کالا‌های اساسی بدون کد رهگیری ترخیص می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:33 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۶۱۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
رئیس کل گمرک:
رئیس کل گمرک جهوری اسلامی ایران گفت: براساس تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار، کالا‌های اساسی و مواد اولیه با اعلامیه تعهد ارز سه ماهه بانک مرکزی بدون کد رهگیری گمرک ترخیص می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، «مهدی میر اشرفی» عصر سه شنبه در جلسه ویژه ستاد تنظیم بازار که به دنبال فرموده های مقام معظم رهبری به طور فوق‌العاده برگزار شد، افزود: تصمیم‌های خوبی در خصوص کالا‌های اساسی گرفته شد، بر این اساس، کالا‌های اساسی با اعلامیه تعهد ارز سه ماهه بانک مرکزی می‌توانند بدون کد رهگیری از گمرک ترخیص شوند، البته آن‌هایی که مشکل اسناد مالکیت ندارند.

وی اظهارداشت: در واقع با مصوبه همین جلسه به گمرک اجازه داده می‌شود، ترخیص درصدی این نهاده‌ها را شروع کند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:، اما در خصوص مواد مورد نیاز تولید، مصوبه اخیر ناظر بر این است که چنانچه با ارز متقاضی یا در مقابل صادرات، واردات انجام شود نیاز به کد رهگیری بانک نیست بنابراین رسوب کالا‌ها به حداقل کاهش می‌یابد.

وی گفت: در روز‌های و هفته‌های جاری امیدواریم با این تصمیمات برای مواد اولیه کارخانجات و نهاده‌های دامی، تسهیل ایجاد شود تا به وضعیت پایدار برسیم.

ترخیص ۲۰ میلیارد دلاری کالا در ۷ ماهه امسال

میر اشرفی افزود: طبق آمار‌ها در هفت ماهه سالجاری ۲۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد دلار از گمرکات ترخیص قطعی شده است که از این میزان ۱۳.۸ میلیون تن کالا‌های اساسی بوده که به لحاظ وزنی برابر مدت مشابه پارسال بوده است.

وی اضافه کرد: در برخی از نهاده‌ها مانند ذرت در هفت ماهه سال گذشته ۵.۱ میلیون تن واردات داشتیم، اما امسال این میزان ۵.۸ میلیون تن بوده است.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم بدانند که با وجود تحریم‌های ظالمانه، دولت در بحث تامین ارز ترجحی در برخی نهاده‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیشتر عمل کرده است.

ترخیص ۲۵ هزار تن برنج طی دو روز

وی ضمن تشکر از تصمیمات اخیر رییس جمهوری و اعضای ستاد هماهنگی دولت افزود: امیدواریم که طی روز‌های آتی در بحث ترخیص کالا‌های اساسی و مواد اولیه تولید، روند سریعتری داشته باشیم.

رئیس کل گمرک اضافه کرد: از میزان ۲۰۰ هزار تن برنج دپو شده در بنادر و گمرکات کشور، طی دو روز گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تن ترخیص شده است که بقیه در روز‌های آتی ترخیص خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°