فیلم‌های سینمایی باید نام فارسی داشته باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:27 - چهارشنبه 07 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۲۳۸۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در استفاده از اسامی زبان فارسی باید مورد توجه باشد، گفت: این اقدام در وزارتخانه ما آغاز شده و حتی تاکید شده که فیلم‌های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی صبح امروز (بیستم مهرماه ۹۹) با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود شالویی، مشاور وزیر در پاسداشت زبان فارسی و اعضای این شورا برگزار شد.

در این جلسه سیدعباس صالحی با تبریک روز حافظ، گفت: تلاش کردیم ابتدا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازخوانی قوانین بپردازیم و بعد از آن از دیگر سازمان‌ها و نهاد‌ها توجه به زبان فارسی را مطالبه کنیم.

او افزود: هم به دلیل ضرورت توجه به جایگاه زبان فارسی و هم به دلیل دغدغه مقام معظم رهبری در این حوزه باید به زبان فارسی توجه داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تصریح کرد: با توجه به وجود این دغدغه‌ها اولین قدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه راه‌اندازی دبیرخانه مستقل زیر نظر وزیر بود.

او ادامه داد: از دیگر اقدامات فعال کردن حوزه‌هایی مانند اداره کل چاپ و نشر و معاونت مطبوعاتی است. همچنین ارتباط با دیگر معاونت‌ها و بخش‌هایی که غیرمستقیم در این زمینه نقش دارند از اقدامات دیگر است.

صالحی همچنین به این‌که در استان‌ها هم واحد‌های استانی پاسداشت زبان فارسی را فعال کرده‌اند اشاره و سپس بیان کرد: این اقدامات را ابتدا از وزارتخانه آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم از دیگران هم مطالبه داشته باشیم. به عنوان مثال در نام‌گذاری اسامی فیلم‌های سینمایی تاکید کرده‌ایم که حتما باید از اسامی فارسی استفاده شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بخش دیگر اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی به عنوان نقش ستادی برای حضور فعال دیگر دستگاه‌ها در اهتمام به زبان فارسی است که در این زمینه نامه‌نگاری‌هایی با سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف داشته‌ایم.

او سپس گفت: در ذیل شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی کارگروهی هم تشکیل شده که در هشت ماه گذشته به طور مستمر جلسات خود را برگزار کرده و امیدوارم بتوانیم با اجرای قانون و توجه به منویات مقام معظم رهبری بیش از پیش نسبت به هویت و زبان فارسی توجه داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به گستره بحث‌های مربوط به برخورد‌ها و نظارت‌ها در مواجهه با اصنافی که از اسامی و تابلو‌های غیرفارسی استفاده می‌کنند، گفت: در این زمینه باید ریشه و فرایند‌ها را بررسی کنیم و آن‌ها را به دست بیاوریم هر چند که فرهنگ‌سازی هم در این حوزه مهم است و کارگروه شورای پاسداشت زبان فارسی باید آن‌ها را پیگیری کند.

او بیان کرد: همچنین در مسیر ثبت نام‌ها کار را باید جدی‌تر بگیریم و اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشیم و تمامی مراکزی که خدمات عمومی و مردمی ارائه می‌دهند در سامانه‌های خود به موضوع الزام استفاده از نام‌گذاری فارسی اشاره کنند.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °