تبیین طرح ایران برای حل اختلافات ایروان و باکو در مسکو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:28 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۳۳۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
معاون سیاسی وزارت امور خارجه و فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ با «سرگئی ریابکوف» وارد گفتگو شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  سید عباس عراقجی که برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ در مسکو به سر می برد پس از مذاکره و رایزنی سه ساعته با آندری رودنکو نماینده ویژه روسیه در امور قره‌باغ با «سرگئی ریابکوف» همتای روسی خود وارد گفتگو شد.

فرستاده ویژه ایران مذاکرات مربوط به درگیری های دوباره قره‌باغ را پشت در‌های بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار کرد.
 
۶ مهر ۹۹ (۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰) درگیری‌ها در منطقه قره باغ از سر گرفته شده است و دو طرف همدیگر را آغاز گر حمله عنوان کردند.

سیدعباس عراقچی که به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد ابتکار ایران در حل مناقشه قره باغ و رایزنی با مقامات روسی در این مورد بامداد پنجشنبه وارد مسکو شد، گفت: طرح تهران بر مبنای اصول انسان دوستانه و توجه به خواست‌های طرف‌های درگیر تهیه شده است.

وی در بدو ورود به مسکو در فرودگاه گفت: اعضای گروه مینسک امنیت و همکاری اروپا در طول ۳۰ سال گذشته نتوانستند کاری برای حل اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان کنند و جمهوری اسلامی ایران با طرح ابتکاری خود تلاش دارد با همکاری منطقه‌ای به اختلافات باکو و ایروان پایان دهد که البته کار سختی برای این هدف پیش رو داریم.
 
عراقچی تصریح کرد برخی کشور‌های این گروه اصلا در منطقه نیستند و اصولا ارتباطی با این بحران ندارند؛ و ناکارایی این گروه در عمل ثابت شده است. بازیگران خارجی در گروه مینسک (منظور آمریکا و فرانسه) دور از منطقه هستند و نه تنها از نظر سیاسی بلکه از عاطفی و اخلاقی بی ارتباط با منطفه هستند و تمایلی هم برای تحقق صلح در قره باع ندارند.

ما رویکرد منطقه‌ای را از کشور‌هایی که نقششان کلیدی است را پیشنهاد داده ایم و برای در این مورد روسیه از کشور‌های مهم منطقه است.

وی اظهار داشت: طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول انسان دوستانه از جمله برقراری آتش بس، توقف حملات به مناطق مسکونی و غیر نظامیان و بازگشت آوارگان به خانه‌های خود تهیه شده است.
عراقچی با بیان اینکه در تلاش هستیم بتوانیم راه حل منطقه‌ای را برای را برای صلح پایدار ایجاد کنیم، افزود: دخالت‌هایی از خارج از منطقه توسط کشور‌هایی که تمایلی به صلح در این منطقه ندارند صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: هدف اصلی طرح پیشنهادی ایران کمک به خاتمه بحران قره باغ می‌باشد. ما برای خود مسئولیت متطقه‌ای قائل هستیم و برای حل بحران کمک خواهیم کرد.

عراقچی مهمترین ویژگی طرح ایران رویکرد منطقه‌ای آن عنوان کرد و افزود: ویژگی دیگر آن واقع بینی آن است.

به گفته معاون وزیر امور خارجه در گام اول طرح ایران بر پایبندی عملی کشور‌های منطقه بر یکسری اصول از جمله خاتمه اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ها، اصل تغییر ناپذیری مرزها، احترام به حقوق بشردوستانه و حقوق اقلیتها، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی تاکید دارد.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما طرح خود را برای حل بحران قره باغ پیشنهاد می‌دهیم و منتظر دریافت پاسخ از طرف‌های مناقشه می‌مانیم.

سفر منطقه‌ای عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه برای پیشبرد ابتکار ایران برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ از باکو شروع شد و امروز- پنجشنبه- بعد از رایزنی با مقامات روسیه به ایروان و آنکارا ختم خواهد شد.

محمدجواد ظریف وزیرخارجه جمهوری اسلامی درباره ابتکار ایران گفته بود: تهران طرحی را با تصویب مقامات عالی کشور برای حل دائمی مناقشه قره‌باغ تدوین کرده که در سفر منطقه‌ای عراقچی آن را پیگیری خواهیم کرد.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیشبینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری‌های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت‌های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (روسیه، آمریکا و فرانسه)، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال ۱۹۹۲ میلادی میانجیگری برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را بر عهده دارد. روسیه ، فرانسه و آمریکا از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در این گروه میانجی را بر عهده دارند.
برچسب ها: قره باغ
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°