لزوم تمرکز جدی بر موضوع جهش تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۲۰۸۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم تمرکز جدی بر موضوع جهش تولید در شش ماهه دوم سال از سوی دستگاه‌های اصلی متولی تولید تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اقای اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید، از وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و اتاق بازرگانی خواست به صورت جدی برای بخش تولید وقت بگذارند و به گونه‌ای مدیریت کنند که شاهد فعال‌تر بودن واحد‌های تولیدی و فراوانی کالا‌های مورد نیاز مردم در بازار باشیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: اینکه گفته می‌شود با وجود فشار‌ها و تحریم‌های ظالمانه اقتصاد کشور همچنان سرپا ایستاده است به معنای نبود مشکل در اقتصاد و بخش تولید نیست بلکه سرپا بودن اقتصاد یعنی با وجود همه فشارها، به فضل الهی واحد‌های تولیدی کشور همچنان فعالیت دارند و کالا‌های مورد نیاز جامعه در بازار‌ها موجود است.

وی ادامه داد: البته تورم و مشکلات اقتصادی، معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده، اما دولت تمام تلاش خود را بکار گرفته تا هم از اشتغال کارگران بخش تولید صیانت شود و هم وضعیت معیشتی مردم بهبود یابد.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر ضرورت توجه به بخش‌های پیشران اقتصاد تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی سهم مشخصی از تسهیلات را برای بخش‌های پیشران اقتصاد در نظر بگیرد و تسهیلات این بخش‌ها را با اولویت پرداخت کند چراکه با فعال شدن بخش‌های پیشران اقتصاد، رشته‌های صنعتی متعدد دیگر نیز به حرکت در می‌آید.

اقای جهانگیری با اشاره به گزارش نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نیاز‌های ارزی و ریالی بخش تولید، تصریح کرد: اگرچه تامین منابع مالی نقش مهمی در جهش تولید دارد، اما شناسایی و رفع موانع اداری و ساز و کار‌های دست و پا گیر پیش روی بخش تولید نیز بسیار مهم است و اگر این مسائل برطرف شوند، مسیر تحرک و جهش بخش تولید هموار خواهد شد.

وی از بانک مرکزی خواست در کنار تلاش برای تدوین سیاست‌های پولی و اعتباری و صیانت از منابع ارزی کشور، بخش تولید را نیز به طور ویژه مورد توجه قرار داده و به دنبال پیشنهاد‌ها و راهکار‌هایی برای تامین ارز مورد نیاز مواد اولیه بخش تولید باشد و از روش‌های مختلف نظیر تامین ارز مستقیم در سامانه نیما و یا تهاتر و دیگر روش‌ها برای واردات مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های تولیدی عمل شود.

در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک مرکزی، رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس سازمان بازرسی کل کشور و مشاور اقتصادی رییس قوه قضائیه نیز حضور داشتند، نماینده وزارت صمت گزارشی از مهمترین موانع و چالش‌های بخش تولید ارائه کرد.

در این گزارش از تامین منابع ریالی و ارزی به عنوان مهمترین ضرورت بخش تولید در سال جاری یاد شد و پیشنهاداتی نیز برای فعال کردن ظرفیت‌های خالی واحد‌های تولیدی ارائه گردید.

نماینده وزارت صمت همچنین ضمن ارائه گزارشی از برآورد منابع ارزی مورد نیاز حوزه تولید در سال ۱۳۹۹، به تشریح برنامه ریزی‌های انجام شده برای مدیریت واردات و اولویت بندی در تخصیص و تامین ارز مورد نیاز بخش تولید پرداخت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °