معرفی ۵۵۳ مدیر متخلف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:35 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۲۳۳۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶
رئیس سازمان بازرسی کل کشور از معرفی ۵۵۳ مدیر متخلف به نهاد ریاست جمهوری در یک سال و نیم گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: در این مدت ۸هزار و ۳۳۲ بازرسی در کل کشور انجام داده ایم و به ۱۰۶ هزار شکایت نیز رسیدگی شده است.
رئیس سازمان بازرسی کشور با تاکید بر اینکه هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم به مسئولانی که اقدامات خلاف قانون انجام می‌دهند هشدار داد.
حجت الاسلام درویشیان با بیان این مطلب که هدف کلان سازمان بازرسی حاکمیت قانون و ارتقای نظام سلامت اداری در کشور است افزود: ۸۵ مصوبه خلاف قانون را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده ایم که تاکنون ۵۶ مصوبه ابطال شده است.
رئیس سازمان بازرسی با بیان اینکه هر ترک فعلی که حقوق عامه را ضایع کند جرم است و فسادزا گفت: برخی مسئولان بخش مسکن در چند سال اخیر ترک فعل کرده اند که ما آن را پیگیری می‌کنیم و باید پاسخگو باشند. آقای درویشیان در ارتباط با پرونده‌های فرار مالیاتی هم گفت: با پیگیری این پرونده‌ها در سازمان تا کنون ۴۶۰۰ میلیارد تومان از معوقات مالیاتی وصول شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: یکی از اشکالاتی که در موضوع مالیات داریم عدم شناسایی همه مودیان مالیاتی است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از مودیان هنوز در سامانه مالیات ثبت نام نکرده اند و سازمان بازرسی در چند ماه اخیر، حدود هزار مودی از جمله تعدادی از صرافی‌های تهران، فروشگاه‌های بزرگ، نمایندگی‌های ایران خودرو، پیمانکاران ایرانی و خارجی طرف قرارداد یک واحد تولید را شناسایی و به سازمان مالیاتی معرفی کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: تا زمانی که سامانه‌های هوشمند فعال نشوند برخورد‌های موردی و جزئی دردی را دوا نخواهد کرد.
وی درباره مطالبات قطعی که به واحد‌های اجرایی ارسال، ولی اجرا نشده هم افزود: قرار‌های کارشناسی که صادر شده و باید اجرا می‌شدند متاسفانه سال هاست اجرا نشده و مبلغ آن حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: یکی از اشکالات در تعدیل مالیاتی به مودی اجازه داده شده اگر مدارکی نسبت به تشخیص ممیز مالیاتی ارائه کرد می‌توانند تا صددرصد تعدیل مالیاتی بگیرند، ولی با بررسی‌های سازمان بازرسی در گذشته، تعداد قابل توجهی پرونده بدون مستند تعدیل مالیاتی دریافت کرده اند.
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان با اشاره به اینکه یکی دیگر از اشکالات تعدیل مالیاتی، تبعیض در اصول مالیاتی است هم ادامه داد: بیشترین مالیات را کارمندان دولت یا واحد‌های مشخص شده پرداخت می‌کنند در حالی که بسیاری از صنوف بر اساس ضریب‌های مالیاتی تخفیف می‌گیرند که این وضع درست نیست و باید اصلاح شود.
وی افزود: عدم شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی هم از اسیب‌های جدی دربخش مالیاتی است که باید دنبال شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره خصوصی سازی در کشور گفت: در سال‌های اخیر بیش از ۲۰ مورد پرونده در سازمان بازرسی تشکیل شده و بررسی کردیم و حتی درخواست ابطال را داده ایم و همچنین تخلفات را به مرجع قضایی معرفی کرده ایم.
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان افزود: یکی از پرونده‌هایی که اخیرا گزارش آن را به مرجع قضایی و وزارت اقتصاد ارسال کردیم واگذاری شرکت ایران اپراتور است که تخلفاتی را مسئولان وقت سازمان خصوصی سازی انجام داده اند که معرفی و پیشنهاد بازنگری در واگذاری را داده ایم.
وی ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته در پرونده شرکت کشت و صنعت مغان، هیئت داوری رای به ابطال این واگذاری داد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در پرونده ماشین سازی تبریز و کشتارگاه صنعتی اردبیل هم ورود کردیم و در حال حاضر حدود ۱۰ پرونده در دست بررسی و رسیدگی داریم.
