موافقت نمایندگان با یک فوریت طرح اقدام برای لغو تحریم‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۸۰۳۵۴۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) یک فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» را با ۱۹۶ رای موافق تصویب کردند.

نکات مهم این طرح راهبردی به این شرح است:

سازمان انرژی اتمی موظف است ظرف مدت دو ماه پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات شهید علی محمدی فردو تولید و در داخل کشور ذخیره کند. در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد.

سازمان انرژی اتمی موظف است ظرف مدت ۳ ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل ۱۰۰۰ عدد ماشین IR-۲ m در بخش زیرزمینی تاسیسات شهید احمدی روشن نطنز آغاز کند.

سازمان انرژی اتمی مکلف است در همین بازه زمانی، هرگونه عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین‌های IR-۶ را به تاسیسات شهید علی محمدی فردو منتقل کرده و عملیات غنی سازی را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را تا انتهای سال ۱۳۹۹ به ۱۰۰۰ ماشین توسعه دهد.

سازمان انرژی اتمی ایران وظیفه دارد، راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک را که به موجب برجام در حال بازطراحی و بهینه سازی می‌باشد، ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ تصویب این قانون با برنامه زمانبندی معین از طریق احیای قلب راکتور به شرایط قبل از برجام برگرداند.

دولت موظف است بر اساس بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

پس از ۳ ماه از تصویب این قانون، اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت توسط آن‌ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.

چنانچه پس از ۳ ماه از تصویب این قانون طرف‌های مقابل برجام به اجرای تعهدات خود در برجام بازگشته باشند، دولت مکلف است پیشنهاد اقدام متقابل ایران در بازگشت به تعهدات برجامی را به مجلس ارائه کند.

مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب، امتناع یا ممانعت از اجراء به طبقات ۴ تا ۷ طبقات مجازات تعزیری قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می‌شوند.

آقای مجتبی ذوالنوری در نشست علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده طراحان طرح یک فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها گفت: در برجام تعهدات و تکالیفی برای طرفین تعیین شد، تا زمانی که آمریکا در برجام بود به تعهدات خود عمل نکرد، با خروج آمریکا از برجام نه تنها تعهدات انجام نشد، بلکه تحریم‌های بیشتری نیز اعمال شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکا تلاش کرد مکانیزم ماشه را عملیاتی کند، ادامه داد: اگه چنانچه آمریکا در اجرای مکانیزم ماشه موفق نشد، ولی اروپایی‌ها نیز خلاف نظر آمریکایی‌ها اقدامی نداشتند، قرار بود سهم ما از برجام رفع کل تحریم‌ها باشد، اما این اتفاق صورت نگرفت و همه سهم ما از برجام تنها اینستکس بود که آن نیز به غذا و دارو ختم شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عقل، منطق، شرع و عرف اقتضا می‌کند که ما نیز همانند طرفین مقابل عمل کنیم، عنوان کرد: در مقابل همه اقدامات طرف مقابل در برجام، کار خاصی انجام ندادیم و محتوای گام‌های کاهش تعهدات کامل نشد و اراده‌ای برای اجرای آن در برخی از موارد وجود نداشت.

وی با بیان اینکه منافع مردم اقتضا می‌کند که نمایندگان در اقدامی دولت را وادار کنند که از حقوق ملت دفاع نماید، تصریح کرد: ما با برجام تعهداتی را اجرا کردیم، اما طرفین مقابل به تعهدات خود عمل نکردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در طرح یک فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، تکالیفی برای دستگاه‌ها و دولت تعیین شده است، گفت: مجلس دولت را موظف می‌کند سلسله اقداماتی انجام داده و فعالیت‌هایی که در برجام متوقف شده بود را مجدداً اجرایی کند.

آقای ذوالنوری با اشاره به اینکه طرح یک فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ابتدا به صورت سه فوریتی ارائه شد، اما با نشست‌های مختلف با طراحان طرح‌های مشابه نهایتاً طرح مذکور تهیه شد، افزود: مردم را نباید شرطی کنیم، جمهوری خواه و دموکرات سر و ته یکی هستند. بسیاری از دوستان معتقدند یک فوریت برای این طرح کم است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با تاکید بر اینکه امروز نمایندگان باید با رأی قطع طرح مذکور را تصویب کنند و یک مخالف برای تصویب فوریت آن نیز زیاد است، خاطرنشان کرد: در مجلس انقلابی طرح مقابله به مثل باید پوزه دشمن را به خاک بکشد و حقوق مردم را زنده کند.

پس از تصویب یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، شعار مرگ بر آمریکا در صحن علنی مجلس طنین انداز شد.
 
۱۳ آبان روز تحقیر آمریکاست
 
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ۱۳ آبان را روز حماسه دانش آموزان و دانشجویان ایران اسلامی و روز تحقیر آمریکا دانست و تاکید کرد: امروز استکبار ستیزی مردم ایران معنا و مفهوم عینی تری دارد.
 
آقای سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس را بر عهده دارد، در نطق پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت روز ۱۳ آبان، با اشاره بیان اینکه استکبارستیزی یکی از ارکان و اصول امام خمینی (ره) بود، گفت: به اذعان مسئولان آمریکایی دیگر هیچ مسیری برای تحریم‌های بیشتر علیه ملت ایران نمانده است، اما امروز علی رغم همه فشار و تحریم ما شاهد استقلال ملت ایران هستیم.

وی با اشاره به اینکه مجلس روز ۱۳ آبان و این روز تاریخی را گرامی می‌دارد، تصریح کرد: امروز استکبار ستیزی مردم ایران معنا و مفهوم عینی تری دارد و تکیه بر توان داخلی و حرکت در جهت تولید می‌تواند ملت ایران را در مقابل هرگونه آسیب مصون دارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ملت ایران توان عبور از تمامی مشکلات و سختی‌ها را دارد و نمونه آن تولید اقلام مربوط به بیماری کرونا در این برهه است.

پس از پایان نطق پیش از دستور آقای قاضی زاده هاشمی، فریاد‌های مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل نمایندگان، صحن مجلس را فراگرفت.
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۷.۹۹°