جزئیات طرح تامین کالاهای اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:34 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۳۱۶۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: رسیدن به یک جمع بندی با دولت برای تامین منابع کالا‌های اساسی یک اصل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"حمیدرضا حاجی بابایی" در گفتگو با تیتر امشب از توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالا‌های اساسی، اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و تکمیل پروژه‌های ناتمام خبر داد و گفت: این طرح چهارشنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: اختلاف با دولت بر سر تامین منابع است.

حاجی بابایی گفت: منابع تامین کالا‌های اساسی بارعایت مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه برای تامین کالا‌های اساسی است. بر این اساس ۱۲۰ هزار تومان برای سه دهک پایین و ۶۰ هزار تومان برای ۴دهک بعدی به کارت اعتباری آن‌ها واریز می‌شود.

حاجی بابایی به لزوم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در مناطق محروم هم اشاره کرد و گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تومان تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و مناطق محروم، همچنین تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و اجتماعی پیش بینی شده است.

حاج بابایی افزود: مبلغ شارژ شده این کارت اعتباری صرف کالا‌های اساسی مشخص خواهد شد. وزارت صمت مکلف به تهیه کالا‌های مناسب است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در مذاکرات امروز (دوشنبه) پرداخت۳۰ هزارمیلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی برای کمک به این سازمان و همچنین اختصاص ۱۰هزار میلیارد تومان برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و بازنشستگان غیر هیات علمی دانشگاه‌ها است.

او گفت: به دولت اجازه دادیم (مجلس) برای تامین اعتبار و منابع مالی از جداول بودجه، ۱۰ درصد از اموال خود را جابجا کند. به این شکل برای دولت بار مالی‌ای نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به طرح تامین کالا‌های اساسی مردم در مجلس گفت: تمام وزارت خانه‌های مرتبط در تهیه این سبد کالا و اقلام اساسی آن نقش دارند. این وزارت خانه فرصت دارند تا دو هفته بعداز تصویب نهایی مجلس به معرفی و تامین کالا‌های اساسی بپردازد.

"عبدالرضا مصری"به بیان جزئیات این طرح پرداخت و با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر مردم در شرایط سخت معیشتی به سر می‌برند، افزود: وقتی تورم بالا می‌رود اقشاری که حقوق حداقلی را دریافت می‌کنند بیش از پیش متضرر خواهند شد لذا توجه مجلس باید به اقشار کم درآمد و اقشاری که درآمد ثابت دارند باشد.

مصری گفت: برای سه دهک پایین درآمدی (حدود ۲۴ میلیون نفر) که مجموع درآمد ماهانه آن‌ها کمتر از یک میلیون و دویست هزار تومان است به هر عضو خانوار تا ۵ نفر ماهانه ۱۲۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

او افزود: برای ۴ و نیم دهک دیگر (حدود ۳۶ میلیون نفر) به هر عضو خانوار تا ۵ نفر ماهانه ۶۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. در مجموع ۳۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای مهرماه تا اسفندماه (۶ دوره) پرداخت خواهد شد.

وی گفت: ۳۰ میلیون نفر از این ۶۰ میلیون نفر کسانی هستند که دریافتی حداقلی دارند، این افراد که شامل خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بهزیستی اند، سرانه دریافتی شان ۱۲۰ هزار تومان در هر مرحله از اجرای این طرح خواهد بود که برای یک خانوار ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. این طرح تاپایان سال در ۳ مرحله انجام خواهد شد.
مصری گفت: نظر قطعی دولت درباره تامین منابع کالا‌های اساسی با قیمت ثابت فردا سه شنبه (۶ مهر ۹۹) اعلام می‌شود.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس اقتصادی هم در ارتباط تلفنی به افزایش قیمت‌های کالا‌های اساسی پرداخت و گفت: افزایش قیمت کالا‌های اساسی قدرت خرید اقشار کم درآمد را پایین آورده است.

او گفت: برای کمک به مردم کم درآمد باید از منابعی استفاده شود که به افزایش قیمت‌ها منجر نشود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°