تهاتر واردات و صادرات راه گشای گره تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:20 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۵۷۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تهاتر واردات در مقابل صادرات علاوه بر حل مشکلات صادراتی چرخه تولید کشور را به سرعت بیشتری به پیش می برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "حمید زادبوم" در گفتگو با ۱۸:۳۰ با اشاره به مصوبه جدید دولت درباره واردات و صادرات تهاتری کالا گفت: طبق این مصوبه همه گمرکات کشور موظف شدند از امروز (دوشنبه) به ترخیص کالا‌های وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارز‌های صادراتی اقدام کنند. ساده سازی در ورود مواد اولیه و نهادینه‌ها برای چرخه تولید از برنامه‌های این مصوبه است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به متوقف شدنِ واردات از تیر ماه امسال افزود: در این مصوبه واردات کالا از محل صادرات کالا آزاد شد. صادرکنندگان می‌تواند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تامین کننده کالا تهاتر، و از فردا (سه شنبه) برای واردات کالا اقدام کنند.
زادبوم گفت: جهش و توسعه تولید نیاز به مواد اولیه دارد. با وجود شرایط تحریمی، تجارت خارجی کشور امسال به ۳۸ میلیارد دلار رسیده است. برای تداوم این صادرات باید تجارت خارجی کشور باز باشد و تسهیلاتی ایجاد شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به تعهدات ارزی صادرکنندگان در بازگشت ارز اشاره کرد و گفت: نیاز به مواد اولیه بیشتر نیاز به ارز صادراتی را می‌طلبد. در مقابل صادرات امتیاز واردات ایجاد شد. وارد کننده مواد اولیه تولید اجازه فعالیت بیشتری برای صادرکنندگان ایجاد شد. بر این اساس تعامل بخش‌های مختلف این تهاتر کالا بین صادرکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه تولید ایجاد کرد. باید برای تولید ساده سازی کنیم. حدود ۲۵۰ نوع کالا در وزارت صمت برای تداوم تولید اولویت بندی شده است؛ و هیچ محدودیتی برای واردات از کشور‌های مختلف وجود ندارد.

او در توضیح تهاتر واردات در مقابل صادرات گفت: با تلاش بانک مرکزی و گمرک برای سرعت بخشی به روند ترخیص کالا‌های انباشت شده در گمرک امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی نیز مهیا شد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: اجرای این مصوبه بسیاری از مشکلات فعلی، همچون انباشت کالا‌های اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را رفع می‌کند و سرعت صادرات را افزایش می‌دهد.

زادبوم گفت: در تعامل بخش‌های وزارت صمت و بانک مرکزی مسیر واردات و صادرات و تهاتر برای فراوانی کالا به کشور تسهیل شد. کسانیکه کالای آن‌ها در گمرک است و مشکل تامین ارز ندارند می‌توانند کالای خود را ترخیص کنند.

وی گفت: موضوع تهاتر در وزات صمت پیگیری خواهد شد و چراغ تولید کشور روشن خواهد شد.

"محمد لاهوتی" رئیس کنفدراسیون صادرات ایران (اسکایپ) هم در ارتباط تصوریری به مصوبه امروز دولت اشاره کرد و گفت: با تلاش وزارت صمت ارز حاصل از صادرات به چرخه تولید برمی گردد. تا پیش از 23 تیر ماه امسال روش واردات در مقابل صادرات بنا بر سیاست های ارزی بانک مرکزی بود. از این تاریخ به بعد کارت های بازرگانی غیر تولیدی بسته شد.

لاهوتی با اشاره به رسوب کالا‌های مختلف در گمرک کشور به دلایل کد رهگیری و تامین ارز گفت: این مصوبه دولت کار بزرگی در سهیل صادرات و واردات است. بر اساس فهرست وارداتی مواد اولیه وزارت صمت واردات در مقابل صادرات تسهیل خواهد شد و شفافیت در بازگشت ارز صادراتی ایجاد می کند. از این پس صادرات و واردات برای حمایت بیشتر از تولید کشور است.

معاون فنی گمرک با بیان اینکه بیش از ۴ میلیون تن کالای اساسی در انتظار ترخیص هستند، گفت: همه گمرکات کشور موظف شدند از فردا صبح به ترخیص کالا‌های وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارز‌های صادراتی اقدام کنند.
 
"مهرداد ارونقی" افزود: جلسه شب گذشته وزارت صمت دست گمرک را برای ترخیص کالای دپو شده را باز کرد و امروز مصوبه جلسه ابلاغ شد.
ارونقی گفت: بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های وارد کننده اعلام کردند که نیاز به تامین ارز ندارند و بدون کد رهگیری کالای آن‌ها ترخیص شود. این مهم امروز برای این شرکت‌ها مهیا شده است و از رسوب کالای بیشتر در انبارهای گمرک جلوگیری خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°