکل در قیمت لاستیک است.
او موجودی حواله سامانه راهداری را ۲۷۰ هزار حلقه اعلام کرد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده هر حلقه لاستیک که تا اول شهریور ۹۹ وارد گمرکات شده باشد و اظهار شده است با همان ارز یارانه‌ای ترخیص شود. بهمت منظور ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی به موجودی سامانه راهداری برای صدور حواله اضافه شده است.
مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: هر لاستیکی که با ارز نیمایی تهیه شده باشد با همان ارز هم توزیع می‌شود.
او تاکید کرد هرگونه توزیع حواله لاستیک بصورت سیستمی و از طریق سامانه راهداری است. حواله دستی نداریم.

احمد کریمی دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور هم با بیان اینکه متولی تامین لاستیک کشور وزارت صمت است، افزود: در دو سال گذشته لاستیک میزان مورد نیاز بخش خودرو‌های مسافری و کالای برون شهری تامین نشده است و رانندگان نیاز خود را از بخش آزاد تهیه کرده اند.
کریمی افزود: برای نیمه دوم سال یک و نیم میلیون حلقه لاستیک نیاز داریم که تنها ۵۰۰ هزار حلقه آن تامین شده است.
وی معتقد است که لاستیک بخش عمومی خودروهای سنگین باید از طریق ارز دولتی تامین شود.

داود سعادتی‌نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک در ارتباط تلفنی با انتقاد از صدور حواله دستی بجای حواله سامانه راهداری گفت: توزیع لاستیک سازمان راهداری مناسب نیست. از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار حلقه لاستیک در انبار‌های فروشندگان لاستیک باقی مانده است و و فروشندگان بیشتر انباردار هستند تا فروشنده. کسی نمی تواند بدون  حواله لاستیک بفروشد و تنها راه صدور حواله فروش لاستیک هم سامانه راهداری است.
برچسب ها: لاستیک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۳°