راهکار ایران برای حل مناقشه قره باغ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:46 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۲۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
عراقچی بخشی از طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره‌باغ را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون وزیر امور خارجه سه شنبه شب پس از ورود به باکو، بخش‌هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد.

این سفر در چارچوب یک سفر دوره‌ای به آن دسته از کشور‌های منطقه که در پایان دادن به درگیری‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند صورت می‌گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده است و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می‌شود و این طرح در چند مرحله می‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان پایان دهد.

موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران است، حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشر دوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می‌دهند.

ترک مخاصمه و شروع گفتگو‌ها با کمک کشور‌های تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.

ما در این خصوص با کشور‌های منطقه دیدار و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد این طرح بتواند به نقطه‌ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک هستند، روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همواره از تلاش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهر‌ها و مناطق اشغالی اش حمایت کرده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشور‌ها در منطقه و تغییر ناپذیری مرز‌ها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ شود.

ما در گذشته تلاش‌های زیادی برای صلح در منطقه کرده‌ایم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان مان در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح کمک خواهد کرد.

عراقچی و هیئت همراه با مقامات جمهوری آذربایجان از جمله "جیحون بایرام اف " وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، "خلف حلف اف" معاون وزیر امور خارجه، "حکمت حاجی اف" دستیار رئیس جمهوری آذربایجان و "شاهین مصطفی یف "معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

عراقچی پس از دیدار و گفتگو‌های باکو بلافاصله به مسکو و ایروان و در ادامه به آنکارا سفر خواهد کرد تا به تبیین طرح ابتکاری پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ بپردازد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°