بهره برداری از طرح‌های بزرگ آب و برق در استان‌های تهران و هرمزگان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۳۲۹۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
در بیست و ششمین هفته از پویش الف ب ایران سه طرح بزرگ برق آبی در دو استان تهران و هرمزگان در ارتباط تصویری با رئیس جمهور افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
برای اجرای این سه طرح حدود ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. این طرح‌ها شامل واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم، مرحله نخست تصفیه خانه شماره شش و سه سامانه اصلی شبکه انتقال آب شرب شهر تهران است.
 
در آغاز بیست و ششمین هفته از پویش الف - ب ایران، ابتدا وزیر نیرو گزارشی از طرح‌های این وزراتخانه ارائه کرد و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی، بهره برداری از این طرح‌ها آغاز شد. 
 
وزیر نیرو در این مراسم با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲۴ طرح در سال ۹۹ و در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شده است، گفت: ۱۲۶ طرح دیگر نیز با اختصاص اعتباری بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان در قالب این پویش افتتاح خواهد شد.

آقای رضا اردکانیان با بیان اینکه، این تأمین آب شرب شهر‌های بزرگ، دغدغه‌های همه دولت‌ها است افزود: در حال حاضر از جمعیت ۷ و نیم میلیارد نفری کره زمینی ۹۶ درصد از آب شرب برخوردار هستند و ۳۲۰ میلیون نفر همچنان از این خدمات بی بهره مانده اند که این رقم ۴ برابر جمعیت ایران است.

وزیر نیرو با اشاره به فعالیت‌های خوب انجام شده در کشور برای تأمین آب شرب ادامه داد: هم اکنون شهر‌های ما به صورت صد در صد از آب شرب پایدار برخوردار هستند.

آقای اردکانیان با بیان این که تهران یکی از شهر‌های پرجمعیت جهان است، گفت: تأمین آب با کیفیت برای جمعیت وسیع این ابرشهر موضوع بسیار مهمی است که هم اکنون حاصل شده است.

وی با بیان این که در استان تهران در دولت کنونی، حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای صنعت آب و برق شده است، افزود: ۱۱ میلیارد تومان از این سرمایه گذاری در بخش آب بوده و البته تهران از دهه‌های گذشته نیز دسترسی خوب و کاملی به آب داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به این که منابع آب سطحی در تهران از آب‌های بسیار باکیفیت است، گفت: مصرف آب شرب در تهران در سال جاری بیش از یک میلیارد متر مکعب است که ۷۵ درصد آن از آب‌های سطحی و ۲۵ درصد نیز از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود که با افتتاح این تصفیه خانه ششم تهران تلاش کردیم مصرف آب زیرزمینی را به دلیل اثرات منفی ناشی از استفاده بیش از آن مانند نشست زمین کاهش دهیم.

آقای اردکانیان با اشاره به این که تصفیه خانه ششم تهران در بالاترین نقطه شهر تهران قرار دارد افزود: استفاده از این تصفیه خانه به دلیل حذف پمپاژ‌ها در حد کاهش ۳۰ درصدی در مصرف برق خواهد شد.

وی گفت: سه سامانه آبرسانی در این تصفیه خانه آب را به مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ خواهد برد.

وزیر نیرو ادامه داد: تاکنون ۷ تصفیه خانه بزرگ در تهران احداث شده است و عملیات اجرایی تصفیه خانه ششم نیز از سال ۸۶ آغاز شد که قرار بود با سرمایه گذاری خارجی به سرانجام برسد و محقق نشدن این هدف گذاری سبب کند شدن روند عملیات اجرایی آن شده که در دو سال اخیر با حمایت شورای شهر تهران به نتیجه رسیده است.
 
 
رئیس جمهور پس از سخنان وزیر نیرو در مراسم افتتاح تصفیه خانه ششم آب تهران گفت: افتتاح این تصفیه خانه جزو افتخارات ما است.

