آمریکا باید به قانون و احترام به ملت ایران برگردد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:31 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۶۴۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود گفت: برای ما فرد و حزب مهم نیست بلکه شیوه‌ای که لحاظ می‌شود مهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: انچه برای ما مهم است اینست که آمریکا برگردد به قانون و احترام به ملت ایران.
 
رئیس جمهور افزود: اگر به جای عهدشکنی، پیمان شکنی و قانون شکنی، اجرای تعهدات و قانون جایگزین شد، آن زمان شرایط برای ما فرق خواهد کرد، چرا که برای ما اصول، شیوه و سیاست آمریکا مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.
 
آقای روحانی تاکید کرد: ما بر فرض آنکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست و صحیحی بازنگردد، برنامه ریزی کرده ایم. اگر تنبیه شدند و عبرت گرفتند و فهمیدند و در طول این سه سال و اندی که هر چه فشار آوردند تاثیری نداشته و باید راه دیگری را انتخاب کنند، اما اگر به این عبرت نرسند، تصمیمات ما بر مبنای این بوده است که اگر شرایط سخت بود کشور چگونه اداره شود و جلو رود.
 
رئیس جمهور افزود: ما هنوز در صادرات فضا‌های خوبی داریم، یک مبنای بحث‌هایی که در طی هفته‌های گذشته در ستاد اقتصادی دولت داشتیم بر این بود که چه کار کنیم که صادرات افزایش یابد، چه کار کنیم که کالای اساسی راحت‌تر به دست ما برسد، چه کار بکنیم که به جای گرفتاری در گردش‌های بانکی و مالی کار با تهادر صورت گیرد و اینکه جنس به جای آمدن و ماندن در گمرک، از آن لحظه‌ای که جنس خریداری می‌شود و پیش از بارگیری در کشتی راجع به آن تصمیم گیری کنیم.
 
آقای روحانی گفت: تمام تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم و باید اجرایی و عملیاتی شود برای به روز رسانی و روشن بودن اقدامات بود. 
 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت، حمله تروریستی به دانشگاه کابل با ادعای حمایت از اسلام و پیامبر اسلام (ص) را محکوم کرد.

آقای روحانی گفت: در این روز‌ها حوادث عجیب و غریبی را می‌بینیم، حمله به عبادتگاه، حمله به یک مدرسه و حمله به یک دانشگاه با ادعای این که این‌ها می‌خواهند حامی اسلام و پیامبر اسلام (ص) باشند.

آقای روحانی افزود: همه این‌ها دروغ می‌گویند، این‌ها حامی پیامبر اسلام نیستند و پیامبر شیوه اش این چنین نیست.

رئیس جمهور تصریح کرد: آن‌ها که اهانت کردند به پیامبر کار نادرستی کردند و کار غلطی را انجام دادند و آن‌هایی که ترور می‌کنند نیز کار نادرست، غلط و ضدانسانی انجام می‌دهند.

آقای روحانی همچنین اساس حکومت پیامبر گرامی اسلام (ص) را بر مبنای اخلاق، نرم خویی، مهربانی با مردم، تواضع و دعا برای افراد امت و مشورت با مردم ذکر کرد و گفت: این اصول پیامبر اسلام (ص) در زمینه حکومت است که قرآن می‌فرماید " شما با اخلاق نرم با مردم برخورد کردید و اگر اخلاق شما نبود مردم از کنارتان فاصله می‌گرفتند".

رئیس جمهور افزود: این خیلی مهم است که خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام را اخلاق نیکوی او می‌داند و به دنبال آن می‌فرماید: " اهل گذشت باش و از آن‌ها درگذر و برای آن‌ها در پیش خداوند طلب آمرزش کن و در امور هم با آن‌ها مشورت کن".

آقای روحانی همچنین گفت: این آیه شریفه به ما نشان می‌دهد که شیوه حکومت در اسلام چیست و چگونه است.

رئیس جمهور در ادامه افزود: آن‌هایی که نسبت به پیامبر عظیم الشان اسلام جملات ناصحیح به کار می‌برند با اخلاق و شیوه و سیره رسول گرامی اسلام آشنا نیستند.

گرانی برخی کالاها ناموجه است

رئیس جمهور در ادامه بابیان اینکه گرانی برخی کالاها ناموجه و ناصحیح است گفت: ما دوهدف داریم یکی وفور کالا و دیگری قیمت منصفانه.

آقای روحانی افزود: دراولی در یکی دو سال گذشته و امسال برغم جنگ اقتصادی دشمن موفق بودیم .

رئیس جمهورافزود: برای اینکه قیمتها قابل قبول متعادل باشد نیز باید سرمایه گذاری لازم صورت گیرد.

تصمیمات مهم اقتصادی دولت برای 9 ماه پایانی

رئیس جمهور گفت: تصمیمات مهمی برای 9 ماهه پایانی دولت دوازدهم گرفتیم، برخی برنامه ها بلند مدت، برخی بلندمدت تر و بعضی محدودتر است.

