بهره برداری از ۵۲ هزار واحد مسکن در ۲۲ استان، در چارچوب طرح ملی و مسکن مهر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:39 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۲۹۴۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
طرح‌های مسکن ملی و مسکن مهر با حضور رئیس جمهور به صورت تصویری به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این مراسم ابتدا وزیر راه و شهرسازی گزارشی از پیشرفت طرح‌های اقدام ملی مسکن و تکمیل مسکن مهر ارائه داد و پس از پاسخ به سوالات رئیس جمهور، بهره برداری از این طرح‌های ملی انجام شد.
 
 
در این مراسم علاوه بر تعیین تکلیف نهایی ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی در قالب واگذاری گروهی زمین و یا معرفی افراد به طرح‌های آغاز شده و در حال ساخت، بیش از ۴۰ هزار مسکن مهر هم به بهره برداری  رسید و به متقاضیان تحویل می‌شود.
 
در مراسم امروز نزدیک به ۱۲۰۰۰ مسکن ملی در ۸ استان افتتاح شد و ۱۳۵ هزار قطعه زمین به گروه‌های ساخت واگذار شد که از این تعداد ۹۵ هزار قطعه، ظرف یک‌سال گذشته واگذار شده و در این مراسم ۴۰ هزار واحد دیگر واگذار شد. در این بخش، هر پلاک به گروه‌های سه نفر به بالا واگذار شد تا نسبت‌به احداث واحد مسکن ملی، اقدام کنند.
 
در ادامه ۲۵۳ هزار نفر به ۲۵۳ هزار واحد مسکن ملی در حال احداث معرفی شدند.
 
حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن ملی هم در بافت‌های فرسوده در حال احداث است که از این تعداد ۶ هزار و ۷۰۰ واحد در این مراسم به بهره‌برداری رسید.
 
همچنین بخشی از این مراسم به آغاز عملیات اجرایی حدود ۶۹ هزار واحد مسکن ملی در قالب تفاهم‌نامه‌ها با دیگر وزارتخانه‌ها اختصاص داشت که از این تعداد، ۳۰ هزار واحد مسکن ملی فرهنگیان، ۳۷ هزار واحد مسکن ملی نیرو‌های مسلح و ۲ هزار واحد مسکن ملی کارگران است.
 
ارزش پروژه اقدام ملی حدود ۲۴۰ هزار میلیاردتومان است که حدود ۶۰ هزار میلیاردتومان آن مربوط به قیمت اراضی و حدود ۱۸۰ هزار میلیاردتومان آن مربوط به بخش اجرا و خدمات خواهد بود.
 
 
احیای بافت‌های فرسوده و شهرک سازی دو اقدام مهم دولت

رئیس جمهور در این مراسم گفت: بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده به عنوان یکی از سیاست‌های دولت تا پایان این دولت باید ادامه یابد.

آقای روحانی با اشاره به اهمیت نیاز مردم و جوانان به مسکن، تصریح کرد: کسی که از ابتدا صاحبخانه بوده است، اهمیت مسئله خانه را احساس نمی‌کند و اینکه این موضوع چگونه برای روح و روان اعضای خانواده آرامش ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور افزود: ما در دولت دو کار مهم را بر دوش داشتیم؛ یکی ساماندهی بافت‌های فرسوده بود که موضوعی بسیار با اهمیت است. ما در شهرستان‌های مختلف توانستیم بافت‌های فرسوده را احیا، بازسازی و نوسازی کنیم و این اقدامات به طور وسیع در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده است از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم که برای مردم توضیح دهد که در دولت یازدهم و دوازدهم برای احیای بافت‌های فرسوده چه اقداماتی انجام گرفته است.

آقای روحانی با اشاره به سرمایه گذاری و احیای بافت‌های فرسوده در استان‌ها و شهرستان‌های کشور گفت: همچنان مسئله بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده به عنوان یکی از سیاست‌های دولت تا پایان این دولت باید ادامه یابد.

رئیس جمهور اقدام مهم دیگر دولت را شهرک سازی خواند و افزود: از ابتدای دولت یازدهم شهرک سازی دنبال شد که در زمینی وسیع با خیابان کشی و امکانات احداث شد، این کار جزو مواردی است که ما باید در همه جا‌هایی که نیاز به مسکن داریم، دنبال کنیم.

وی با اشاره به ازدواج سالیانه جوانان و نیاز آن‌ها به مسکن تصریح کرد: برای ما مهم است که برای مسکن جوانان اقدام کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تکمیل مسکن مهر نیز بر دوش دولت بود، گفت: مسکن مهر طرح بزرگی بود که در دولت نهم و دهم آغاز شد و شامل دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی می‌شد که از این تعداد تقریبا از زمان آغاز دولت یازدهم ۶۹۰ هزار واحد مسکونی به اتمام رسیده بود و بقیه در مراحل مختلف ساختمانی باقی مانده بود.
 
تاکید بر تسریع در تکمیل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت

رئیس جمهور بر تسریع در تکمیل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت در کشور و پیشرفت آن لااقل تا مرحله سفت کاری برای واگذاری تا پایان دولت دوازدهم تاکید کرد.

آقای روحانی گفت: بار عظیم ساخت واحد‌های مسکن مهر علاوه بر وزارت مسکن بر دوش وزارتخانه‌های نفت و نیرو و نهاد‌های دیگری مانند شهرداری‌ها بود تا خدماتی مانند جاده، آب، برق، گاز و مانند آن را تامین و این واحد‌های مسکونی نیمه تمام را تکمیل کنند. br/ رئیس جمهور افزود: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تاکنون ساخت یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و تحویل شده است.

آقای روحانی تاکید کرد: امروز بیش از ۴۰ هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسید و این پرونده تقریبا بسته شده است البته ۵۰ هزار واحد مسکن مهر نیز باید تا پایان دولت تحویل شود.

رئیس جمهور افزود: البته صد هزار واحد مسکن مهر نیز دچار مشکل است و ۷۰ هزار واحد مسکونی از این نوع نیز متقاضی ندارد و حدود ۵۰ هزار واحد نیز با مشکل حقوقی مواجه است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: خانه باید به دست مردم ساخته شود نه اینکه دولت بسازد و تحویل دهد؛ مردم باید خودشان مسکن را متناسب با نقشه‌های مدنظرشان بسازند البته دولت نیز باید بر اجرای اصولی مانند اصول شهرسازی و زیبایی نظارت کند.

رئیس جمهور با انتقاد از نامنظم بودن ساخت و ساز خانه‌ها در برخی محلات شهرها، اظهارداشت: به برخی کوچه‌ها و محله‌ها که می‌روم هر یک از خانه‌ها کج و معوج و با رنگ‌ها و سبک‌های مختلف ساخته شده است که هماهنگی میان آن‌ها وجود ندارد و چشم آزار است.

آقای روحانی تاکید کرد: باید بر ساخت مسکن نظارت شود تا ساختمان‌ها چشم نواز باشند، زیرا یکی از مهمترین زیبایی‌ها در زندگی لذت چشم است بنابراین مهم است که در ساخت و ساز واحد‌های مسکونی به اصول مهندسی توجه شود؛ ما مهندسان خوبی در کشورمان داریم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر توجه به استحکام در ساخت و ساز واحد‌های مسکونی گفت: در زلزله سرپل ذهاب دیدیم که چقدر خانه‌ها ویران شد، زیرا در ساخت و ساز خانه‌ها به اصول مهندسی توجه نشده بود.