آقای روحانی با تشکر از دست اندرکاران ساخت و راه اندازی این تصفیه خانه، افزود: این کار بزرگی است و ظرف دو سه ماه آینده حدود یک میلیون نفر از مردم تهران احساس خواهند کرد که کیفیت آب آن‌ها بهتر شده است.
 
مشکل آب شرب شرق تهران رفع شد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ابتدای دولت دوازدهم در منطقه شرق تهران برای آب شرب مشکل وجود داشت، گفت: با افتتاح امروز این مشکلات رفع شد.

آقای روحانی افزود: در ابتدای دولت یازدهم برای تأمین آب در منطقه شرق تهران دچار مشکل بودیم، اما اقداماتی که آن وقت برای اولین بخش از تصفیه خانه هفتم صورت گرفت، باعث شد مشکل حل شود و شرایط الان بهتر باشد.

آقای روحانی ادامه داد: الان شرایط به گونه‌ای است که اگر در یک منطقه از تهران دچار مشکل شویم می‌توانیم آب را از بخش دیگر منتقل کنیم. رئیس جمهور در ادامه این مراسم دستور بهره برداری از سه سامانه اصلی طرح رینگ شبکه انتقال آب تهران را صادر کرد.

رئیس جمهور بعد از این سخنان دستور افتتاح این تصفیه خانه را صادر کرد.

در استان تهران همچنین مرحله نخست تصفیه خانه آب شماره شش با ظرفیت ۷۵۰۰ لیتر در ثانیه بهره برداری خواهد شد که آب شرب با کیفیت در اختیار حدود یک میلیون نفر از مردم مناطق غرب تهران بویژه در مناطق ۵ و ۲۱ و ۲۲ قرار می‌گیرد.

در این طرح آب از سد امیرکبیر با تونلی به طول ۳۰ کیلومتر به تصفیه‌خانه شماره شش می‌رسد.

در ادامه سه سامانه اصلی طرح بزرگ رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران شامل سامانه آبرسانی غرب، شرق و شمال شرقی و شهر جدید پرند هم راه اندازی شد.
 
بهره‌برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم 
 
بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم در هرمزگان نیز از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

معاون وزیر نیرو پیش از افتتاح طرح گفت: با بهره برداری از مرحله نخست این طرح ۳۴۰ مگاوات برق به شبکه توزیع جزیره افزوده شد.

حائری افزود: برای اجرای این طرح ۳۰۸ میلیون یورو سرمایه گذاری شده است، با این طرح مشکل نوسانات و افت ولتاژ برق جزیره قشم به طور کامل برطرف و امکان انتقال برق به سرزمین اصلی نیز فراهم شد.

وی گفت: در مرحله ساخت این کارخانه برای ۵۰۰ نفر و در مرحله بهره برداری برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد شد.

وی با اعلام اینکه ظرفیت نامی این نیروگاه ۵۰۰ مگاوات است، افزود: واحد بخار این طرح نیز در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد که علاوه بر اشتغال تولیدبرق روزانه ۸ هزار متر مکعب آب دریا شیرین سازی می‌شود.

معاون وزیر نیرو گفت:بابهره برداری از این طرح ظرفیت تولید برق در هرمزگان به ۴ هزار مگاوات رسید.

وی گفت: مصرف برق در بخش صنایع در هرمزگان در ۷ ماه امسال ۲۷ درصد افزایش یافته است.

طرح‌های امروز برق آبی در استان تهران و هرمزگان با مجموع اعتبار حدود ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد.
 
رئیس جمهور: تحریم‌ها نتوانسته ما را بشکند

رئیس جمهور گفت: در زمینه آب در کشور اقدامات خیلی خوبی صورت گرفته و براساس گزارش اخیر وزیر کشاورزی ۲۵ هزار هکتار زمین در غرب کشور آماده کانال کشی است.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو با اشاره به اینکه در این زمینه کار‌های بزرگی در حال انجام است تصریح کرد: همان طور که ما در این روز‌ها سختی‌ها داریم به خاطر فشار تحریم بر مردم؛ در عین حال کار‌های بزرگی نیز انجام می‌گیرد.

