توسعه همکاری‌های افتصادی میان ایران و افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:02 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۷۵۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
وزیر نیرو گفت: در اجلاس ششم کمیسیون مشترک توسعه همکاری‌ های اقتصادی میان ایران و افغانستان، راه‌اندازی راه‌ آهن هرات- خواف، همکاری‌های گمرکی، بازارچه‌های مرزی و بخش انرژی بررسی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اردکانیان با اشاره به برگزاری این اجلاس در آینده نزدیک، افزود: مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در هفته‌های اخیر به پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب هیئت وزیران به وزارت نیرو محول شده است.

اردکانیان افزود: از جمله فعالیت‌های آغاز شده، برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی برق و مخابرات با حضور بیش از ۷۰ شرکت ایرانی در کابل برگزار و مورد استقبال نیز قرار گرفت.

اردکانیان گفت: اجلاس ششم کمیسیون مشترک میان ایران و افغانستان هم به زودی در کابل برگزار می‌شود.
 
وزیر نیرو افزود: همچنین در این اجلاس مسایل مربوط به برقراری راه آهن هرات- خواف و بحث‌های مربوط به همکاری‌های گمرکی، موضوع بازارچه‌های مرزی و نیز زنجیره اتفاقات خوب اقتصادی بین ایران و افغانستان پیگیری خواهد شد.

اردکانیان گفت: موضوع سنکرون سازی شبکه برق ایران و افغانستان نیز از بحث‌هایی است که می‌توان درباره آن در این اجلاس به گفتگو پرداخت.

ایران و افغانستان در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با یکدیگر رابطه نزدیک و دوستانه‌ای دارند و ایران طی ۱۹سال گذشته در عرصه‌های مختلف با دولت افغانستان همکاری  که از مهمترین آن‌ها پروژه راه آهن هرات- خواف است.

مقام‌های افغانستان اعلام کرده اند که دو کشور ایران و افغانستان، طی ماه آینده راه آهن هرات- خواف را افتتاح خواهند کرد و با آغاز بکار این خط آهن، تحول بزرگ تجارتی بین دو کشور رخ خواهد داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°