جایزه بین المللی فیزیک نظری برای استاد دانشگاه شریف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۳۰۳۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
دکتر کارگریان عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب جایزه معتبر و بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ۲۰۲۰ ICTP شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جایزه معتبر و بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ۲۰۲۰ ICTP امسال بطور مشترک به دکتر مهدی کارگریان از ایران و دیبیاندو روی از موسسه تحقیقاتی رامان هند تعلق گرفت.

این جایزه معتبر به پاس سهم ارزنده دکتر کارگریان در ماده چگال نظری و به صورت خاص در حوزه فاز‌های توپولوژیک و سیستم‌های همبسته قوی الکترونی به وی اهدا شده است.
دکتر کارگریان اولین نمونه‌های فاز‌های توپولوژیک در سیستم‌های الکترونی برهم کنشی را معرفی کرد که اندرکنش الکترون- الکترون و اسپین- مدار هر دو در آن‌ها اهمیت دارند. وی در پژوهش‌هایش پیش بینی برای فاز جدیدی از ماده با عنوان عایق‌های توپولوژیکی ضعیف مات و عایق‌های کریستالی توپولوژیک مات داشته است.

مهدی کارگریان استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در حوزه ماده چگال نظری به تحقیق و پژوهش می‌پردازد. به صورت اخص وی و گروه تحقیقاتی‌اش بر روی فاز‌های توپولوژیک ماده و مواد جدید توپولوژیک مطالعه و پژوهش می‌کنند. هدف اصلی این گروه تحقیقاتی شناخت سیستم‌های کوانتومی بس ذره‌ای با درجات آزادی برآمده از یک سو و ارتباط فیزیک این پدیده با فیزیک جفت شدگی اسپین- مدار، همبستگی الکترونی و خواص توپولوژیکی مواد است.

کارگریان دکتری خود را در زمینه ماده چگال نظری درسال ۲۰۰۹ میلادی از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده است و سپس مدت چهار سال در دانشگاه تگزاس آستین، دو سال در دانشگاه اوهایو و دو سال در دانشگاه مریلند محقق پسادکتری بود. در این دوره پژوهش‌های درخشانی را با همکاران بین المللی خود انجام داده است. وی از سال ۲۰۱۷ به دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف راه یافت و هم‌اکنون با گروه تحقیقاتی خود و همکاران بین المللی به ادامه پژوهش در حوزه بسیار به روز و هیجان انگیز در حیطه ماده چگالی نظری ادامه می‌دهند.

مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام این جایزه را به دکتر مهدی کارگریان اعطا کرده است و (نقل به مضمون) او را استادی شایسته برای نسل جوان محققان ایرانی نامیده است و همچنین دکتر کارگریان را به عنوان دانشمند واسط و پلی برای ارتباط جامعه علمی ایران و جامعه جهانی درحوزه ماده چگال و فاز‌های توپولوژیک مواد معرفی کرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۷۹°    ۲۹.۹۹°