افزایش کیفیت آب تهران با انتقال آب از سد امیرکبیر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:21 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۳۰۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
سردار محمد فرمانده قرارگاه خاتم: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اجرای پروژه انتقال آب از سد امیرکبیر، گام بزرگی در افزایش کیفیت آب تهران برداشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، سردار سرتیپ دوم پاسدار سعید محمد با اعلام خبر بهره‌برداری از پروژه انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران افزود: سامانه انتقال آب از سد امیرکبیر شامل ۳۰ کیلومتر تونل، تصفیه‌خانه و یک میدان انتقال آب است و نقش مهمی در تأمین آب مناطق ۵، ۹، ۱۰، ۲۱ و ۲۲ و شهر پرند دارد.
 
وی در خصوص ضرورت اجرای این پروژه ادامه داد: میزان آب شرب مورد نیاز سالانه مردم تهران بالغ بر یک میلیارد و یکصد میلیون مترمکعب است که در حال حاضر بخش اعظمی از این نیاز از طریق ۵ سد در اطراف تهران تأمین می‌شود و مابقی آن از طریق آب چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
 
سردار محمد ضمن تشکر از همکاری وزارت نیرو در اجرای سامانه انتقال آب از سد امیرکبیر گفت: این طرح با هدف توسعه منابع آب شرب برای مصرف روزافزون تهران بزرگ احداث شده است و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اجرای بخش حفاری مکانیزه تونل و لوله‌گذاری که شامل ۳۰ کیلومتر تونل انتقال آب به قطر تمام‌شده ۴ متر و ۸۸ کیلومتر لوله‌گذاری است، توانست تأثیر بسزایی در ارتقای کیفیت آب منتقل‌شده از سد امیرکبیر به تهران داشته باشد و با حذف آلودگی‌های محیطی طول مسیر، کدورت آب تهران را به میزان بالایی بهبود ببخشد.
 
فرمانده قرارگاه خاتم تأکید کرد: این سامانه توانایی انتقال حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال را دارد و به همت تلاشگران هلدینگ تخصصی نیروی قرارگاه سازندگی خاتم، یک سال زودتر از برنامه زمان‌بندی به پایان رسیده است.
 
وی تاکید کرد: آب خارج شده از این تونل ۳۰ کیلومتری، ابتدا وارد تصفیه‌خانه شماره ۶ واقع در شمال غرب تهران می‌شود و بعد از تصفیه، از طریق خط انتقال ۱۵۰ کیلومتری با اقطار ۴۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی‌متر به رینگ و کمربند اطمینان‌بخش تأمین آب پایدار در سطح شهر تهران منتقل می‌شود، اما در حال حاضر ۸۸ کیلومتر از این مقدار لوله‌له‌گذاری شامل ۴۴.۶ کیلومتر در غرب تهران، ۲۳.۷ کیلومتر در شرق و ۱۲ کیلومتر نیز از تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی‌آباد به عنوان اولویت اول اجرا و آماده بهره‌برداری است.
 
قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء (ص) تاکنون طراحی و اجرای بیش از ۶۳۰۰ کیلومتر خط انتقال آب را در ۱۵ استان کشور طبق استاندارد‌های فنی در کارنامه خود دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به خط انتقال آبرسانی غدیر به طول ۸۹۱ کیلومتر، خط انتقال آب یزد به طول ۴۵۵ کیلومتر، خط انتقال آب زابل به زاهدان به طول ۱۹۲ کیلومتر، خط انتقال آب شهر مقدس قم به طول ۲۰۰ کیلومتر و خط انتقال آب تبریز به طول ۳۶۰ کیلومتر اشاره کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°