باید در جنگ اقتصادی آرایش جنگی بگیریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۸۰۲۲۳۶
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
رئیس قوه قضاییه گفت: برای پیروزی در جنگ اقتصادی دشمن باید آرایش جنگی بگیریم و با تخصیص تسهیلات به حوزه تولید، از افسران دلاور این میدان پشتیبانی کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه آیت الله سید ابراهیم رییسی در ادامه سفر به خراسان جنوبی با جمعی از فعالان اقتصادی این استان دیدار کرد و با آن‌ها از لزوم کار و تلاش مضاعف و پرهیز از یاس و تردید در برابر موانع برای پیروزی در جنگ اقتصادی دشمن سخن گفت.

رییس قوه قضاییه، خراسان جنوبی را استان کار و تلاش و مستعد برای تولید دانست که می‌توان با تقویت صنایع در این دیار، محرومیت را از چهره زیبای آن زدود.

آیت الله رییسی گفت: فقر در گوشه و کنار استان خراسان جنوبی فقر وجود دارد و بعضی گزارش‌ها ما را رنج می‌دهد، اما با همت سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و تدبیر مدیران می‌توان بر مشکلات فائق آمد.

توجه به "تجارت جهانی" از نکات مورد تاکید رییس دستگاه قضا بود که با اشاره به بازدید از "پایانه مرزی یزدان" در خراسان جنوبی تاکید کرد: خراسان جنوبی از طریق سه پایانی مرزی فعال استان خراسان جنوبی می‌تواند سهم ایران را در تجارت منطقه‌ای و تجارت بین‌المللی افزایش دهد.

"پرهیز از خام فروشی" دیگر نکته مورد تاکید آیت الله رییسی بود که متذکر شد این موضوع فقط مربوط به نفت نمی‌شود و باید از خام فروشی همه کالا‌ها پرهیز کرد.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: خداوند به کشور ما ثروت فراوانی داده و نباید آن‌ها را با خام‌فروشی حراج کنیم بلکه باید منابع را به خوبی بشناسیم و از آن‌ها درست بهره برداری نماییم.

آیت الله رییسی در همین راستا از دو گزارش اخیر صداوسیما درباره "صنایع چرم" و "کُرک" تقدیر کرد که متعهدانه زوایای اقتصادی این دو صنعت را بررسی کرد و خواستار توجه و حساسیت همه مسئولان به ویژه وزیر صنعت نسبت به کالا‌هایی شد که با ارزش افزوده بالا قابل ارائه هستند.

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به صنایع تبدیلی و بسته بندی نیز تاکید کرد و گفت که توجه به این صنایع موجب تولید مقرون به صرفه‌ی کالا برای فروشنده و مصرف کننده می‌شود و برای اقتصاد هم ارزش افزوده خواهد داشت.

آیت الله رییسی با اشاره به نقش موثر صنایع پیشران در اشتغالزایی از صنعت مسکن به عنوان نمونه‌ای از این صنایع نام برد و متذکر شد: اگر در کشور مسکن سازی را درست پیگیری می‌کردیم بسیاری از صنایع مرتبط فعال و مساله اشتغال حل شده و بیکاری کاهش می‌یافت.

رییس قوه قضاییه لزوم پرهیز از واردات بی رویه به کشور را نیز گوشزد کرد و اظهار داشت: کالا‌هایی که می‌توان با کیفیت استاندارد در داخل تولید کرد نباید وارد کشور شوند.

آیت الله رییسی افزود: وقتی واردات یک کالا ۴ دلار و تولید آن در داخل ۱ دلار هزینه می‌برد، منطقی و معقول آن است که خط تولید آن کالا را افزایش دهیم و راضی نشویم مشابه آن از خارج وارد شود تا تولیدکننده ما متضرر شود.

رییس قوه قضاییه در ادامه سخنانش به ستاد تنظیم بازار نیز تذکر داد که مواد اولیه را با نرخ مناسب در اختیار تولیدکنندگان بگذارد تا هم آن‌ها احساس ضرر نکند و هم کالا با قیمت عادلانه به دست مصرف کننده برسد و به هیچ کس ظلم نشود.

آیت الله رییسی "جهش تولید" را مأموریت همه بخش‌ها در کشور دانست و اظهار داشت: رهبر انقلاب شعار‌های راهبردی سال را بر اساس نیاز جدی کشور و متناسب با تحرکات دشمن مطرح می‌کنند و همه موظف به تحقق این شعار‌ها هستیم.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند تا چرخه تولید در کشور ما متوقف شود تا دست نیاز به سوی بیگانگان دراز کنیم تصریح کرد: ملت ایران تحت هیچ شرایطی تسلیم دشمن نمی‌شود و مسئولان هم باید با حضور فعال در صحنه، اجازه ندهند دشمن به هدفش برسد.

