لحظه‌ای از درد مردم غافل نیستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:25 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۲۵۱۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
رئیس جمهور با اشاره به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم گفت: به مردم اطمینان می‌دهم که دولت همه توان خودرا برای تامین ارز و کالای موردنیازجامعه بکاربرده و خواهد برد و لحظه‌ای از درد مردم غافل نیست و به نوکری مردم متفخریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود در جلسه هیئت دولت گفت: پیامبر (ص) اعتدال را به جامعه آورد؛ یعنی امت اسلامی نه افراط و نه تفریط می‌کند.

آقای روحانی تصریح کرد: از مردم فهیم و عاشق خاندان رسالت باید تشکر کنم که در دوران عزاداری اربعین حسینی همه استاندارد‌ها را مراعات کردند و علی رغم اشتیاق به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و برپایی مجالس عزا و راهپیمایی، سفر به عراق انجام نشد و عزاداری‌ها نیز در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت.

رئیس جمهور گفت: از مردم خواهش می‌کنیم که در ایام پایانی ماه صفر و مصیبت و عزای پایان این ماه، همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

آقای روحانی در آستانه سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) خاطرنشان کرد: مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فرد و جمعی خود آموخته و می‌آموزند، اما نسبت به زندگی پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) باید بیش از آنچه انجام گرفته، دقت و درس آموزی کنیم.

رئیس جمهور گفت: پیامبر (ص) بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است، نه قبل از او کسی با آن مقام آمد و نه کسی بعد از او کسی با آن مقام خواهد آمد، او اشرف مخلوقات و اخلاقش، پیام و زندگی اش، الگو بود و در قرآن مجید نیز با همین صفات توصیف شد؛ پیامبر (ص) الگو و نمونه برای همه ما بود.

آقای روحانی افزود: این پیغمبر الگو و نمونه، هم جنگ و هم صلح داشت، هم عملیات تهاجمی و هم تدافعی داشت، روز‌هایی در جنگ‌هایی پیروز و روز‌هایی دچار شکست شد و حکومت را بر مبنای قانون و پیام و پیمان اداره کرد.

رئیس جمهور گفت: پیامبر (ص) وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن این صلح را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر (ص) بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد، در سایه آن صلح به دست آمد.

آقای روحانی افزود: آنجایی که توان و نیروی کافی برای جنگ وجود داشت، پیامبر (ص) فرمان جنگ می‌داد و آنجا که تعداد دشمنان و ابزار آن‌ها بیشتر بود، فرمان دفاع می‌داد، در جنگ احزاب و خندق پیامبر (ص) در پناه قدرت ایمان و خندق در برابر دشمنان ایستادگی کرد.

رئیس جمهور گفت: تمام کفار و اهل کتاب در مدینه احساس امنیت می‌کردند و هیچ جایی را در جزیره العرب به مدینه ترجیح نمی‌دادند، امنیت مردم در هر دین، مرام و سلیقه‌ای در کنار حکومت پیامبر (ص) حراست و حفاظت می‌شد.

آقای روحانی تصریح کرد: پیامبر (ص) همه سنن نادرست، چون توقع‌ها و غرور‌های نابجا را از بین برد و در آن جامعه می‌دیدید به خود اجازه می‌دادند که دختران را زنده به گور کنند، پیامبر (ص) عظمتی همسان مردان به زنان داد، این کار کوچکی نیست.

رئیس جمهور افزود: جامعه‌ای که دختر را ننگ می‌دانست تبدیل به جامعه‌ای شد که تولد دختر را رحمت می‌نامید و احترام پسران و دختران و عبادت هر دو یکسان شد و حقوق آن‌ها نیز عادلانه شد.

آقای روحانی تصریح کرد: در دوران پیامبر (ص) جوانان مقام یافتند، او جوانی را به فرماندهی بزرگترین لشکر خود منصوب کرد و به تمام احزاب و یارانش گفت که در برابر این فرمانده جوان باید تسلیم و تابع باشید.

رئیس جمهور در ادامه گفت: پیامبر (ص) اعتدال را به جامعه آورد و با این اعتدال بود که ما می‌بینیم قرآن، امت ما را امت وسط نامیده است، عنوانی که قرآن برای مردم زمان پیامبر (ص) می‌پسندد، اعتدال است یعنی نه افراط و نه تفریط می‌کند، سنن نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد.

آقای روحانی با بیان اینکه در زمان پیامبر (ص) علم به عنوان ننگ به شمار می‌آمد، افزود: پیامبر (ص)، علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، او بهداشت و نظافت را به عنوان الگویی مهم برای مردم تثبیت کرد، الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن‌ها به حمام نرفتن افتخار می‌کرد و لویی چهاردهم می‌گفت که یکسال تمام است که بدن من آب ندیده و حمام نرفته ام و به آن افتخار می‌کردند.