وی افزود: تحریم نتوانسته است ما را بشکند، ولی مردم را اذیت کرده و در فشار قرار داده است.

رئیس جمهور گفت: در بخش کشاورزی و آب و برق تقریبا می‌توان گفت تحریم بی تاثیر بوده و در طول این هفت سال ما طرح‌های مهمی را که مدنظر بوده هر چند با سختی و فشار و با تاخیر، اما به افتتاح رساندیم و این افتخار بزرگی برای صنعت آب و برق است.

آقای روحانی اضافه کرد: در صنایع معدنی کاری عظیم براساس برنامه ریزی ما پیش رفته است و دراین مدت در زمینه تحول در راه آهن، جاده، بندر و مسکن طبق چارچوب‌هایی که مدنظر ما بوده با سختی پیش رفته ایم.

رئیس جمهور افزود: مردم ما بدانند تحریم نتوانسته است ما را تسلیم کند و نتوانسته است مارا وادار کند که طرح‌های توسعه‌ای را زمین بگذاریم ما با سختی این طرح‌ها را ادامه دادیم و مطمئنم مردم عزیز ما از این مشکلات عبور خواهند کرد.

وی گفت: امروز بالاترین خیانت به مردم ایران در وسط میدان جنگ در برابر آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه، سخنانی است که بخواهد مردم را ناامید و مایوس یا روحیه مردم را تخریب کند.

رئیس جمهور افزود: همه باید به همدیگر یاری و کمک کنیم و دولت در خط مقدم و وسط میدان است و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهد و آن‌هایی که به دولت ایراد و نقدی دارند حتما خدمات دولت را مد نظر قرار دهند ممکن است دولت اشکال یا ایرادی داشته باشد، ولی فراموش کردن خدمات نمی‌تواند با انصاف و اخلاق سازگاری داشته باشد.
 
طرح های انتقال آب از خلیج فارس به فلات قاره ایران به زودی افتتاح می‌شود

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آینده نزدیک پروژه‌های انتقال آب از خلیج فارس به فلات قاره ایران افتتاح می‌شود، گفت: این پروژه‌ها از سوی بخش خصوصی و با کمک دولت تکمیل شده است.

آقای روحانی با ابراز خوشحالی از اینکه در هفته‌های متوالی و منظم علیرغم همه فشار‌ها در سال ۹۹ پنج شنبه‌های افتتاح را شاهد بوده ایم، اظهار داشت: امروز افتتاح بسیار مهم و بزرگی برای مردم تهران و هرمزگان داشتیم؛ مجموعه افتتاح‌های این هفته چیزی حدود ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان هزینه داشته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم تهران بدانند که آبی که در تهران گردش می‌کند بابتش ۹ هزار کیلومتر لوله کشی صورت گرفته است، گفت: تصفیه خانه‌های بزرگی که در این شهر برپا شده است نشان می‌دهد که مردم تهران در طول سال، حدود یک میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کنند؛ بیش از ۷۰ درصد این آب از آب‌های سطحی است؛ یعنی بهترین کیفیت آب را دارد. ما کمتر در دنیا شاهد هستیم که در شهر‌های بزرگ آبی را با این کیفیت مصرف کنند.

آقای روحانی با بیان اینکه کیفیت آب تهران شبیه آب‌های بطری است که می‌خریم، اظهار داشت: بنابر این خیلی مهم است که بهترین آب در اختیار مردم تهران است؛ البته تهران امتیازات بزرگ زیادی از جنبه‌های مختلف دارد، اما چند چیز در تهران شاید کم نظیر باشد و یکی از آن‌ها آب تهران است.

