ظرفیت ۱۲۵ میلیارد دلاری صادرات به ۱۵ کشور همسایه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۸۰۲۳۹۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵
رئیس سازمان توسعه تجارت معتقد است: ظرفیت ۱۲۵ میلیارد دلاری صادرات به ۱۵ کشور همسایه داریم به این معنی که ظرفیت و یا سابقه صادرات کالا‌های مورد نیاز کشور‌های همسایه را داشته ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمید زادبوم در برنامه تیتر امشب با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی تجارت بین الملل گفت: به علت شرایط کرونا در سطح جهان، کشور‌هایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرز‌های زمینی آن‌ها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبه رو شدند.

او با بیان اینکه این پدیده مبتلابه ایران هم بود تاکید کرد: در این مدت ۲۰ مرز مشترک ما با کشور‌هایی که پیش از این شرایط به ان‌ها صادرات داشتیم بسته شد و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات به روسیه و قزاقستان در دوران کرونایی ادامه داد: با بازگشایی مرز‌های زمینی با کشور‌های همسایه، افت صادرات از ۵۰ درصد در فروردین ماه به ۳۴ درصد در پایان ۶ ماهه اول امسال رسید.

او سپس در تشریح دلایل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات گفت: یکی از دلایل آن نبود صادرات گاز به کشور ترکیه است.

زادبودم ادامه داد: در ۵ ماهه اول امسال صادرات ما به ترکیه ۵۱۳ میلیون دلار بوده، در حالی که در ۵ ماهه اول سال گذشته صادرات ما به این کشور ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده است. این اختلاف ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به کشور ترکیه است.

او تاکید کرد: عامل موثر دیگر بر کاهش صادرات، بسته شدن دو ماهه مرز‌های بسیاری از کشور‌های همسایه بر کالا‌های وارداتی به علت شیوع ویروس کرونا است که هنوز این محدودیت در مورد واردات کالا به ترکمنستان ادامه دارد.

زادبود افزود: علاوه بر  این، بعد از بازشدن مرز‌ها به علت تراکم کامیون‌های حمل بار در مرز‌ها با کندی در امر صادرات مواجه شدیم که البته ممکن است هنوز هم در برخی مرز‌ها شاهد این کندی باشیم.

زادبوم تاکید کرد: ظرفیت ۱۲۵ میلیارد دلاری صادرات به ۱۵ کشور همسایه داریم به این معنی که ظرفیت و یا سابقه صادرات کالا‌های مورد نیاز کشور‌های همسایه را داشته ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار امیدواری کرد: اگر وضعیت تجارت خارجی و صادرات به همین شیوه ادامه یابد، می‌توان امیدوار بود که صادرات کشور نسبت به نیمه اول سال افزایش یابد.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات در ادامه به ظرفیت‌های بالای کشور در صادرات اشاره و تاکید کرد: درصورت فراهم شدن زیرساخت‌های لازم و دستیابی به ابزار‌های مهمی مثل حمل و نقل و سیستم بانکی نوین، ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به کشور‌های همسایه محقق خواهد شد.

او در تشریح مهمترین موانع صادرات کالا از کشور به سایر کشور‌ها این طور گفت:
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °