جزئیات ساخت مسکن برای محرومان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:34 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۲۹۲۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ساخت مسکن حداقلی حدود ۶۰ متر در روستا، دست کم ۱۲۰ میلیون تومان هزینه دارد و واقعیت این است که تسهیلات 50 میلیون تومانی کافی نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اشاره به افزایش مبلغ تسهیلات ساخت مسکن روستایی به رقم ۵۰ میلیون تومان، افزود: تسهیلاتی که ابتدای امسال مصوب و ابلاغ شد ۴۰ میلیون تومان بود که رسید به ۵۰ میلیون تومان و ۱۵ ساله و با کارمزد ۵ درصد است.

سهرابی گفت: ساخت مسکن حداقلی روستایی حدود ۶۰ متر ، دست کم ۱۲۰ میلیون تومان هزینه دارد و واقعیت این است که این تسهیلات کم است و ما دنبال افزایش آن هستیم، اما در شرایط فعلی امیدی به افزایش تسهیلات نداریم.

او با اشاره به طیف‌های مختلف روستائیان و توان متفاوت مالی آن‌ها گفت: آن‌هایی که خودشان آورده دارند همان تسهیلات ۵۰ میلیونی را می‌گیرند، طیفی دیگر هستند که آورده کمتری دارند آن‌ها هم تا سقف ۱۰ میلیون تومان قرض الحسنه می‌گیرند، گروه ضعیف‌تر مجبور می‌شویم تا ۱۵ میلیون تومان قرض الحسنه بدهیم، باز طیف ضعیف‌تر هم داریم که از محل حساب ۱۰۰ تا ۱۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌کنیم.

مدیر کل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به تفاهمنامه ویژه ساخت مسکن محرومین با حمایت ویژه دولت گفت: طبق این تفاهمنامه حدود ۹۱ هزار و ۴۴۰ واحد ساخته می‌شود که علاوه بر تسهیلات،  ۳۰ میلیون تومان بلاعوض هم دارند.

او توضیح داد: مسکن محرومان، موضوع تفاهم بنیاد مسکن با سازمان برنامه و بودجه در مجموع با پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و بلاعوض احداث می‌شود که از این رقم، دو هزار و ۱۰۰ میلیاردتومان بلاعوض و مابقی تسهیلات با نرخ سود پنج درصد است.

سهرابی با اشاره به برنامه تامین مسکن خانوار‌های دومعلول روستایی، گفت: تاکنون ساخت چهار هزار و ۵۵۰ واحد به اتمام رسیده است که با همکاری سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفان انجام می‌شود.
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ماهیت مسکن روستایی را با ماهیت مسکن ملی متفاوت دانست و گفت: در مسکن روستایی حمایت بیشتری می‌شود، ایتامی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند زمین رایگان در روستا‌ها به آن‌ها می‌دهیم و به خانواده‌های ۲ معلولی هم آنجا که زمین داشته باشیم زمین و وام بلاعوض می‌دهیم.

او گفت روستائیان معمولا مشارکت فعال در اجرای طرح‌ها دارند و اغلب خودشان و نزدیکانشان مهارت‌های فنی جهت انجام کارهای ساختمانی دارند.

سهرابی گفت: از ابتدای سال، ۶۹ هزار واحد به بهره برداری رسیده است و ۱۱۱ هزار واحد هم در دست اقدام است و سالانه مستمرا حدود ۲۰۰ هزار واحد به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به این که بعد از معرفی به بانک ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا تسهیلات پرداخت شود گفت: ما بر اساس پیشرفت فیزیکی کار، قرض الحسنه و بلاعوض را پرداخت می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°