وی افزود: شرایط کشورمان به گونه‌ای است که باید ساختمان‌ها را بر مبنای استحکام سازه‌ها در برابر زلزله هشت ریشتری بسازیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اجرای طرح ملی مسکن گفت: این طرح بر این مبناست که ما زمین را آماده کنیم و در اختیار گروه‌ها یا افراد قرار دهیم به نحوی که بلافاصله بتوانند ساخت و ساز را آغاز کنند، زیرا ساخت مسکن مشکلات بسیاری دارد و گاهی مقدماتش یکسال وقت می‌برد تا آماده ساخت شود پس باید مقدماتش را فراهم و زمین‌ها را آماده ساخت و ساز کنیم.

آقای روحانی افزود: زمین‌ها باید یا به طور رایگان یا در برخی موارد با اجاره ۹۹ ساله و یا با قیمت بسیار ارزان به افراد و گروه‌ها واگذار شود و یا با انبوه سازان مشارکت کنیم تا ساخت و ساز مسکن انجام شود.

وی گفت: قرار ما با وزیر راه و شهرسازی این بود که علاوه بر طرح‌هایی که در حوزه مسکن در حال اجراست ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را نیز تا پیش از دولت دوازدهم اضافه کند.

آقای روحانی افزود: عملیات اجرایی طرح‌هایی که امروز به بهره برداری رسید یا زمین‌هایی که به افراد و گروه‌ها واگذار کردیم از آذر ۹۷ به خوبی آغاز شد یعنی زمانی که در نخستین رونمایی از اینگونه طرح‌ها حضور داشتم و این طرح به طور منظم در بخش‌های مختلف پیگیری شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: تفاهم نامه‌هایی با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف امضا شده و اقداماتی در حال انجام است که باید آن را تسریع کنیم تا بتوانیم پیش از اتمام دولت دوازدهم شاهد تکمیل این ۴۰۰ هزار واحد باشیم و لااقل سفت کاری آن انجام شود.

می‌توانستیم گام‌های بلند تری در بخش مسکن برداریم

رئیس جمهور با ابراز امیدواری به اینکه طرح‌های مسکن تا پایان دولت پیگیری شود، گفت: آنچه دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه مسکن انجام داد قابل قبول است، اما می‌توانستیم گام‌های بلندتری هم برداریم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه باید از طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی حمایت و در آن‌ها مشارکت کنند تصریح کرد: از اینکه امروز ۵۲ هزار واحد مسکونی را به بهره برداران تقدیم کردیم و آن‌ها وارد محل سکونت خودشان شدند، خوشحالیم؛ امیدواریم این روند تا پایان دولت انجام بگیرد و مردم بتوانند از این نظر آرامش داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه نیازمندی‌ها در حوزه مسکن در شهر‌های مختلف روشن است اظ‌ها رداشت: البته هستند کسانی که دو مسکن هم دارند و این از قدیم هم وجود داشت که بعضی‌ها یک خانه کوچکی برای ییلاق و قشلاق داشتند؛ حالا چه آن‌ها که یک خانه و چه آن‌ها که دو خانه دارند باید در مجموع نیازمندی‌های کشور محاسبه شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسکن پیشران بسیار مهمی در بسیاری از صنایع است تصریح کرد: شما امروز در تابلویی که در جلسه نشان داده شد دیدید در این حوزه امکان یک و نیم میلیون اشتغال زایی وجود داشته است؛ مخصوصا اینکه در حوزه مسکن می‌توانیم بگوییم به خودکفایی کامل رسیده ایم.

وی افزود: تمام مصالح ساختمانی، مهندسی و خدماتی که مسکن نیاز دارد همه در داخل انجام می‌گیرد و بسیاری از مصالح ساختمانی ما از جمله آهن، سنگ، سرامیک و گچ و آهک و هر چیزی که مورد نیاز ساختمان است صادر می‌شود.

آقای روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد در امر مهم مسکن که در اقتصاد بسیار مهم است همکاری صورت بگیرد و گفت: یک بخش مهم تولید ما مسکن است و می‌تواند تحول بزرگی در عرصه اشتغال بوجود بیاورد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°