کسر بودجه، عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:20 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۸۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در مجلس ما هم باید دقت کنیم منابع طرح ها و تصمیمات به درستی دیده شود تا به کسر بودجه دامن نزند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمدرضا پورابراهیمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: مشکلی که وجود دارد این است که مجلس از یک درصدی بیشتر نمی‌تواند لایحه دولت را تغییر دهد و سوابق گذشته نشان می‌دهد که مجلس تقریبا ۵ درصد می‌تواند در لایحه پیشنهادی تغییراتی اعمال کند برای همین تا اول خود دولت اراده نکند اصلاح ساختاری بودجه اتفاق نخواهد افتاد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تلاش می‌کنیم برای سال ۱۴۰۰ در حوزه منابع، منابع پایدار را جانشین منابع نفتی و منابع ناشی از استقراض اوراق کنیم.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه هزینه‌های بودجه رفته به سمت هزینه‌های اجرایی تا عمرانی افزود: موضوعی که مجلس به جد دنبال می‌کند موضوع فرار مالیاتی است، سهم ما در تولید ناخالص داخلی حدود ۶ درصد است در حالی که در کشور‌های دیگر به ۲۵ تا ۳۰ درصد می‌رسد و برای همین در جهت اصلاح ساختار مالیات، تلاش می‌کنیم ضمن ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید، نظام جامع مالیاتی را عملیاتی کنیم.

پورابراهیمی گفت: چالش عمده اقتصادی ما تورم و کاهش مستمر ارزش ریال است که علت اصلی آن استقراض دولت از بانک مرکزی و تزریق پول پرقدرت به اقتصاد است، یعنی کسری بودجه دولت از سنوات گذشته ناشی از استقراض دولت‌ها از حوزه بانک مرکزی و افزایش نقدینگی علت ریشه‌ای آن است که برای حل آن باید مشکل کسری بودجه را رفع و تعیین تکلیف کنیم.

سید محمد سبحانیان کارشناس مسائل اقتصادی هم گفت: اصلاح ساختار بودجه یک کلان پروژه است و ابعاد کلان و پیچیده دارد که به سرعت اتفاق نخواهد افتاد.

او گفت: پیامد عدم اصلاح ساختاری بودجه، کسری بودجه است و کسری بودجه ریشه بسیاری از معضلات مثل تورم، رکود، فقر و فاصله طبقاتی و ... است.

این کارشناس اقتصادی افزود: مجلس در طرحی که دارد تلاش می‌کند بتواند با احکامی که در حوزه منابع و مصارف وجود دارد حداقل از میزان کسر بودجه کم کند تا بتواند آثار و تبعات آن را کمتر و مدیریت کند.

سبحانیان با بیان این که یکی از مهمترین مؤلفه‌های بودجه شفافیت آن است افزود: در سال‌های گذشته به مهمترین پایه بودجه که شفافیت منابع است عمل نشده که باعث شده همواره یک بودجه صوری تصویب شود.

او همچنین تاکید کرد: خط قرمز مجلس باید کسر بودجه باشد و خود مجلس هم نباید تصمیماتی بگیرد بدون توجه به منابع آن که موجب افزایش کسر بودجه شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°