رشد ۱۱۲ درصدی ارزش معاملات بورس کالا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:59 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۵۱۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
سخنگوی بورس کالا گفت: معامات بورس کالا به لحاظ حجم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹.۹ درصد و از نظر ارزش معاملات فیزیکی ۱۱۲ درصد رشد داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد حسنی سعدی سخنگوی بورس کالا در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اعلام این مطلب گفت: همچنین تا نهم آبان، ارزش معاملات ۱۷۹ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۹ درصد رشد داشته ایم.

سعدی با اشاره به تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی در بورس کالا گفت: سهم فولاد و ورق سرد در بورس کالا سهم زیادی نیست، متاسفانه عمده ورق سرد خارج از بورس معامله می‌شود و چیزی حدود ۲۰ درصد در بورس معامله می‌شود.

او با اشاره به این که بورس کالا قدرت اجرایی و قانونی برای وادار کردن تولیدکنندگان به عرضه محصولاتشان در بورس کالا ندارد، گفت: بار‌ها توصیه کرده ایم که همه تولیدکنندگان ملزم شوند محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کنند.

سخنگوی بورس کالا گفت: در ستاد تنظیم بازار کف عرضه محصولات در بورس کالا تعیین شده، اما متاسفانه رعایت نمی‌شود و ما برای شفافیت پیشنهاد کرده ایم که کل محصولات از مچینگ خارج شود و در داخل بورس کالا مورد معامله قرار بگیرد.

او درباره معامله املاک در بورس کالا هم گفت: این کار در حال انجام است و تاکنون چند نهاد و دستگاه عمومی تعدادی از املاکشان را از طریق بازار فرعی ما به صورت حراج به فروش رسانده اند.

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی هم با اشاره به تولید ۱۶ هزار میلیون تن ورق سرد در کشور گفت: فولاد مبارکه ۴.۵ میلیون تن ورق گرم و ۱ میلیون تن ورق سرد تولید می‌کند که از این میزان فقط ۱.۷ میلیون تن ورق گرم و حدود ۵۴۰ هزار تن ورق سرد به بورس عرضه می‌کند یعنی حدود ۲۰ درصد محصولاتش در بورس عرضه می‌شود.

غزنوی گفت: به دلیل عرضه بسیار کم و انباشت تقاضا و اختلاف قیمت ها، قیمت‌ها فوق العاده افزایش پیدا می‌کند.

او گفت: از حدود ۶ میلیون تن ورق تولید شده فقط ۱۵۰ هزار تن صادر شده که نشان می‌دهد بازار داخل برای تولید کنندگان بسیار جذاب است.

عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی هم با اشاره به معامله فولاد در بازار مچینگ گفت: شاهدی نیست که ورق‌های فولادی معامله شده در مچینگ در بازار آزاد فروخته می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°