رئیس جمهور همچنین گفت: در حالی که پیامبر (ص) در آن زمان نظافت و پاکیزگی و شستن حداقل پنج نوبت دست و صورت را برای نماز‌های پنج گانه و همچنین در شرایطی غسل را بر مردم واجب کرد و نظافت را در همه حال به عنوان یک اصل برای مردم تبیین کرد.
 
سامانه جامع تجارت آذر ماه افتتاح می‌شود

رئیس جمهور در ادامه از افتتاح سامانه جامع تجارت در نهم آذرماه خبر داد و گفت: با راه اندازی این بخش از مرحله ثبت سفارش تا زمانی که کالایی به فروش می‌رسد، تمام مراحل تحت رصد این سامانه قرار می‌گیرد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، به سالروز شهادت امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: مولای ما علی بن موسی الرضا (ع) که بر مبنای تدبیر ولایت عهدی را ولو با اکراه پذیرفت، ولی فرمود، من در هیچ امری دخالت نمی‌کنم و حضور او در خراسان و مرو چه‌ها کرد، چه تحول عظیمی در دنیای اسلام ایجاد کرد و چه تبلیغی کرد، تنها نیشابور نبود که به استقبال امام هشتم با آن همه قلمدان‌ها و همه وسایل نوشتن آن ایام شتافتند؛ تا پیام او را بیاموزند و بنویسند.

آقای روحانی گفت: در اهواز هم هر کجا که امام رفت، مردم به استقبال او شتافتند، به خاطر علمش، رفتارش، اخلاقش و او تدبیر و عقلانیت را به همه ما آموخت، او بود که فرمود عبادت این نیست که فقط شما نماز بخوانید و روزه بگیرید، اصل عبادت فکر کردن، اندیشیدن و خردورزی در امور خدا و حق و امور جامعه است.

رئیس جمهور ادامه داد: بزرگانی که در این ایام بیشتر نام شریفشان برده می‌شود و در عزای آن‌ها اندوهگین هستیم، باید درس‌های زندگی را از آن‌ها بیاموزیم.

آقای روحانی در ادامه با اشاره به اینکه چند نکته را می‌خواهم در این جلسه به مردم عزیز اعلام کنم، گفت: در این ایام تلاش زیادی کردیم، برای اینکه اقتصاد ما مسیر دیجیتالی را بپیماید، در یک بخش از این اقتصاد دیجیتال، زندگی دیجیتال در شرایط امروز مخصوصا کرونایی است تا آنجا که می‌توانیم باید تماس‌های حضوری را به حضور در فضای مجازی تبدیل کنیم.

رئیس جمهور گفت: هفته گذشته سامانه‌ای را افتتاح کردیم که همه مدارک تحصیلی تحصیل کنندگان، دانشگاهی، در این سامانه ثبت شده، البته این سامانه از سال ۹۲ آماده است و به تدریج تکمیل می‌شود و دیگر نیاز نیست افراد تمام مدارک خود را همراه و یا کپی‌های آن را داشته باشند و استعلامات تماما از طریق این سامانه امکانپذیر خواهد بود و هر کس که بخواهد با کدی که در اختیار دارد می‌تواند همه مدارک تحصیلات خود را در این سامانه ملاحظه کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: سامانه‌ای دیگر در مورخ ۱۳۹۹/۹/۹ افتتاح خواهد شد که سامانه تجارت نام دارد.

آقای روحانی افزود: سامانه جامع تجارت، سال‌ها و ماه‌ها من دنبال آن بودم، از زمانی که فردی ثبت سفارش می‌کند تا مغازه‌ای که آن جنس را به فروش می‌رساند در آن سامانه قابل رویت است، از جمله گمرک، بخش‌های دیگر مانند انبارداری‌ها و موضوع احتکار که یک جنس به کجا رفته است، تمام انبار‌های کشور باید زیر رصد این سامانه قرار گیرد و تمام اقدامات بانک مرکزی باید در چارچوب این سامانه قرار گیرد.

رئیس جمهور افزود: در خصوص همه دستگاه‌هایی که بنا بوده در طول این مدت تلاش کنند، دیروز نکات‌های لازم را در این زمینه مرور کردیم، امروز برای افرادی که در این زمینه تلاش کردند، تقدیرنامه ارسال می‌شود و برای دستگاه‌هایی که عقب هستند از آن‌ها سوال می‌شود، چرا عقب هستند کسی فکر نکند، این مسئله اختیاری است، دولت الکترونیک یک وظیفه برای همه ما است.

