«توسعه امنیت‌افزا» محور سند پدافند شهری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:19 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۴۸۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور سند جامع پدافند شهری را الگوی نوین و مدرن از توسعه امینت افزا دانست و گفت: این سند برنامه‌ریزی شهری ما را، مبتنی بر رویکرد‌های پدافندی ارتقا می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نشست مشترک شهرداران، روسای شورا‌های اسلامی و مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌ها با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهدی جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیار‌های وزارت کشور، حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور و مسئولان لشکری و کشوری به صورت ویدیو کنفرانسی با میزبانی وزارت کشور برگزار شد.
 
تداوم حفظ کارزار فشار حداکثری برای آمریکا بسیار پرهزینه است
 سردار جلالی در این نشست با تقدیر و تشکر از اقدامات و همراهی‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای برگزاری این مراسم در بخش نخست از سخنان خود، افزود: در تحلیل شرایط امروز کشور باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشیم که تداوم حفظ کارزار فشار حداکثری برای آمریکا بسیار پرهزینه است و همین امر سبب شده تا آمریکایی‌ها با بی‌هدفی در تحریم‌ها روبه رو شوند که شاهد آن تحریم‌های چند باره افراد و نهاد‌های مختلف است.
 وی ادامه داد: آمریکا در شرایط فعلی اقدام به تحریم دارو و اقلام بهداشتی و درمانی کرده است و کرونا را دستاویز فشار علیه ملت ما قرار داده است و این نشانه خباثت و شرارت این دولت و دروغین بودن تمام شعار‌های حقوقی بشری آنهاست.
 
ضرورت مصون‌سازی زیرساخت‌ها در برابر اقدامات دشمن
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در برابر جنگ زیرساختی که آمریکا بدنبال راه انداختن آن است باید ارتقای آمادگی‌ها و مصون‌سازی زیرساخت‌ها را در دستور کار قرار دهیم، گفت: متاسفانه توسعه نامتوازن شهری در دهه‌های اخیر منجر به افزایش برخی آسیب‌پذیری‌ها شده است.
 سردار جلالی گفت:حفظ تداوم کارکرد زیرساخت‌های شهری مهم‌ترین هدف پدافند غیرعمل در جغرافیای شهری است که این اقدام نتیجه مستقیمی در حفظ و ارتقای کیفیت زیست مردم دارد.
 
کنش و واکنش نزدیک به ۸۰ سیستم در جغرافیای شهری
 وی با بیان اینکه زیرساخت‌های شهری با توجه به رشد فناوری در حال دگرگونی هستند و ضرورت دارد الزامات پدافند غیرعامل مخصوصا برای این شهر‌ها در نظر گرفته شود، گفت: قریب به ۸۰ سیستم در جغرافیای شهری در حال اندرکنش هستند و با یکدیگر وابستگی متقابل دارند.
 رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه زیرساخت‌های شهری نباید تا، دچار وابستگی متقابل حداکثری باشند، گفت: در سند پدافند شهری تلاش داریم نظام ایمنی، امنیت و دفاع را مبتنی بر نیاز‌های نوین شهر‌ها و با رویکرد حفاظت از مردم ساماندهی کنیم.
 
محور‌های مهم سند پدافند شهری
وی توسعه امنیت افزا را محور سند پدافند شهری دانست و تصریح کرد: ساماندهی مراکز پرخطر در این سند یکی از اولویت‌هاست.
 سردار جلالی همچنین بر لزوم ساماندهی مراکز اسکان موقت به صورت چندمنظوره در شهر‌ها برای شرایط بحران در قالب سامانه به نحوی که در هر شهر امکان انتقال ۳۰ درصد جمعیت در شرایط بحران وجود داشته باشد، تاکید کرد.
 وی همچنین از برنامه سازمان پدافند غیرعامل برای تاسیس مرکز رصد و پایش حوادث شهری و مرکز فرماندهی و کنترل زیرساخت‌های شهری با محوریت دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفتد: هوشمندی در هوشمند سازی شهر‌ها و ایجاد یک فرماندهی واحد در مدیریت شهری و استانی برای مهار و مدیریت تهدیدات از جمله موضوعات مورد توجه سند پدافند شهری است.
 
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم در این نشست گفت: هم افزایی مدیران استانی و شهری برای رعایت الزامات پدافند غیرعامل ضرورت است.
 مهدی جمالی نژاد، با تاکید بر نقش کلیدی و محوری مدیریت شهری در مقابله و مدیریت بحران‌ها افزود: نقش و جایگاه شهرداری‌ها در مقابله با کرونا باید ارتقا یابد.
 وی ادامه داد: این مهم با توجه به راه اندازی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌تواند جدی‌تر دنبال شود.
 جمالی نژاد گفت: مدیران شهری می‌توانند سیاست‌های کلان مقابله با بحران را در سطح محلات اعمال و اجرا کنند.
 به گفته رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور سطح همکاری‌های استانداری‌ها و شهرداری‌ها در سطح ملی و محلی باید ارتقا یابد تا امکان اجرای سیاست‌ها و الزامات پدافند غیرعامل میسر شود.
 
اجرای طرح‌های جامع پدافند غیرعامل، اولویت وزارت کشور
حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور نیز در این نشست با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت‌های پدافند غیرعامل به شکل ساختارمند و با مشارکت همه بخش‌ها به صورت مستمر پیگیری می‌شود، گفت: اجرای الزامات پدافند غیرعامل از اصلی‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر است.
 وی ادامه داد: تجربه تاریخی ما ضرورت ارتقا آمادگی ملی در برابر تهدیدات را دو چندان می‌کند.
 قاسمی با بیان اینکه در بیشتر استان‌ها طرح جامع پدافند غیرعامل تدوین شده است این طرح را نقشه راه پدافند غیرعامل در استان‌ها دانست.
 معاون امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور با تاکید بر اولویت اجرایی شدن طرح‌های جامع در سطح ملی گفت: برای تحقق این اقدام نیازمند یک مکانیزم نظارتی به ویژه در حوزه شهری هستیم.
 وی همچنین بر افزایش هماهنگی‌ها و هم افزایی‌ها بین مدیران شهری و مدیران پدافند غیرعامل استان‌ها تاکید کرد.
 
امضای تفاهم نامه سازمان پدافند غیرعامل کشور و شهرداری دزفول برای اجرای طرح پایلوت (آزمایشی) شهر مقاوم
 همچنین در انتهای این مراسم سازمان پدافند غیرعامل کشور و شهرداری دزفول تفاهم نامه همکاری برای اجرای طرح پایلوت شهر مقاوم امضا کردند.
مردم دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک بر شهر، همزمان بخش‌های تخریب شده را بازسازی می‌کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزو‌های دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند. در این مدت باوجود موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث و بلندگو‌های شبانه روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم نشدند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°