الحاق دو سامانه راداری برد بلند به شبکه راداری کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:22 - چهارشنبه 30 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۲۰۷۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
با الحاق دو سامانه راداری برد بلند به شبکه راداری کشور، فضای هوایی کشور برای دشمن ناامن تر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از سپاه نیوز، با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) و سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه و جمعی دیگر از فرماندهان و مسئولین نیرو‌های مسلح، صبح امروز (سه شنبه) آیین الحاق دو سامانه راداری برد بلند ساخت نیروی هوافضای سپاه به شبکه راداری کشور برگزار شد.

رادار سه بعدی قدیر برای اولین بار در سال ۹۲ توسط سپاه رونمایی گردید و تاکنون هشت سامانه از این نوع رادار‌ها در سراسر کشور نصب و راه اندازی شده است.

رادار قدیر از نوع آرایه فازی با ترکیب پرشماری از فرستنده‌ها و گیرنده‌ها به صورت چهار وجهی بدون چرخش و حرکت مکانیکی، پوشش ۳۶۰ درجه و برد۱۰۰۰ کیلومتری می‌باشد.

از ویژگی‌های برجسته این رادار کشف انواع هواپیما‌های پنهان‌کار، قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، ارزانی، تولید بومی بوده و با سه نفر عملیاتی می‌گردد.

جمهوری‌اسلامی ایران در تامین انواع رادار‌های جستجو و کشف خودکفا بوده و در بین ۲۰ کشور رادار ساز عمده جهان، در رتبه و موقعیت ۱۰ دنیا قرار دارد.
 
امیر موسوی: نقش مهم سامانه راداری "قدیر" در ارتقای قدرت دفاعی و تهاجمی ایران اسلامی
 
فرمانده کل ارتش با بیان اینکه امروز جوانان نخبه و ولایت‌مدار ایرانی توانایی ساخت ادار‌های پیشرفته را دارند، گفت: سامانه پدافندی قدیر نقش مهمی در قدرت دفاعی و تهاجمی ایران اسلامی و کسب دستاورد‌های بزرگ در این حوزه ایفا کرده است.
 
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در حاشیه مراسم الحاق سامانه راداری قدیر به سامانه‌های راداری شبکه پدافند هوایی کشور که در استان یزد انجام شد، ضمن قدردانی از نیرو‌های فنی و عملیاتی هوافضای سپاه، اظهار کرد: سردار حاجی‌زاده با روحیه جهادی منشأ برکات زیادی در بخش پدافند هوایی و راداری کشور است.
 
وی افزود: بابت رهبری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و وجود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نقش مهمی در اقتدار همه جانبه ایران ایفا کرده و می‌کنند، خدا را شکر می‌کنیم. br/ فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در ادامه با اشاره به اهمیت دستاورد‌های نظامی کشور، گفت: با راه‌اندازی چنین رادار‌هایی، قدرت کشف و تسلط پدافند هوایی بر همه بخش‌های آسمان ایران اسلامی افزایش پیدا کرده است.
 
 امیرموسوی در ادامه با بیان این‌که حدود ۲۰ سال پیش بسیاری از سیستم‌های راداری ایران به خاطر نداشتن یک قطعه از کار می‌افتادند، تصریح کرد: امروز جوانان نخبه و ولایت‌مدار ایرانی توانایی ساخت رادار‌های پیشرفته را دارند که جای شکر و سپاسگذاری است.
 
وی خاطرنشان کرد: این سامانه پدافندی نقش مهمی در قدرت دفاعی و تهاجمی ایران اسلامی و کسب دستاورد‌های بزرگ در این حوزه ایفا کرده است.
 
سردار حاجی زاده: هم پوشانی رادار‌های هوافضای سپاه با رادار‌های ارتش از دستاورد‌های بزرگ نظامی کشور است
 
 فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم پوشانی رادار‌های این نیرو با رادار‌های ارتش را از دستاورد‌های بزرگ نظامی کشور دانست و گفت: اگر در دنیا ۲۰ کشور توان ساخت رادار دارند، حتما ایران اسلامی جزو ۱۰ کشور اول است.
 
به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه الحاق سامانه راداری قدیر به سامانه‌های راداری شبکه پدافند هوایی کشور که در استان یزد انجام شد، کم بودن استهلاک و هزینه ساخت را از ویژگی‌های ممتاز دوسامانه راداری هوافضای سپاه دانست.
 
 وی گفت: این رادار‌ها قادرند تا برد ۳۵۰ کیلومتر پرنده‌های پنهان کار را شناسایی و با توجه به ارتفاع هدف برای پرنده‌ها و سایر اهداف تا برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را کشف و رهگیری کنند و امروز در استان‌های یزد و کرمان راه‌اندازی شدند.
 
سردار حاجی زاده با اشاره به ظرفیت علمی و اجرایی نیرو‌های نخبه هوافضای سپاه، تصریح کرد: نیرو‌های نخبه جوان ما قادرند رادار‌های مورد نیاز نیرو‌های عملیاتی را بسازند و در اختیار آنان قرار دهند. br/ فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد: طی سه ماه آینده رادار بعدی در چابهار راه‌اندازی می‌شود و با این افتتاح، تعداد رادار‌های کشور در این کلاس به هشت مورد افزایش می‌یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۵°