آغاز بهره برداری طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری با دستور رئیس جمهور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:03 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۶۸۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
بهره برداری از مرحله نخست طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی کشور و سه طرح مرتبط با آن با دستور رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور روز پنجشنبه در سی و یکمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید از طریق ویدئوکنفرانس فاز اول طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، بخشی از سایت شیرین‌سازی فاز اول این طرح، طرح تامین برق و انرژی و ایستگاه‌های پمپاژ و مخازن تعادلی و ضربه‌گیر فاز اول طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و مخزن ۴۵ هزار مترمکعبی و سامانه بهره‌برداری از آب صنایع گل‌گهر سیرجان را افتتاح کرد.
 


برای افتتاح این طرح‌ها ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است و ظرفیت اشتغالزایی آن برای دوران ساخت ۱۶ هزار نفر و برای دوران بهره‌برداری ۱۲۰۰ نفر می‌باشد.

طرح بزرگ شیرین‌سازی و خط انتقال آب توسط مهندسین ممتاز کشور و با استفاده از تجارب شرکت‌های مجرب حاشیه خلیج فارس و همچنین بهره‌برداری از بهترین گزینه‌های فنی و تکنولوژی روز دنیا طراحی و اجرا شده است.

طراحی این پروژه با نگاه توسعه‌ای و به منظور تولید یک و نیم میلیون مترمکعب آب شیرین در سایت شیرین‌سازی بوده و با سه خط انتقال نیاز‌های آبی شرب، صنعتی و معدنی چند استان همجوار در مسیر خط انتقال و در سه فاز انجام خواهد شد و امروز فاز اول آن با یک خط انتقال طراحی و به بهره‌برداری می‌رسد.
 
برای افتتاح این طرح، ۳۰۵ کیلومتر خط لوله انتقال، ۷ ایستگاه پمپاژ آب و ۱۰ پست ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلو ولت و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و همچنین ۳۳مخزن تعادلی، ذخیره و مقابله با ضربه آب به ظرفیت ۱۸۷ متر مکعب، طراحی و اجرا شده است.

این طرح برای ۱۲۰۰ نفر در رده‌های مختلف مهندسی و اجرایی، اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

با افتتاح مرحله اول طرح شیرین‌سازی آب، روزانه ۲۰۰ هزار مترمکعب آب برای مصارف آشامیدنی و صنایع در استان‌های هرمزگان و کرمان، نمک‌زدایی می‌شود.

به گفته «رضا اردکانیان» وزیر نیرو تاکنون در بخش شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا، مجوز شیرین‌سازی ۸.۲ میلیارد مترمکعب آب صادر شده است که تاکنون عملیات اجرای ۷۶۰ میلیون مترمکعب از این مقدار در استان‌ها، شروع شده است.

به گفته وزیر نیرو مطالعات برای بررسی نیاز‌های آبی ۱۷ استان کشور در فلات مرکزی و مناطق ساحلی برای استفاده آب به دو شیوه بدون نمک‌زدایی به صورت شور و همچنین با نمک‌زدایی (شیرین‌سازی) به پایان رسیده است.
 
وزیر نیرو در آیین بهره بردای از مرحله نخست طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری کشور گفت: مهمترین ویژگی انتقال آب به فلات مرکزی کشور، باور تامین منابع زیستی لازم برای جمعیت ۸۵ میلیونی کشور از دو منبع آبی در شمال و جنوب کشور است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°