آقای روحانی در ادامه سخنرانی خود در نشست امروز هیئت دولت، تصریح کرد: مردم از وجود کالاهای اساسی و ضروری و دارو مطمئن باشند، این کالاها در اختیار مردم خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: در هفته گذشته واردات ما نسبت به هفته پیش از آن، 38 درصد و صادرات نیز 14 درصد افزایش یافته است، گرچه این معیار هفته است، اما نشان می دهد که در ماه های اخیر واردات کالاهای مورد نیاز و صادرات افزایش یافته و روند رو به رشد است.

آقای روحانی با اشاره به مباحث مطرح در هیئت دولت در خصوص اقتصاد کشور ، گفت: تصمیمات مهمی را برای 9 ماهه پایانی دولت دوازدهم گرفتیم، چرا که این دولت 9 ماه دیگر بار مسئولیت را بر دوش دارد، لذا بر این مبنا برنامه ریزی کرده ایم. برخی برنامه ها بلند مدت، برخی بلندمدت تر و بعضی محدودتر است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هماهنگی های لازم بین بانک مرکزی و وزارت خانه های صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد و دارایی در این جلسات بوجود آمد و مصوبه آن نیز دیروز ابلاغ شد؛ برای شیوه استفاده از ارز و چگونگی استفاده آن در صادرات و واردات بحث شد، همچنین برای ترخیص کالا از گمرک تصمیماتی گرفته شد که از دیروز اجرای آن شروع شده است.

فردا بهره برداری از طرح انتقال آب شیرین به هرمزگان و کرمان

رئیس جمهور گفت: مرحله نخست طرح نمک زدایی و انتقال ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس و دریای عمان به هرمزگان و کرمان؛ فردا به بهره برداری می‌رسد.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش، افزود: فردا طرحی به بهره برداری می‌رسد که با طرح‌های هفته‌های گذشته متفاوت است، طرحی که کشور را وارد فناوری جدید برای بهره برداری از آب شیرین در مناطق کویری می‌کند؛ مناطقی که خشکسالی‌ها بیشتر در آن اثر دارد.

رئیس جمهور گفت: در چارچوب این طرح، بهره برداری از فناوری نمک زدایی وسیع در کشور را آغاز می‌کنیم، در مناطقی که نیازمند آب اعم از مصارف آشامیدنی و صنعت هستند در این زمینه سرمایه گذاری می‌شود.

آقای روحانی افزود: وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در این زمینه انجام داده و این طرح را در فلات مرکزی کشور، مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان و برخی استان‌های ساحلی که نیازمند آب هستند پیش برده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: با اجرای این طرح، آب مورد نیاز این استان‌ها ولو شور و برای مصرف آبزیان و یا سایر مصارف که نیازمند آب شیرین و نمک زادیی هستند تامین می‌شود و آب مناسب در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

آقای روحانی در ادامه گفت: نخستین مرحله این طرح فردا آغاز می‌شود و آن، رساندن آب به استان کرمان است که با اجرای آن آب خلیج فارس به این استان متصل می‌شود و در مراحل بعد به استان یزد و دیگر استان‌ها انتقال خواهد یافت.

رئیس جمهور افزود: در چارچوب این طرح ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور به ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تبدیل خواهد شد که البته فردا در مرحله نخست آن ۷۰ میلیون متر مکعب برای مصارف آب آشامیدنی در هرمزگان و کرمان شیرین می‌شود و در مراحل بعد آب شرب استان‌های دیگری نیز تامین خواهد شد.

آقای روحانی اجرای این طرح را کاری بسیار بزرگ دانست و گفت: سرمایه گذاری کافی برای اجرا و بهره برداری از آن در دیگر استان‌ها برای حل و فصل معضل کمبود آب به ویژه در مناطق کویری ضروری است.
 
خواهان حل مناقشه قره باغ از راه دیپلماسی هستیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حفظ مرز‌های جغرافیایی و امنیت کشور برای ما مهم است، تصریح کرد: خواهان رفع مناقشه قره باغ از طریق دیپلماسی و غیرنظامی هستیم.

آقای روحانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به شرایط منطقه اظهار داشت: شرایط منطقه و مرز‌های شمالی و شمال غرب ما را می‌دانید و درگیری نظامی دو همسایه ما از اوایل مهرماه شروع شده و همچنان ادامه دارد وزارت خارجه و نیرو‌های مسلح کشور کاملا فعال بودند.

آقای روحانی افزود: نیرو‌های مسلح کاملا بر امنیت مرز‌ها به خوبی نظارت داشته و در این زمینه برنامه ریزی کرده اند.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیکی مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرز‌های جغرافیایی ما تغییری نکند برای ما اهمیت دارد.

آقای روحانی اضافه کرد: تمامیت ارضی حق ملت‌های این منطقه و حق آذربایجان است، اما دلمان می‌خواهد از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند، وزارت امورخارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح در نظر گرفته و امیدواریم این طرح در جای خودش به سرانجام برسد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°