رئیس جمهور همچنین گفت: آموزش و پرورش ما امروز داخل سامانه‌های مجازی در حال فعالیت است، بهداشت درمان و سلامت نیز در همین سامانه در حال خدمات رسانی است، کسب و کار، رفاه مردم و آنچه خدمات برای مردم است باید در داخل این سامانه قرار گیرد، اینکه قبض‌های آب و برق جداگانه صادر نشود و این سامانه برای شفافیت و مبارزه با فساد و راحتی مردم است.

رئیس جمهور در ادامه افزود: دوشنبه این هفته افتتاح مهم دیگری داشتیم که متفاوت با سایر افتتاح‌ها بوده و آن تمام خدمات و فعالیتی که در طول یکسال و نیم برای سیل فروردین ۹۸ انجام شد و این یکی از افتخارات بزرگ دولت است.

آقای روحانی تصریح کرد: هر چه لازم بوده در خسارت بی سابقه این سال که ۲۵ استان را درگیر این مسئله کرد و سه تا چهار استان مانند گلستان، خوزستان، لرستان با مشکلات بسیار بزرگ و عظیم درگیر شدند، تمام مراکز تجاری و خدماتی ساخته شد و تمام ابنیه‌ها و تمام مراکز تخریب شده ساخته شده است.

رئیس جمهور در ادامه گفت: تنها خانه‌ها و ابنیه مردم ۱۵۷ هزار واحد بوده که از این تعداد ۶۶ هزار منزل از ابتدا یعنی از مرحله خاکریزی مجدد ساخته شده و ۹۹ هزار واحد دیگر ترمیم شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

آقای روحانی افزود: همچنین ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی و فرعی تکمیل شده که شامل شهری و روستایی است و این کار عظیم و بزرگ در کشور انجام گرفته است.

باید به موقع ایستاد و جنگید و به موقع صلح کرد 

رئیس جمهور به آموزه‌های امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و گفت: اگر در روز صلح جنگیدیم و در روز جنگ صلح کردیم؛ هر دو خطا و اشتباه است، بلکه باید به موقع ایستاد و جنگید و به موقع صلح کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه امروز هیات دولت، با اشاره به تاکید پیامبر (ص) بر لزوم مشورت با مردم تصریح کرد: پیامبر (ص) هیچ کار مهم را بدون مشورت با مردم انجام نداد و این دستور خداوند به پیامبر (ص) بود، اما در عین حال پیامبری که هم حاکم و هم پیامبر است، حق ندارد ذره‌ای از قانون تخطی کند و خداوند در قرآن به پیامبر (ص) گفت، که اگر از خط مستقیم هدایت کوچکترین تخطی کرده و به راست یا چپ منحرف شوی و مسیر حق را ترک کنی، دو برابر در دنیا و آخرت عذاب خواهی شد.

رئیس جمهور گفت: پیامبر (ص) تا کوچکترین فرد در جامعه همه بر مبنای قانون باید عمل کنند، هیچ کس در سلام توفیق نیافت که بر پیامبر (ص) سبقت بیابد، او بود که در کوچه و بازار و مسجد بر مردم سلام می‌کرد این اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم است.

آقای روحانی افزود: باید تاریخ زندگی پیامبر (ص) را از نو بخوانیم و تدریس کنیم و همه ابعاد این زندگی را مدنظر قرار دهیم، بعضی فقط یک بعد زندگی ایشان را مدنظر قرار می‌دهند، مگر می‌شود انسانی تنها بخشی از یک مکتب را قبول کند و به بخشی دیگر بی اعتنا باشد بلکه مجموعه اسلام درس زندگی ماست چه آنجا که می‌گوید جهاد و ایستادگی و چه آنجا که می‌گوید صلح، چه آنجا که از برادری می‌گوید و چه از آنجا که از قاطعیت، چه آنجا که از رحمت و نرمش در برابر دیگران می‌گوید؛ همه این مجموعه اسلام است و باید از او به ویژه در این ایام معطر بیاموزیم.

رئیس جمهور گفت: باید از امام حسن مجتبی (ع) نیز یاد بگیریم؛ او امام صلح و پیوند بود و با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت. وقتی برخی از اصحاب امام حسن (ع) با زبان معترضانه به ایشان گفتند که چرا صلح و پیمان را امضا کردید، ایشان فرمودند؛ شما ۲۰ نفری که پیش من آمده اید که جامعه اسلامی نیستید، من در مسجد برای مردم سخنرانی کردم و دیدم که اکثریت قاطع جامعه صلح می‌کنند و وقتی مردم این را می‌خواهند من صلح را انتخاب می‌کنم، این راه امام حسن مجتبی (ع) است.

