شهر زنگیلان در تصرف جمهوری آذربایجان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:25 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۸۲۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
رئیس جمهوری آذربایجان از تصرف شهر "زنگیلان" و چند روستای قره باغ واقع در ۳۱۲ کیلومتری جنوب –غرب باکو خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پس از نقض اتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان که فقط چند ساعت دوام داشت، در بیست وچهارمین روز درگیری‌ها جمهوری آذربایجان از تصرف ۱۳ روستا در منطقه جبرئیل قره باغ خبر دادند در مقابل جمهوری ارمنستان هم دو شهر آغدام و ترتر را هدف قرار دادند.

"الهام علی اف" امروز (سه شنبه) در برنامه زنده شبکه تلویزیونی دولتی خطاب به مردم این کشور، گفت: نیرو‌های جمهوری آذربایجان شهر زنگیلان و ۶ روستای اطراف این شهر از جمله روستا‌های "هاوالی"، " زرنلی"، "محمدبیکلی"، "حکری"، "شریفان" و "مغانلی" را تصرف کردند.

رئیس جمهوری آذربایجان افزود: همچنین هفت روستای شهرستان "فضولی" از جمله "دوردچینار"، "کردلر"، "یوخاری عبدالرحمنلی"، "قارقابازار"، " آشاقی ویسلی" و "یوخاری آیباسانلی" در اراضی شهرستان "جبرایل" و ۷ روستا از جمله "شارافچا"، "حسنقایدی"، "فوقانلی"، "امامباغی"، "داش ویسلی"، "آقتپه" و "یاراحمدلی"، در اراضی شهرستان "خوجاوند" و ۵ روستای " آقجاکند"، "ملکی دره"، "داشباشی"، "گونشلی" و "چینارلی" از دست نیرو‌های ارمنی آزاد شده است.

درگیری‌های نظامی میان نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم مهر ماه ۹۹ پس از یک وقفه چند هفته‌ای بار دیگر از سرگرفته شده است.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر ۹۹) بین نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات نظامی به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

با وجود حصول توافق آتش‌بس در مذاکرات شنبه ۱۹ مهر ۹۹ (۱۰ اکتبر ۲۰۲۰) وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، توافق آتش‌بس در چند روز اخیر در منطقه مورد مناقشه قره باغ بصورت مرتب نقض شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°