تسهیلات جدید برای ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۸۰۲۵۴۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
معاون فنی و امور گمرکی گمرک گفت: اولویت بانک مرکزی در تامین ارز و ترخیص کالای اساسی بدون کد رهگیری از تسهیلات جدید برای ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با ۱۸:۳۰ با بیان اینکه در مجموع حدود ۳۰ هزار کانتینر محتوی کالا‌های اساسی و غیر اساسی در بنادر کشور دپو شده است، گفت: با اجرایی شدن تصمیمات و تسهیلات جدید ۷۰ درصد کالا‌های اساسی ترخیص می‌شوند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک افزود: حدود ۱ میلیون تن کالا هم در کشتی‌ها شناورند که منتظر اجازه تخلیه هستند.

او گفت: حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک در انتظار تخصیص وتامین ارز، دپو شده است که با اجرایی شدن مصوبات سفرمعاون اول رئیس جمهور به هرمزگان، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) امکان ترخیص بیش از ۹۰ درصد کالا‌ها فراهم می‌شود.

وی گفت: سه و ۴ میلیون تن از این کالاها، کالای اساسی، سه و ۷ میلیون تن دیگر، کالا‌های مورد نیاز برای فرایند‌های مختلف تولید و ۹۶ هزار کانتینر است که البته بار همین کانتینر ها، نیز بیشتر کالا‌های اساسی، قطعات و اجزای ماشین آلات تولید هستند. این کالا‌ها به دلیل مشکلات تخصیص ارز در گمرک دپو شده اند و باقی ماندن آن‌ها ممکن است باعث از بین رفتن کالا‌های اساسی شود.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک گفت: گمرک بر اساس وظایف ذاتی خود در تسهیل تجارت به محض دریافت اعلامیه تامین ارز برای کالا‌های موجود در گمرک و انجام سایر تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا‌ها اقدام می‌کند.
ارونقی درباره مقدار کالا‌های ترخیص شده از گمرک گفت و افزود: کالا‌های اساسی بیشتر از بندر امام ترخیص می‌شوند و تا زمانی انتقال ارز صورت نگیرد ترخیص نمی‌شوند. بازدید‌های میدانی نشان می‌دهند که ۷۰ درصد از اقلام کالا‌های اساسی بصورت اعتباری خریداری شده است که صاحبان آن‌ها می‌توانند اقدام به ترخیص کالای خود کنند و ۳۰ درصد باقیمانده نیز باید تامین و انتقال ارز صورت گیرد.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک گفت: بر اساس مصوبه تیر ماه امسال پس از احراز مالکیت ۵ قلم از کالا‌های اساسی صاحبان کالا می‌توانند بدون داشتن کد رهگیری بانک اقدام به ترخیص کالا کنند.
او از استقبال کم رنگ صاحبان کالای اساسی گفت و افزود: از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی فقط صاحبان کالای ۲۳ هزار تن از طرح ترخیص کالا بدون کد رهگیری استفاده کردند.
ارونقی دو مشکل ترخیص کالای اساسی را یادآور شد و گفت: تامین ارز و کد رهگیری دو مشکل اساسی کالا‌های اساسی است.
او افزود: بانک مرکزی به کمک وزارت صمت پذیرفته است در طول سه ماه تامین ارز کالا‌های اساسی را در اولویت قرار دهد.

دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج هم گفت: پیش از این وزارت جهاد کشاورزی متولی بخش برنج بود قرار شد کالا وارد بنادر بشود و سپس ثبت سفارش و تخصیص ارز داده شود. اکنون که وزارت صمت متولی است و در حال حاضر ۲۴۰ هزار تن برنج وارداتی منتظر کد تخصیص ارز است.
"مسیح کشاورز" افزود: از یک میلیون تن برنجی که برای واردات امسال برنامه ریزی شده، تا امروز ۵۴۰ هزار تن ترخیص شده که کمبود در بازار و افزایش قیمت را به دنبال داشته است و با این برنامه ریزی ۵۰ درصد از برنامه عقب هستیم.

دبیر انجمن واردکنندگان داروی دامی در گفتگوی تلفنی با بیان اینکه وزارت تخصصی این انجمن وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: تصمیمات دولت برای ترخیص کالا اختیار تشخیص اولویت بجای وزارت جهاد کشاورزی وزارت صمت است.

"حمیدرضا توکلی" افزود: برخی از اقلام مکمل یکدیگرند و باید باهم تامین و وارد شوند.
 
برچسب ها: گمرک ، ترخیص کالا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °