عرضه ۶۰ میلیون دلار در «بازار متشکل معاملات ارزی»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:57 - دوشنبه 10 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۹۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
بانک مرکزی امروز (۳۰ مهر ماه) و در هفتمین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۶۰ میلیون دلار ارز به شکل اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، باوجود این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵۰۰ هزار دلار در بازار یاد شده، حدود ۱.۷ میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد، این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به شکل اسکناس است.

همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما نشان داد که تا ساعت ۱۴ امروز، حدود ۱۹۱ میلیون دلار ارز به شکل حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است.

 بازار متشکل ارز، مهم‌ترین طرح دولت برای ساماندهی بازار ارز به شمار می‌رود. به نظر کارشناسان «بازار متشکل ارز» در صورت کارکرد درست می‌تواند به جولان دلالان و سوداگران در بازار ارز پایان داده و علاوه بر ثبات قیمت‌ها، نرخ‌ها را نیز کاهش دهد.

قرار است در بازار متشکل ارزی، معاملات اسکناس و نقد انجام شود؛ بر این اساس صادرکنندگان و دارندگان ارز می‌توانند بوسیله صرافی‌ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشکل به ثبت برسانند.

اکنون در بازار متشکل ارز، معاملات نقدی ارز‌های عمده انجام شده و معاملات حواله جات ارزی همچنان در سامانه نیما اجرایی می‌شود.

بانک مرکزی تاکنون در چندین مرحله اقدام به افزایش سقف خرید و فروش نقدی ارز در این بازار کرده است، به عنوان نمونه در اواخر پارسال از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها تغییر یافت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۱°