رئیس جمهور ادامه داد: بنابر این مردم تهران باید برای مصرف این آب برنامه ریزی کنند و فرهنگ کم مصرف کردن و خوب مصرف کردن را مدنظر قرار دهند؛ حرکت فرهنگی می‌تواند زحمات را تکمیل کند.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه شهر‌هایی در دنیا هستند که در روز فقط چند ساعت به آب دسترسی دارند، افزود: ان شاءالله مردم قدردان این نعمت خواهند بود و با فرهنگ بلندی که مردم تهران دارند بهترین مصرف را نسبت به این آب مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم سرمایه گذاری ویژه روی آب است، ادامه داد: می‌توانیم در یک جلسه تمام افتخارات در حوزه تأمین آب صنعت، کشاورزی، آشامیدنی و. را تشریح کنیم و بگوییم دولت چه کار عظیمی برای آب صورت گرفته است.

آقای روحانی همچنین اعلام کرد: ما دو افتخار بزرگ داریم که در هفته‌های آینده و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید؛ آن انتقال آب از خلیج فارس به فلات قاره ایران است؛ این کار بسیار عظیم است که آب شیرین و به سمت سیرجان، کرمان و یزد منتقل می‌شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت برنامه ریزی‌های مهمی برای تأمین آب انجام داده است، اظهار داشت: این پروژه از سوی بخش خصوصی و با کمک دولت به بهره برداری می‌رسد.

آقای روحانی همچنین به مسئله احیاء دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: این طرح هم امسال به افتتاح می‌رسد و از یک تونل بسیار عظیمی آب به این دریاچه وارد می‌شود.

باید از بخش خصوصی برای توسعه کشور بهره ببریم

رئیس جمهور با تاکید بر به کارگیری بخش خصوصی از سوی وزارتخانه‌ها گفت: باید از بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های توسعه کشور بهره ببریم.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو افزود: اقدامی که برای تصفیه خانه‌ها انجام دادیم و نیز طرح‌هایی که برای بخش فاضلاب انجام می‌گیرد برای حفظ آب به عنوان نعمتی است که در اختیار ما قرار دارد و به دلیل خشکسالی کشورمان باید قدردان این نعمت باشیم.

وی اضافه کرد: یکی از راه‌های استفاده درست از این آب‌ها تصفیه خانه‌هایی است که برای فاضلاب‌ها ایجاد می‌شود و این حائز اهمیت است.

رئیس جمهور گفت: در شهر تهران اگر پساب‌ها مورد بهره برداری قرار گیرد و ما طرح‌های فاضلاب را اجرا کنیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد و این بسیار مهم است.

آقای روحانی ضمن قدردانی از وزارت نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌ها در بخش آب و برق افزود: امروز ۳ افتتاح بسیار مهم و بزرگ را شاهد بودیم که دو طرح آن مربوط به شهر تهران بود و امیدواریم در هفته‌های آینده این روند و تلاش ادامه یابد.

رئیس جمهور تاکید کرد: به ملت عزیز ایران عرض می‌کنم هرچند شرایط ما امروز با سال‌های ۹۴ و ۹۵ متفاوت است، ولی دولت با همان روحیه روز اول و بی اعتنا به حاشیه سازی‌ها کار را پیش می‌برد و همه ما با کمک مردم و بخش خصوصی باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم طرح‌های توسعه کشور و طرح جهش تولید را اجرایی و عملی کنیم.

وی ادامه داد: در این جا باز هم تاکید می‌کنم و از وزارت نیرو و همه وزارتخانه‌ها می‌خواهم که بخش خصوصی را برای کار، تلاش و فعالیت دعوت کنند همان طور که بسیاری از کار‌ها امروز توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به صادرات نیز گفت: امروز ما صادرکننده برق و خدمات در بخش سدسازی و نیروگاهی هستیم و این یکی از افتخارات بزرگ ما به شمارمی رود انشاء الله به کمک مردم مسیر توسعه ایران را تا پایان این دولت ادامه خواهیم داد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °