آمریکا در حال تخلیه بزرگ‌ترین پایگاه خود در افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:35 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۵۴۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
پس از حدود 20 سال اشغالگری ارتش آمریکا در افغانستان نظامیان ناخوانده اقدام به تخلیه بزرگ‌ترین پایگاه خود در شمال پایتخت این کشور هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ارتش آمریکا شروع به تخلیه بزرگ‌ترین پایگاه خود در افغانستان کرد که در بیشتر عملیات جنگی، هواپیما‌های جنگی از این پایگاه به پرواز درمی آمدند.
در پی سخنان "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا درباره عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، برخی منابع اعلام کردند ارتش آمریکا تخلیه و تخریب ساختمان‌های موجود در بزرگ‌ترین پایگاه هوایی خود در افغانستان را آغاز و تجهیزات را به پاکستان منتقل کرد.
منبع مسئول در سنای افغانستان اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی شروع به تخلیه و ویران کردن ساختمان‌های موجود در پایگاه هوایی بگرام و انتقال تجهیزات به پاکستان کردند.
در همین حال، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اواخر سال کنونی، آخرین نظامی آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد.
دونالد ترامپ در چارچوب وعده‌های خود اعلام کرد به دنبال عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان در اواخر سال کنونی است.
ترامپ که همواره در سخنان تبلیغاتی از قصد خود برای پایان دادن به جنگ‌های بی پایان سخن می‌گوید، ابراز امیدواری کرد با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روند عقب نشینی سرعت پیدا کند.

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت اوایل سال آینده (۲۰۲۱)، واشنگتن شمار نیرو‌های خود را در افغانستان به دو هزار و ۵۰۰ تن کاهش خواهد داد.
اوبراین افزود وقتی که ترامپ روی کار آمد، بیش از ده هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند. اما اکنون کمتر از پنج هزار نظامی آمریکایی در این کشور مستقر هستند.
آمریکا که به دنبال ردپای تروریست در سال ۲۰۰۱ و سقوط برج‌های دوقلو به افغانستان لشکر کشید و شمار پایگاه‌های نظامی خود را به ۱۳ عدد رساند که متشکل از حدود پنج هزار افسر و سرباز آمریکایی است.
برخلاف ادعای آمریکایی ها اعمال تروریستی در این کشور نه تنها کاسته نشد بلکه به شمار آن هم اضافه شد و کاشت و صدور مواد مخدر نیز در جنوب این کشور بخصوص در ایالت هلمند نیز اضافه شده است.

به رغم استقبال طالبان از اعلام ترامپ درباره عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی، این نیرو‌ها همچنان حملات هوایی علیه افراد مسلح این گروه انجام می‌دهند.
این تحولات یادآور حرف و حدیث‌ها درباره توافق بین طالبان و آمریکا است که در دوحه انجام شد.
بر اساس این توافق واشنگتن به عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان در اواسط سال ۲۰۲۱ متعهد شد.
از سوی دیگر، گروه طالبان هم متعهد شد که اجازه حمله به آمریکا و متحدان آن در افغانستان را صادر نکند و شماری از شهر‌های اصلی کشور را هدف حمله قرار ندهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°