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان با بیان اینکه قانون سیاست‌های اصل ۴۴ یک قانون ضروری برای پیشرفت کشور است هم ادامه داد: اگر این قانون به خوبی اجرا شود یک انقلابی در بخش اقتصادی کشور اتفاق خواهد افتاد.
وی تصریح کرد: عدم اهلیت خریداران، فروش زمین و ضعف نظارت در بعد از واگذاری از اشکالات اساسی در ساختار خصوصی سازی است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره ساخت و ساز‌های غیر مجاز در کشور هم گفت: یکی از پایه‌های ثابت بازرسی ها، بخش زمین خواری و برخورد با آن است.
حجت الاسلام و المسلمین درویشیان افزود: یکی از موضوعاتی که جزو اولویت‌های ما و دستگاه قضایی است اجرای قانون حد نگار می‌باشد که در سال‌های گذشته خیلی به این موضوع توجه نشده است.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه سراسری که برای کشور تعریف شده کل بازرسی‌های استان‌ها وارد شوند و تکالیفی که در قانون برای دستگاه‌های متولی زمین مثل جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و وزارت نیرو وجود دارد وظیفه نقشه برداری، ارائه آن به سازمان ثبت اسناد و صدور سند تک برگی آن را انجام دهند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: تاکنون برای حدود ۵ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی با پیگیری به عمل آمده سند صادر شده که اگر برای اراضی ملی و دولتی سند رسمی صادر شود از زمین خواری ها، سند سازی‌ها و قولنامه بازی‌ها جلوگیری می‌شود.
وی افزود: یکی از اولویت‌های سازمان بازرسی در این راستا، پیگیری و مطالبه جدی از دستگاه‌های متولی است.
آقای درویشیان در بخش برخورد با زمین خواری گفت: فسخ سه قرارداد و بازگشت ۲ هزار و ۵۲۵ هکتار از اراضی ملی به دولت و رفع تصرف هزار و ۴۸۷ هکتار از اراضی شهرستان‌های تهران، جلوگیری از تصرف اراضی پارک جنگلی به مساحت ۲ هزار و ۴۲۰ متر، خلع ید اراضی تصرف شده استان قزوین به مساحت ۷۳۶ هکتار، رفع تصرف ۱۱۶ هکتار از اراضی مجاور شهرک صنعتی استان قم، بازگشت ۲۵ قطعه از زمین‌های سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس، کشف زمین خواری و تصرف حریم و بستر رودخانه در استان بوشهر به مساحت ۳۰ هزار هکتار در بخش برخورد با زمین خواری بوده که انجام شده است.
وی افزود: در بخش صنعت، ۸ هزار و ۵۴۲ میلیارد ریال و حدود ۱۸۶ میلیون دلار اثربخشی داشته ایم، یک فساد ۵۵۴ میلیارد تومانی در یک شرکت وابسته به خودروسازی کشف کردیم، بازگشت ۲۰ میلیون یورو، ۵۵۹ میلیون ین، ۲ میلیون دلار، ۳۹۷ میلیون ریال به بیت المال و معرفی ۱۶ نفر از مدیران یک شرکت در بخش صنعت به مرجع قضائی، کشف ارتشاء ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان یکی از مدیران بخش صنعت، کشف ارتشاء بالغ بر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، فروش لاستیک خارج از شبکه به ارزش ۵۸ میلیارد تومان توسط مدیران یکی از شرکت‌های تولیدی لاستیک، گرانفروشی ۱۶ شرکت مجری نمایشگاهی حدود ۸۰ میلیارد تومان بوده که در این راستا اثربخشی داشته ایم.