آقای روحانی خاطرنشان کرد: او به ما می‌آموزد که به روز جنگ، مرد جنگ باشیم و به روز صلح مرد صلح، اگر در روز صلح جنگیدیم و در روز جنگ صلح کردیم؛ هر دو خطا و اشتباه است بلکه باید به موقع ایستاد و جنگید و به موقع صلح کرد.
 
صادرات غیر نفتی ۲۵ درصد افزایش یافت

رئیس جمهور گفت: در یک ماهه اخیر یعنی شهریور ماه نسبت به مرداد صادرات غیر نفتی کشور ۲۵ درصد افزایش یافت و این روند صعودی شروع شده است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، افزود: همانطور که قبلا هم گفتم در شش ماهه دوم شرایط ما بهتر خواهد شد و تلاش‌ها مستمرا به نتیجه می‌رسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تقاضای سرمایه گذاری در کشور در شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه پارسال ۳۷ درصد رشد نشان می‌دهد، گفت: پروانه بهره برداری نیز نسبت به پارسال ۸ درصد رشد دارد.

آقای روحانی با بیان اینکه درست است مردم احساس فشار و مشکل می‌کنند، اما باید به آمار و ارقام هم توجه کنند، گفت: موقعیت ما در تولید، صادرات غیر نفتی و مبارزه با کرونا موفقیت را نشان می‌دهد که البته همه این‌ها مرهون همکاری مردم و دست به دست دادن همه با یکدیگر است.

رئیس جمهور گفت: اگر در بحث کرونا مقرراتی را وضع می‌کنیم که محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند، فقط به خاطر سلامت مردم است و ما نمی‌خواهیم کسی را اذیت کنیم، زیرا این محدودیت‌ها جزو سلامت مردم است.

آقای روحانی افزود: در کنار مردم، دشمن ابرقدرت خود و صهیونیست را شکست می‌دهیم و در تولید و فعالیت‌های اقتصادی و مبارزه با کرونا نیز موفق خواهیم شد.

صادرات غیر نفتی ۲۵ درصد افزایش یافت

رئیس جمهور گفت: در یک ماهه اخیر یعنی شهریور ماه نسبت به مرداد صادرات غیر نفتی کشور ۲۵ درصد افزایش یافت و این روند صعودی شروع شده است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، افزود: همانطور که قبلا هم گفتم در شش ماهه دوم شرایط ما بهتر خواهد شد و تلاش‌ها مستمرا به نتیجه می‌رسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تقاضای سرمایه گذاری در کشور در شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه پارسال ۳۷ درصد رشد نشان می‌دهد، گفت: پروانه بهره برداری نیز نسبت به پارسال ۸ درصد رشد دارد.

آقای روحانی با بیان اینکه درست است مردم احساس فشار و مشکل می‌کنند، اما باید به آمار و ارقام هم توجه کنند، گفت: موقعیت ما در تولید، صادرات غیر نفتی و مبارزه با کرونا موفقیت را نشان می‌دهد که البته همه این‌ها مرهون همکاری مردم و دست به دست دادن همه با یکدیگر است.

رئیس جمهور گفت: اگر در بحث کرونا مقرراتی را وضع می‌کنیم که محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند، فقط به خاطر سلامت مردم است و ما نمی‌خواهیم کسی را اذیت کنیم، زیرا این محدودیت‌ها جزو سلامت مردم است.

آقای روحانی افزود: در کنار مردم، دشمن ابرقدرت خود و صهیونیست را شکست می‌دهیم و در تولید و فعالیت‌های اقتصادی و مبارزه با کرونا نیز موفق خواهیم شد.
 
