بازدید بهارستانی ها از بخش کرونایی بیمارستان حضرت رسول
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:30 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۳۴۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
تعدادی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از بیمارستان رسول اکرم (ص) بر ضرورت بازنگری در مدیریت بحران کشور، کرونا و نظام بهداشت و درمان پایتخت تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت؛ نمایندگان پس از بازدید از بخش‌های بیمارستان رسول اکرم (ص)، در نشستی با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، و معاونان غذا و دارو و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره وضعیت کرونا و مشکلات بیمارستان‌ها بحث و گفتگو کردند.
 
بازدید جمعی از نمایندگان مجلس از بخش کرونایی بیمارستان حضرت رسول

آقای عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این نشست، از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر مدافعان سلامت تقدیر و تشکر کرد و گفت: کادر درمان در شرایط بحرانی به صورت عملی نه شعاری بار درمان کشور را به دوش می‌کشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: دانشگاه‌های تهران، ایران و شهید بهشتی سه قطب کلانشهر تهران هستند که به بیماران خدمات‌رسانی و همچنین خدمات آموزشی هم ارائه می‌کنند، البته سایر بیمارستان‌ها هم در حال خدمات‌رسانی هستند و وضعیت یکسانی دارند؛ منابع کشور محدود است و نمی‌توان خلق منابع کرد، بنابراین باید بحث بازطراحی و مهندسی مجدد نظام بهداشتی درمانی مورد توجه قرار گیرد.

لزوم پژوهش برای بازنگری در نظام بهداشت و درمان استان

آقای روح‌الامینی پیشنهاد کرد: دانشگاه‌های تهران، ایران و شهید بهشتی با هماهنگی هم شرح خدماتی را برای پژوهش مجدد در رابطه با بازنگری در نظام بهداشت و درمان استان داشته باشند و در قالب پروپوزالی به نمایندگان ارائه کنند البته مرکز پژوهش‌های مجلس هم می‌تواند ورود کند و شهرداری هم قول همکاری دادند.

وی افزود: در کلانشهر‌های دنیا با توجه به یکپارچگی منابع خدمات‌رسانی‌ها افزایش می‌یابد، اما در مورد کشور ما به این نحو نیست و خیرین، نیرو‌های مسلح، دولت و بخش خصوصی پراکنده کاری می‌کنند این نوع رفتار درست نیست و باید بر روی این موضوع مطالعه جدی شود؛ کرونا در کنار تمامی تهدیدات فرصت بازنگری در سیستم بهداشت و درمان را به ما داده است و منابع باید مدیریت و چاله‌ها پر شود تا مشکلات جدیدی ایجاد نشود.

استفاده از تجربه کشور‌های موفق در زمینه کرونا

آقای روح‌الامینی در ادامه بر ضرورت توجه به فوریت‌های الزام‌آور برای جلوگیری از شیوع و گسترش بیشتر ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: باید الزاماتی را برای جداسازی و شناسایی مبتلایان و قرنطینه کردن آن‌ها داشته باشیم با ساده‌ترین نرم‌افزار‌ها می‌توان مبتلایان را شناسایی کرد و از تجربه کشور‌های موفق در این زمینه بهره برد؛ متاسفانه بیماران در کشور رها هستند چرا پس از گذشت ۸ ماه از کرونا باید به این نتیجه رسید که ماسک زدن اجباری شود در حالی که در اروپا از همان ابتدا جریمه‌هایی برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیش بینی و اجرا شد.
 


بازدید جمعی از نمایندگان مجلس از بخش کرونایی بیمارستان حضرت رسول
 
وی با بیان اینکه کنترل افراد مشکوک تنها کار سیستم بهداشت و درمان کشور نیست بلکه کشور و حاکمیت باید ورود کنند، گفت: انتشار بیماری را باید مدیریت کرد و تعداد بالای فوتی و مبتلایان کرونا نشانه نبود مدیریت بوده و نیاز است در عناصر مدیریتی بازنگری شود.

ضرورت بازنگری در مدیریت بحران کشور و کرونا

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر ضرورت بازنگری در مدیریت بحران کشور و همچنین کرونا، تصریح کرد: ۶ ماه پیش نیرو‌های مسلح به میدان آمدند، اما متاسفانه اجازه فعالیت به آن‌ها داده نشد و آن‌ها را تحویل نگرفتند، البته به رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور هم اجازه حضور در ستاد را نمی‌دهند، بنابراین می‌طلبد در مدیریت بحران کشور بحران خیزی مانند ایران بازنگری و مجلس در این حوزه وارد کار اساسی شود همچنین در مدیریت بحران کرونا و نظام ارائه خدمات سلامت درکلانشهر تهران هم باید بازنگری شود.
 
بازدید جمعی از نمایندگان مجلس از بخش کرونایی بیمارستان حضرت رسول

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با طرح این سوال که چرا ستاد مقابله با کرونا جریمه و پروتکل‌های سختگیرانه را اعمال نمی‌کند؟ گفت: چرا سفر‌ها به شمال کنترل نمی‌شود در این رابطه رهبر معظم انقلاب همه اختیارات را به ستاد داده است چرا وقتی ستاد امکان، اختیار، بودجه و ظرفیت لازم را دارد از اختیارات استفاده نمی‌کند و همه چیز را رها کرده است، متاسفانه ستاد حتی از دو روسای کمیسیون‌های بهداشت و اجتماعی برای حضور در جلسات دعوت نمی‌کند.

در این نشست همچنین موضوعاتی مانند افت درآمد بیمارستان‌ها نسبت به سال گذشته، ضرورت حمایت‌های قانونی، بودجه‌ای و پشتیبانی از سیستم بهداشت و درمان کشور، وضعیت نامطلوب امکانات بیمارستان‌های تهران، ابراز نگرانی از بدتر شدن وضعیت کرونا در آذر و دی ماه و وضعیت آموزشی بیمارستانی، توجه به بودجه سیستم بهداشت و درمان در فصل بودجه‌ریزی و بودجه ۱۴۰۰، افزایش و توسعه تخت‌های بیمارستان، تامین ارز به موقع دارو و تجهیزات پزشکی و جدی گرفتن کرونا و تحمیل بار کرونا بر دوش بیمارستان‌های دولتی تاکید شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۰°