وی ادامه داد: در بخش نفت بالغ بر هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان و ۵۴۶ میلیون دلار برگشته و یا جلوگیری شده، کاهش ۱۶ میلیون یورویی از قیمت پیشنهادی در جریان لغو یک مناقصه، پیگیری منجر به اصلاح فرآیند یک انتخاب پیمانکار حدود ۳ میلیون یورو، کاهش ۸ میلیون یورو در جریان لغو و برگزاری مجدد مناقصه، کشف سوء جریان مالی به مبلغ حدود ۸۵ میلیون یورو در یک قرارداد، ضبط تضامین یک شرکت خارجی به مبلغ ۴۸ میلیون یورو، کشف فساد در اجرای قرارداد خط لوله که منجر به کسر حدود ۳۰۰ میلیون دلار شد که این‌ها بخش‌هایی از اثربخشی سازمان بازرسی کل کشور است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در بخش بانکی ۱۴۳ هزار میلیارد ریال و ۱۲ میلیون دلار اثر بخش داشته ایم و به عنوان مثال ۷۵ میلیون دلار کشف فساد در قالب یک سوء استفاده ارزی در یکی از بانک‌ها در استان بوشهر، معرفی و محکومیت مفسدین اقتصادی در پرداخت و دریافت تسهیلات ۱۴۰ هزار میلیارد ریالی بانک سرمایه که گزارش آن توسط سازمان بازرسی ارائه شده، کشف سوء جریان در صدور ۲۷۶ فقره حواله ارزی به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار، کشف فساد و سوء جریان در فرآیند خرید و توزیع کاغذ‌ها با ارز دولتی و معرفی ۳۰ شرکت وارد کننده به سازمان تعزیرات حکومتی از موارد اثر بخش در این سازمان بوده است.
آقای درویشیان درباره آمار در بخش گمرک هم افزود: شناسایی هزار کانتینر کالای قاچاق در گمرک شهید رجایی، کشف ۲۱۲ کانتینر قاچاق در گمرک قشم، جلوگیری از ترخیص ۶۹ دستگاه کانتینر برنج تاریخ مصرف گذشته از اثر بخشی‌های سازمان بازرسی کل کشور بوده است.
وی ادامه داد: در بسیاری از این موارد از جمله مناقصه ها، مزایده‌ها پیشگیری شده است، ولی پرونده‌های مربوط به ارتشاء و اختلاس به مرجع قضائی ارسال می‌شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: تعداد اثر بخشی‌های سازمان بازرسی از نظر پیشگیری و اصلاح، به مراتب بیشتر از کشف فساد به معنای اختلاس و ارتشاء است.
وی با بیان اینکه حدود ۲ هزار و ۳۱۸ گزارش هشداری به مسئولان داده ایم افزود: تعدادی از این هشدار‌های بسیار مهم به رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور درباره تسریع طراحی و اجرای الگوی کشت، پیش بینی کمبود نهاده‌های مهم بخش کشاورزی، کود شیمیایی، وضع نهاده‌های دامی کشور مثل ذرت و سویا، لزوم قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت، نواقص سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی کارت بازرگانی داده شده است.
آقای درویشیان درباره گزارش‌های هشداری به سازمان بورس هم گفت: ۸ گزارش هشداری درباره پیش بینی این وضع داده ایم.
وی افزود: به بانک مرکزی درباره دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی وارد کنندگان هشدار داده ایم.
وی ادامه داد: در بخش حمایت از تولید هم اقدامات گسترده‌ای از جمله بیش از ۵۱ مورد رفع مشکلات، ۹ مورد راه اندازی فعالان اقتصادی، پیگیری تخصیص اعتبار تسهیلاتی تا سقف هزار میلیارد ریال از منابع کمیته امداد به این بخش در یکی از استان‌ها و همچنین اقدامات حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان را انجام داده ایم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره قانون مجازات اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی گفت: در این زمینه به کسانی که مسئولیتی دارند و تحت نفوذ تصمیمی برخلاف قانون بگیرند هم هشدار می‌دهم و هم توصیه می‌کنم در این قانون، مجازات انفصال و حبس وجود دارد و یادآوری می‌کنم هم کسانی که اعمال نفوذ می‌کنند و هم کسانی که نفوذپذیر شده اند تحت تعقیب قرار می‌گیرند.
وی افزود: حتما از مدیران شجاع و ریسک پذیر حمایت می‌کنیم و یک کارگروه حمایت از رفع موانع تولید تشکیل شده است و اگر مدیری در این شرایط شجاع باشد و تصمیم لازم را بگیرد مورد حمایت سازمان بازرسی قرار خواهد گرفت.
آقای درویشیان گفت: در کنار حمایت از مدیران سالم و شجاع، مبارزه با فساد یکی از اولویت‌های اصلی ماست.
برچسب ها: معرفی ، مدیر ، متخلف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°