از یکشنبه می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم

رئیس جمهور با اشاره به پایان زمان محدودیت تسلیحاتی ایران طبق برجام در تاریخ ۲۷ مهر اظهار داشت: از روز یکشنبه می‌توانیم به هر کشوری که بخواهیم اسلحه بفروشیم و همچنین از هر کس بخواهیم اسلحه بخریم.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه بازسازی‌های صورت گرفته پس از حوادث غیر مترقبه ای، چون سیل و زلزله باعث شده است کیفیت محل سکونت مردم ارتقاء پیدا کند، افزود: برای مثال در زلزله کرمان خانه‌هایی که بنیاد مسکن ساخت، وقتی دوباره در این شهر زلزله آمد آن ساختمان‌ها آسیب ندید؛ پس این سازندگی‌ها به معنی بهبود شرایط محل سکونت افراد است.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه همه در کنار هم برای این سازندگی تلاش کردند، گفت: من تکرار می‌کنم ما سه امتحان بزرگ را پشت سر گذاشتیم؛ یکی جنگ تحمیلی اقتصادی سال ۹۷؛ دوم سیل سال ۹۸ که در ۲۵ استان اتفاق افتاد و سوم شیوع ویروس کرونا که در پایان سال ۹۸ و در سال ۹۹ درگیر آن هستیم. این سه آزمایش بزرگ هم برای مسئولان و هم برای مردم بوده است و به حمدالله مردم ما در همه این آزمون‌ها سربلند بیرون آمدند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هفته آینده محدودیت تسلیحاتی ۱۰ ساله ایران به موجب برجام به پایان می‌رسد، گفت: در یکشنبه هفته آینده، (۲۷ مهر) دیگر تحریم تسلیحاتی نداریم و سر این مسئله چهار سال با آمریکا جنگیدیم، چون آن‌ها می‌خواستند این اتفاق نیفتد.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه این مسئله با ایستادگی مردم محقق شده است، افزود: همه مسئولان و دیپلمات‌های ما هم تلاش‌های بسیاری کردند و آمریکا موفق نشد. آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کار کرد، این یکی از کار‌های برجام است که تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یکشنبه می‌توانیم اسلحه مان را به هر کسی که بخواهیم بفروشیم و از هر که خواستیم، اسلحه بخریم.

رئیس جمهور ادامه داد: این یکی از اقداماتی است که دولت تدبیر و امید انجام داد؛ البته در این میان یک شری در دنیا پیدا شد به اسم حاکمان جدید کاخ سفید که این شر نه بر سر مردم ما که بر سر همه جهان آورد.

آقای روحانی در ادامه به وضعیت کنونی افغانستان اشاره کرد و گفت: یک زمانی کاخ سفید نشینان هر روز می‌گفتند، امنیت افغانستان را تضمین کرده ایم؛ الان ببینید در افغانستان چه خبر است و غرب و شرق آن دست چه کسانی است.

رئیس جمهور افزود: آن‌هایی که ادعا می‌کردند ما به منطقه آمدیم تا داعش را از بین ببریم، دیدیم که چکار کردند؛ مردم فداکار عراق و سویه و عزیزان رزمنده ما بودند که جنگیدند و داعش را نابود کردند.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه آمریکا در عرصه سیاست خارجی یک موفقیت را به دست نیاورده است، اظهار داشت: آمریکا در تمام موارد از جمله برابر ملت عراق، فلسطین، سوریه و همه ملت‌ها شکست خورده است.

رئیس جمهور با اشاره به لحن بی ادبانه رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد: حتی کسی که مدیر یک مجموع کوچک هم باشد از آن ادبیات درباره مردم ایران استفاده نمی‌کند؛ معلوم است که ملت ایران این‌ها را عصبانی کرده است.

آقای روحانی در بخش پایانی صحبت هایش با اشاره به اینکه مردم امروز در فشار اقتصادی هستند، تاکید کرد: مردم بدانند که دولت همه توان خودش را برای تامین ارز و کالای مورد نیاز جامعه به کار خواهد گرفت و لحظه‌ای از درد و مشکل مردم غافل نیست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در برابر کرونا هر چه در توان داشتیم انجام دادیم، گفت: افتخار می‌کنیم به نوکری مردم و من از همه وزرا و مسئولین خواهش می‌کنم با همه توانمندی استمداد از پیامبر (ص)، امام مجتبی (ع) و مولای ما امام رضا (ع) بجویند تا بتوانیم این بار را به مقصد برسانیم و مشکلاتشتان را حل کنیم.

آقای روحانی اشاره‌ای هم به چند آمار اقتصادی داشت و گفت: امسال گندم ما هفت درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است؛ پس شرایط ما در تولید گندم نسبت به سال قبل یک قدم جلو است.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه تولید و فروش در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه بخش صنعت رشد داشته ایم؛ در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه قبل در تولید ۱۱ درصد، در فروش ۱۴ درصد رشد داشته ایم؛ در ۶ ماهه اول امسال در بخش صنعت ۶/۴ دهم درصد رشد داشته ایم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه در بخش فولاد از سه درصد تا ۹ درصد در ۶ ماه گذشته تولید اضافه داشته ایم، افزود: پس فقط حرف نمی‌زنیم و در مقام عمل هم همه تلاش می‌کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: صادرات غیر نفتی ما در یک ماه اخیر یعنی ماه شهریور ۲۵ درصد افزایش داشته است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°