آیت الله رییسی گفت: مقام معظم رهبری حکیمانه فرمودند که همه مشکلات کشور قابل حل و راه حل آن‌ها توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی است

رییس قوه قضاییه با اشاره به مرز مشترک استان خراسان جنوبی با افغانستان و نظرات برخی فعالان اقتصادی منطقه، یکی از الزامات اولیه در این زمینه را فعالیت مستمر گمرکات برای صادرات عنوان کرد.

آیت الله رییسی با اشاره به نشست‌هایی که با کارآفرینان و سرمایه گذاران در استان‌های مختلف کشورمان داشته، متذکر شد که با شنیدن نظرات فعالان اقتصادی و اصحاب تولید به علم الیقین رسیده که همه مشکلات حوزه تولید با تصمیم سازی دقیق، تصمیم گیری قاطعانه و عزم راسخ مسئولان قابل حل است.

رییس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش‌های رییس دادگستری و استاندار خراسان جنوبی برای حمایت از تولید، از آن‌ها خواست که با جدیت بیشتری به تلاش هایشان برای گره گشایی و حل مشکلات کارآفرینان و تولیدگران ادامه دهند.

رییس قوه قضاییه همچنین به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان توصیه کرد با عزم راسخ در این عرصه تلاش کنند و در برخورد با موانع و کاستی‌ها دچار یاس و تردید نشوند.

آیت الله رییسی از فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی خواست که مسائل و مطالبات خود را همراه با راه حل‌های پیشنهادی مشکلات به صورت مکتوب ارائه دهند تا آن‌ها را در نشست‌های سران قوا یا از طریق شورا‌های عالی پیگیری نماید.

رییس قوه قضاییه گفت: امروز ما در یک جنگ اقتصادی با دشمن قرار داریم و باید آرایش جنگی بگیریم و کارآفرینان ما همچون یک افسر و سرباز دلاور باید وارد میدان شوند.

آیت الله رییسی تصریح کرد: وقتی سرمایه گذار و کارآفرین ما با اعتماد به نفس وارد صحنه شود و مسئولان نیز با تخصیص اعتبارات و تسهیلات لازم از آن‌ها حمایت کنند، یقیناً دشمن در میدان تولید هم مانند همه صحنه‌ها شکست خواهد خورد.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، دبیر ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی به گزارش عملکرد یک سال اخیر این ستاد پرداخت.

وی از ۳۰ مورد بازدید رییس دادگستری استان خراسان جنوبی از مجموعه‌های تولیدی و احیای ۲۰ واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل، همکاری با یکصد فعال اقتصادی و بررسی ۲۱ مشکل مراکز تولیدی استان به عنوان بخشی از این فعالیت‌ها یاد کرد.

همچنین در این نشست، تعدادی از فعالان اقتصادی استان به بیان مسائل و مشکلات اقتصادی استان و راهکار‌های پیشنهادات خود برای حل این موضوعات پرداختند.

فلاحی خواستار معافیت مالیاتی شهرک‌های صنعتی بیرجند قائم شد و زینعلی لزوم جلوگیری از واردات کالا‌های دارای مشابه داخلی و پرداخت تسهیلات برای تولید این کالا‌ها به جای خروج ارز را مورد تاکید قرار داد.

خیریه، مدیر مجتمع مرغ مادر، از ضرر ماهیانه هزار و ۲۰۰ میلیاردی صنعت طیور و ضرر ۱۵۰۰ میلیارد تومانی واحد‌های مرغ مادر در ۶ ماه نخست امسال به خاطر آنچه تصمیمات غیرکارشناسی ستاد تنظیم بازار در شرایط کرونا خواند، خبر داد و خواستار حمایت قضایی برای پرداخت خسارت به مرغداران منطقه شد.

رستگار نماینده دامداران و استان نیز از لزوم تامین نهاده‌های دامی برای صدور لبنیات به بازار افغانستان سخن گفت و خواستار تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد کارخانه تولید شیر و شیرخشک در استان شد و صفدری زاده مدیر مناطق ویژه اقتصادی استان هم با اشاره به لزوم توسعه منطقه ویژه اقتصادی ماهی رود، بر لزوم ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرکات و صدور کالا از مرز مشترک افغانستان برای تقویت جایگاه ایران در تجارت بین المللی تاکید کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °