ضرورت نظارت شبانه روزی بر تامین کالاهای اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:09 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۲۶۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
جهانگیری: نظارت جدی و مستمر دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به خصوص ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی بر اجرای تصمیمات مرتبط با قیمت‌گذاری کالا‌ها ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور؛ آقای جهانگیری ظهر امروز (چهارشنبه) در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالا‌های اساسی، به افزایش قیمت برخی اقلام و کالا‌های اساسی اشاره کرد و افزود: لازم است دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به خصوص ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی نظارت جدی و مستمر بر اجرای تصمیمات مرتبط با قیمت‌گذاری کالا‌ها داشته باشند چراکه اگر بر روند اجرای مصوبات نظارت و کنترل وجود نداشته باشد، قیمت گذاری کالا‌ها در حقیقت مفهومی ندارد.
 
معاون اول رئیس جمهور ضمن انتقاد از عدم اجرای تصمیمات مرتبط با قیمت گذاری کالا‌های اساسی، اظهار داشت: رویکرد جدی دولت این است که کالا‌های اساسی و اقلام ضروری مورد نیاز مردم باید به وفور در بازار موجود و تحت کنترل و نظارت دقیق باشد و وقتی تصمیمی برای تعیین قیمت یک کالا اتخاذ می‌شود باید با جدیت و تا اجرای کامل پیگیری شود.
 
آقای جهانگیری با تاکید بر اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی باید با حساسیت انجام شود، افزود: با توجه به اختلاف زیاد قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد، باید هم نظارت و هم تعزیرات در تامین این ارز جدی باشد.
 
وی ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی باید با جدیت و سختگیری بر نحوه توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت داشته باشد زیرا در شرایطی که دولت با محدودیت منابع ارزی مواجه است، بخاطر رعایت حال مردم و کمک به معیشت جامعه ارز کالا‌های اساسی را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تامین کرده است و اگر وارد کننده‌ای بخواهد از این ارز سوءاستفاده کند، به کشور خیانت کرده است که باید به طور جدی با او برخورد شود.
 
آقای جهانگیری با تاکید بر اینکه از زمان تخصیص ارز تا واردات کالا‌های اساسی نباید زمان زیادی سپری شود، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست نظارت جدی بر نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات کالا‌های اساسی داشته باشد و واردات این اقلام را به واردکنندگان خوشنام و معتبر محول کند.
 
وی اضافه کرد: دولت مایل نیست که تولید کنندگان پرونده تعزیراتی داشته باشند، اما انتظار می‌رود تولید کنندگان نیز همراهی لازم را در تامین کالا و قیمت‌ها داشته باشند چراکه عدم رعایت مصالح مردم موضوعی غیرقابل اغماض است.
 
 معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهمترین خواسته و مطالبه مردم مدیریت شرایط کنونی است، خاطرنشان کرد: مدیران کشور مسئولیت پذیرفته اند که مشکلات مردم را حل کنند و در این مسیر باید آبرو و منافع شخصی خود را فدای مردم و کشور کنند.
 
وی افزود: متاسفانه این روز‌ها عده‌ای در داخل و خارج تلاش می‌کنند تا اوضاع کشور را نابسامان جلوه دهند و مانع از تعاملات سازنده ایران با کشور‌های دیگر شوند. در این شرایط نظارت بر بازار و قیمت کالا‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است چراکه عده‌ای در صدد بر هم زدن شرایط اقتصادی کشور هستند بنابراین مسئولین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی باید بصورت شبانه روزی بر تامین کالا‌های اساسی و قیمت‌های بازار تمرکز داشته باشند.
 
 آقای جهانگیری همچنین با بیان اینکه تلاش برای ایجاد تشنج در بازار اقدامی ضدانقلابی و برخلاف منافع ملی کشور است، از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان تعزیرات خواست در ایام پیش رو با تمام ظرفیت نسبت به نظارت بر بازار فعال باشند.
 
 معاون اول رئیس جمهور افزود: در شرایطی که با محدودیت منابع ارزی مواجه هستیم، ارز باید با اولویت بندی به کالا‌های مورد نیاز کشور و اقلامی که کمبود داریم تخصیص داده شود و مدیریت و مسئولیت این فرایند بر عهده بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط و متولی تامین کالا‌های اساسی و اقلام ضروری مورد نیاز مردم است.
 
لازم است دستگاه‌های ذیربط پیش بینی‌های لازم را متناسب با نیاز‌های کشور انجام دهند و اگر کمبودی در کالایی ایجاد شود مسئولیت آن بر عهده دستگاه ذیربط خواهد بود.
 
وی همچنین با اشاره به گزارش رئیس سازمان غذا و دارو در جلسه در خصوص اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود انسولین در کشور، گفت: هرچه ورود و توزیع دارو شفاف‌تر باشد و مردم در جریان جزئیات آن قرار بگیرند، نقش مهمی در جلوگیری از سوءاستفاده رسانه‌های معاند و سیاه نمایی آن‌ها خواهد داشت.
 
آقای جهانگیری از وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک خواست ظرف یک هفته گزارشی دقیق از نحوه اجرای مصوبات سفر بندر عباس برای تسهیل واردات ترخیص کالا‌ها از گمرکات کشور ارائه دهند تا مشخص شود که چه دستگاهی در این زمینه همکاری لازم را نداشته است.
 
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دادگستری، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رییس کل گمرک نیز حضور داشتند، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گزارشی از آخرین وضعیت بازار و میزان افزایش و کاهش قیمت برخی اقلام و کالا‌ها ارائه کرد.
 
در این نشست همچنین دلایل افزایش قیمت برخی کالا‌های اساسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی برای حل این مسائل و نظارت دقیق بر وضعیت بازار اتخاذ شد.
 
رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این جلسه گزارشی از شایعات رسانه‌های معاند در خصوص دارو‌های قاچاق کشف شده در کشور عراق ارائه کرد و ضمن تاکید بر اینکه حتی یک قلم از این دارو‌ها ایرانی نبوده است، به بیان توضیحاتی در خصوص دلایل کمبود انسولین و اقدامات انجام شده برای جبران این کمبود پرداخت و اطمینان داد این مشکل به زودی برطرف خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°