تمجید رئیس جمهوری از راه اندازی سامانه استعلام مدارک تحصیلی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:58 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۲۴۹۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹
رئیس جمهور راه اندازی سامانه استعلام مدارک تحصیلی را اقدامی ارزشمند برشمرد و گفت: این سامانه از موثرترین اقدامات در راستای توسعه دولت الکترونیک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی عصر سه شنبه در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و در آیین رونمایی از "سامانه استعلام مدارک تحصیلی"، افزود: این سامانه هم امور اداری در زمینه مدارک تحصیلی را تسهیل می‌کند و هم مانع از اتلاف وقت و انرژی شهروندان می‌شود
و با توجه به تعدد مراکز آموزشی و در عین حال الزام ارائه مدارک تحصیلی از سوی شهروندان، این سامانه یکی از بهترین اقدامات در این حوزه است.
وی ابراز امیدواری کرد اقدامات ضروری از این دست در سایر حوزه‌ها در دولت الکترونیک انجام گیرد تا امور اداری کشور در چارچوب دولت الکترونیک تسریع و تسهیل شود.
رئیس جمهور در ادامه این جلسه همچنین تعدد قوانین و عدم شفافیت در کنار اختلاف رویه دستگاه‏‌های مجری و حاکمیتی را از جمله عوامل بروز ناهماهنگی در امور تجاری و گمرکی برشمرد و تاکید کرد: دولت تلاش دارد از طرق قانونی و ایجاد سامانه جامع تجاری در تعامل با پنجره واحد تجارت فرامرزی، تعارضات و اختلاف رویه‏‌ها را برطرف و زمینه تجارت را تسهیل کند.
اقای روحانی با بیان اینکه دولت از ابتدا برای تسهیل امور تجاری و برطرف کردن مشکلات فعالان اقتصادی به زیرساخت جامع تجارت اهتمام ویژه ‏ای داشته است، گفت: استقرار گمرک الکترونیک مهم‏ترین بستر تجارت فرامرزی بود که دولت پایه‏‌های آن را از طریق پیاده ‏سازی زیرساخت‏ها، و تقویت سیستم‏های امنیت اطلاعات، اجرای سامانه یکپارچه امور گمرکی، اجرای پنجره واحد تجارت به سرانجام رساند.
رئیس جمهور گفت: دولت اکنون با راه‏ اندازی سامانه جامع تجارت بسیاری از مسائل و مشکلات تجاری ناشی از عدم شفافیت، انحصارگرایی، ناهماهنگی در امور صادرات و واردات را مرتفع کرده و این سامانه نه‏ تنها موجب شفافیت اطلاعات، تسهیل تجارت و رفع موانع تجارت فعالان اقتصادی می‏شود، بلکه مانع از قاچاق کالا و فساد اقتصادی خواهد شد.
وی اظهارداشت: با این سامانه می‏ توان از وضعیت صادرات و واردات کشور اطلاع پیدا کرد و مسئولان دستگاه‏های اجرایی ذیربط در صورت لزوم می‏ توانند وضعیت صادرات و واردات کشور را رصد و در مواقع لزوم گزارش‏ گیری کنند.
رئیس جمهور در ادامه این جلسه و پس از بحث و بررسی سامانه‏‌های اطلاعاتی حوزة کشاورزی و تعامل با سایر سامانه‏‌های حوزه مدیریت کالای کشور، گفت: کشاورزی در اقتصاد کشور جایگاه بزرگی دارد و هرچه بتوانیم بخش کشاورزی را تقویت کنیم به هدفمان که امنیت غذایی است، نزدیک‏تر می‏ شویم.
اقای روحانی یکی از نیاز‌های اساسی در حوزة کشاورزی را تحقق دولت الکترونیک برشمرد و افزود: خوشبختانه کار‌های خوبی در این عرصه انجام شده و سامانه جامع و هوشمند اطلاعات کشاورزی با زیرشاخه‏‌های کاربردی متعدد، همه پهنه ‏ها و نهاده‏‌های کشاورزی و تولید و توزیع و صادرات را پوشش می‏ دهند.
دسترسی به اطلاعات بخش کشاورزی سبب هدفمندی و بازدهی

رئیس جمهور گفت: اینکه اطلاعات کشاورزی از زمین تا کشاورز و شرکت‏ها و صادرکنندگان یکجا در اختیار بخش مدیریت کشاورزی باشد، خودبخود کشاورزی به سمت هدفمندی و بازدهی پیش خواهد رفت.
وی با اشاره به طراحی سامانه یکپارچه اطلاعات کشاورزی کشور و رصد دقیق امور کشاورزی سراسر کشور و سامانه "کشاورزیار" که ارتباط مستقیم بین کشاورزان، بهره‏ برداران و متخصصان در هر استان را به صورت برخط برقرار می‏ کند، اظهارداشت: بی تردید سیستم توزیع کالا در کشور از لحاظ زیرساخت‏ها و عملکرد باید به سمت وضعیت مطلوب حرکت کند و از شکل‏های سنتی ساختار توزیع کالا در کشور که باعث افزایش هزینه‏‌های کالا می‏ شود جلوگیری شود.
اقای روحانی در ادامه به دستورالعمل اجرایی مدیریت نظام‌مند اسناد الکترونیکی اشاره کرد و گفت: قابلیت دسترسی آسان و کم ‏هزینه به اسناد موردنیاز، محدودیت فضای لازم برای حفظ و نگهداری، اطلاع‏ رسانی آسان و مدیریت منسجم و قابل نظارت و کنترل از مزایایی مهم اسناد الکترونیکی است.
نظام مدیریت الکترونیکی موجب کاهش هزینه هاست

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نظام مدیریت الکترونیکی موجب رفاه مردم، کاهش هزینه‏‌ها و تسریع در انجام امور دولت و مردم است، افزود: مدیریت نظام‏‌مند اسناد الکترونیکی موجب تسهیل و تسریع فرایند‌های مربوط به مبادلة اسناد الکترونیکی و تضمین اصالت و اعتبار آن می‏ شود و بروز رسانی این اسناد از ضرورت‏‌هایی است که همواره باید در رأس اصول مدیریت این نوع اسناد قرار گیرد تا خدشه‏‌ای به روند کار الکترونیکی وارد نشود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص سامانه استعلام مدارک تحصیلی که امروز در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و درحضور رئیس جمهور رونمایی شد، گفت: سامانه استعلام مدارک تحصیلی این امکان را فراهم کرده تا تمامی دستگاه‌هایی که نیاز به استعلام صحت تعلق مدارک تحصیلی به افراد را دارند از طریق این سامانه واحد با درج کد ملی اطلاعات مورد نظر بویژه تایید مدرک تحصیلی افراد را دریافت کنند.
اقای منصور غلامی افزود: کلیه اطلاعات مربوط به همه مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی بر روی این سامانه بارگذاری شده و امیدواریم این سامانه موجب سرعت و دقت در خدمات دهی و استعلام‌ها شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درخصوص مصوبه امروز این جلسه درمورد سامانه جامع تجارت، گفت: دستگاه‌های مختلفی از گمرک گرفته تا وزارت صمت، سازمان بنادر، سازمان حمل و نقل و انبار‌های مختلف در کشور در تجارت کالا نقش دارند و متاسفانه بعضی اوقات ناهماهنگی بین این دستگاه‌ها باعث می‌شود در کشور مشکلاتی برای مردم بوجود آید.
سامانه جامع تجارت؛ امکانی برای مبارزه با احتکار و فساد در حوزه بازرگانی

اقای محمد جواد آذری جهرمی افزود: متاسفانه بعضا شاهدیم که احتکار‌هایی رخ می‌دهد یا کالا‌های ضروری وارد شده به کشور در گمرک دپو می‌شود و در برخی موارد نیز متاسفانه گزارش‌ها حکایت از این دارد که در حوزه تجارت، واردات و توزیع کالا فساد رخ می‌دهد که ظلم آن برای مردم است.
وی با بیان اینکه کشور‌های مختلف دنیا با ایجاد شفافیت و استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک این مسئله را برای خود حل کرده اند، گفت: به دستور آقای رئیس جمهور و تاکید ایشان برای حل و فصل این موضوع بویژه در شرایط سخت فعلی کشور در زمینه تجارت و تامین کالای مورد نیاز، دبیرخانه شورای فناوری اطلاعات تشکیل و جلسات متعددی با حضور همه دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در نهایت به یک جمع بندی مشترک رسیدیم که تا تاریخ ۹/۹/ ۱۳۹۹ تمام دستگاه‌ها اقدامات اجرایی خود را برای تکمیل و راه اندازی این سامانه که متولی اصلی آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است، انجام دهند و همه دستگاه‌ها مکلف به همکاری با این وزارت خانه شدند.
وی افزود: برای ضمانت اجرایی این مصوبه نیز کارگروهی در وزارت ارتباطات با عضویت ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و همچین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دستگاه‌های مرتبط تشکیل شده است که به صورت هفتگی گزارش عملکرد دستگاه‌ها براساس مصوبه را به رئیس جمهور ارائه می‌دهد.
اقای اذری جهرمی اظهار داشت: امیدواریم تا آذرماه سال جاری مشکلاتی که در حال حاضر در رابطه با هماهنگی دستگاه‌ها وجود دارد و برخی سودجو‌ها از این فضا استفاده می‌کنند برطرف شود و با استقرار سامانه جامع تجارت بتوانیم شفافیت، سرعت عمل و اجرای قانون را در حوزه تجارت کالا در کشور داشته باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°