متخصصان صنعت دفاعی وارد لایه‌های عمیق‌تر خودکفایی شد‌ند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۲۰۶۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
وزیر دفاع از خودکفایی ایران در تولید کابل‌های تفلونی نظامی و غیرنظامی خبر داد و گفت: متخصصان صنعت دفاعی وارد لایه‌های عمیق‌تر خودکفایی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیر سرتیپ حاتمی صبح امروز در مراسم افتتاح کارخانه تولید کابل‌های تفلونی نظامی و غیرنظامی در صنایع دفاعی مستقر در خراسان با اشاره به تلاش دشمن برای تحریم جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه نیرو‌های مسلح اظهار داشت: از همین رو وزارت دفاع وارد لایه‌های عمیق‌تر خودکفایی شده است.

وی با بیان اینکه متخصصان صنعت دفاعی وزارت دفاع در سازمان صنایع دریایی در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالحسین (ع) با تاسی و الگوگیری از این امام همام و یاران با وفایش در آوردگاه حساس نابرابر اقتصادی و در راستای مبارزه با تحریم‌های ظالمانه‌ی نظام سلطه و استکبار جهانی موفق به راه اندازی کارخانه بزرگ تولید سیم و کابل تفلون شدند، افزود: بی‌شک این دستاورد، نقش مهمی در پیشبرد اهداف نظامی، غیر نظامی، اقتصادی و تجاری کشور ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه "هرچه دشمنان عنو‌د و خبیث ایران اسلامی تحریم‌ها را بر نیرو‌های مسلح و مردم ایران تنگ‌تر کنند مطمئن باشند متخصصان جوان و متعهد صنعت دفاعی راه خودکفایی و شکست پروژه تحریم را پیدا کرده‌اند"، افزود: امروز بحمدالله در بخش‌های مختلف صنعت دفاعی مانند موشکی، هوایی، دریایی، صنایع دفاعی و... به موفقیت‌های ارزشمندی دست پیدا کرده‌ایم و برای تضمین پایداری تولید و خودکفایی کارخانه تولید کابل‌های تفلونی نظامی و غیرنظامی که یکی از نیاز‌های اساسی نیرو‌های مسلح است افتتاح شد.

‌وی کابل‌های تفلونی نظامی و غیرنظامی را یکی از بخش‌های مهم صنایع دفاع عنوان کرد و ادامه داد: سایر صنایع کشور مانند صنعت خودروسازی به این سیم‌ها نیاز مبرمی دارند و بحمدالله با افتتاح این کا‌رخانه نیاز کشور برطرف می‌شود و محصولات باکیفیت‌تری در اختیار جامعه قرار خواهد گرفت.

وزیر دفاع با بیان گسترش دامنه‌ی کاربرد انواع سیم و کابل تفلون در حوزه‌های مختلف نظامی و تجاری و بیان ویژگی¬های این محصولات اعم از محدوده‌ی دمای عملکردی بالا، اشتعال‌پذیری پایین، مقاومت دربرابرمواد شیمیایی، قطر و وزن بسیار کم، انعطاف‌پذیری بالا، خواص دی‌الکتریک عالی، مقاومت دربرابرسایش و مقاومت دربرابرجذب رطوبت وشرایط محیطی گفت: از خروجی‌های این کارخانه بزرگ در محصولاتی همچون قایق پرنده، اژدر، شناور‌های تندرو، ناوشکن، پهپاد، سامانه‌های موشکی، هواپیماو بالگرد‌های نظامی وتجاری درحوزه‌ی صنایع هوایی وهوافضا استفاده می‌شود و علاوه برآن، این اقلام درصنایع غیرنظامی همچون صنایع خودروسازی، پتروشیمی، لوازم خانگی و ... کاربرد وسیعی خواهد داشت.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان هزینه‌های هنگفت تأمین "سیم و کابل تفلون" در کشور، تحریم‌های ظالمانه و از طرفی نیاز صنایع نظامی و غیر نظامی کشور به این محصول راهبردی گفت: برابر بررسی‌های به عمل آمده، نیاز سنجی ها، استانداردها، بررسی محصولات با کیفیت روز دنیا و طی بازدید از نمایشگاه‌های بین المللی ماشین آلات تولید انواع سیم و کابل وهمچنین با استفاده از تجارب موجود صنعت در زمینه‌ی فرآیند بومی‌سازی کابل‌های دریایی، این پروژه به عنوان یکی از موضوعات اولویت دار وزارت دفاع در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرمانده معظم کل قوا به نام "جهش تولید" نامگذاری شده است افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی با بیان مقدار نیاز سالانه کشور به سیم و کابل گفت: میزان واردات سیم و کابل تفلون از مبادی رسمی بالغ بر ۱۰ میلیون دلار در سال است و برآورد مصرفی این گونه سیم‌ها در کشور حدود ۲۰ هزار کیلومتر در سال میباشد که تولید این محصول راهبردی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع سالانه ۷۰ درصد صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

وزیر دفاع با بیان اینکه منابع تأمین سیم و کابل تفلون کشور‌های محدودی هستند افزود: این در حالی است که کیفیت محصولات تولیدی این کارخانه به لحاظ کیفیت، همتراز تولید کنندگان اروپایی و بالاتر از کیفیت سیم‌های تولیدی سازندگان کشور‌های دیگر در بازار فعلی است.

وی با تشریح روش‌های تولید سیم و کابل و همچنین سهم کارخانه از تولید این محصول گفت: در حوزه تولید سیم به روش اکسترود علاوه بر رفع تمام نیاز کشور از محل سرریز تولیدی، امکان صادرات نیز وجود دارد و در حوزه تولید سیم به روش نواری امکان تولید ۴۰% نیازمندی کشور وجود داشته است که چنانچه حمایت از طرح توسعه انجام پذیرد، کل نیازمندی کشور قابل دستیابی بوده و امکان صادرات نیز فراهم خواهد بود.

وی بابیان اینکه با راه اندازی این کارخانه حدود ۵۰۰ شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است افزود: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از آمادگی لازم جهت عقد قرارداد تأمین و تولید کابل‌های مذکور با صنایع برخوردار است.

امیر حاتمی خاطرنشان ساخت: هر اقدامی در راستای خودکفایی، گامی مهم و اساسی در پیشبرد اهداف اقتصادی، غرور ملی، اعتماد به نفس ملی و افزایش انسجام اجتماعی محسوب می‌شود و سایر صنایع و دستگاه‌ها نیز می‌توانند با تغییر نگاه، روش و اصلاح فرایند‌ها عزم خود را برای قطع هرگونه وابستگی جزم کنند.
 
امنیت مرز نشینان مهم است

وزیر دفاع همچنین گفت: امنیت مرزنشینان بسیار مهم است و به هیچ وجه قابل قبول نیست در اثر خطا یا بی توجهی گلوله‌ای به مرز‌ها اصابت کند.

امیر سرتیپ حاتمی در حاشیه مراسم افتتاح کارخانه کابل‌های تفلونی با بیان اینکه تذکرات لازم به طرف‌های درگیر قره باغ اعلام شده است گفت: امنیت مرز‌های جمهوری اسلامی ایران برای نیرو‌های مسلح بسیار مهم است.

وزیر دفاع افزود: متخصصان صنعت دفاع در سازمان صنایع دریایی در آوردگاه حساس و نابرابر اقتصادی و در راستای مبارزه با تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه، موفق به راه اندازی این کارخانه بزرگ شدند که نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف نظامی و غیرنظامی کشور ایفا می‌کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ادامه داد: این متخصصان در حوزه تولید سیم به روش اکسترود علاوه بر تامین نیاز تمام کشور، امکان صادرات را نیز فراهم کرده اند.

با راه اندازی این کارخانه، سیم و کابل‌های تفلونی با ویژگی‌هایی همچون دمای عملکردی بالا، اشتعال پذیری پایین، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، انعطاف پذیری بالا و خواص دی الکتریک عالی تولید می‌شود.

این سیم و کابل‌های تفلونی در قایق‌های پرنده، اژدر، شناور‌های تندرو، ناوشکن، پهپاد، سامانه‌های موشکی، هواپیما‌ها و بالگرد‌های نظامی، صنایع هوا و فضا و صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی و لوازم خانگی کاربرد دارد.

در این کارخانه برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °