روحانی: خط انتقال آب خلیج فارس خط امید است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:39 - جمعه 17 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۳۶۹۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
رئیس جمهوری با بیان اینکه طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران صنایع ما را متحول می‌کند، گفت: خط انتقال آب از خلیج فارس خط انتقال امید است، زیرا فقط اب به فلات مرکزی ایران نمی‌رسد بلکه امید منتقل می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح مرحله اول شیرین سازی و قطعه اول خط انتقال آب به فلات مرکزی ایران در سی و یکمین برنامه پویش ملی «تدبیر و امید برای جهش تولید» گفت: در هفته وحدت توانستیم طرح باور نکردنی را افتتاح کنیم. البته امسال پروژه‌های بسیار مهمی تا پایان سال و اگر خداوند توفیق داد در اوایل سال اینده مردم عزیزمان شاهد خواهند بود و این پروژه‌ها پروژه‌های بسیار بزرگ و تاریخی برای کشور ما هستند.

روحانی اظهار داشت: این پروژه پروژه‌ای بود که باور نکردنی بود و در دولت تدبیر و امید محقق شد. من باید به راستی این خط انتقال آب را خط انتقال امید بگذارم. چون فقط آب به فلات مرکزی نمی‌رسد، بلکه امید به فلات مرکزی می‌رسد. همه کشاورزان، صنعتگران و مردم به یک آب پایدار امیدوار می‌شوند و این طرح انتقال امید را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

رئیس جمهوری اضافه کرد: ما طرح‌های بسیار بزرگی را به اتمام رساندیم و طرح‌های بسیار بزرگی را پیش رو داریم. امسال طرح احیای دریاچه ارومیه را خواهیم داشت که آن هم یک طرح بی‌نظیر است. پروژه عظیم دیگر نفت را از گوره به جاسک خواهد برد که اوایل سال آینده افتتاح می‌شود.

وی افزود: به کوری چشم آن‌هایی که فکر می‌کردند با تحریم و فشار بر ملت ایران می‌توانند ملت ایران را متوقف کنند، یا طرح‌های توسعه‌ای ملت عظیم و بزرگ را متوقف کنند و علیرغم اینکه یک دولت تروریست در آمریکا روی کار بوده و این همه فشار بر مردم ما آورده، ما توانستیم قدم‌های بسیار بزرگ را برداریم و امروز سی و یکمین هفته است که امسال پای برنامه افتتاح می‌نشینیم.

طرح انتقال آب تا یزد و چادرملو ادامه می‌یابد

روحانی با بیان اینکه تا پایان سال طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر می‌رسانیم، یاد آورشد: این طرح‌ها مال ملت ایران است؛ کارگران، مهندسین، مدیران و همه آن‌هایی است که تلاش کردند.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه طراحی، اجرا و تامین مالی همه داخلی است، گفت: تامین مالی طرح یا توسط شرکت‌های خصوصی بوده و یا صندوق توسعه کمک کرده و یا بانک‌ها تسهیلات گرفتند و این کار عظیم و بزرگی است که به ثمر نشسته و ان‌شاء الله بقیه فاز‌های آن هم با همین سرعت ادامه پیدا می‌کند و اگر مشکلی هم باشد باز هم دولت در خدمت مردم خواهد بود برای اینکه تا این طرح‌ها را بتوانیم به پایان برسانیم.

روحانی ادامه داد: طول این طرح بیش از۸۰۰ کیلومتر است که فاز اول آن ۳۰۵ کیلومتر است و الان افتتاح می‌شود. این پروژه در ادامه به مس سرچشمه می‌رسد و تا یزد و چادرملو ادامه می‌یابد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه این طرح بسیار عظیم و بزرگ صنایع ما را متحول می‌کند، گفت: صد‌ها چاه که آب را از زیر زمین برای این صنایع تامین می‌کرده، اب این چاه‌ها یا به مصرف دیگر می‌رسد یا آن‌هایی که ضرورت نداشته باشد، بسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور چاه‌های غیرمجاز زیادی داریم که باعث فرونشست زمین می‌شود؛ بنابراین این طرح علاوه بر اینکه به مردم امید می‌دهد محیط زیست ما را هم حفظ می‌کند.

طرح انتقال آب کاملا محیط زیستی است

روحانی اظهارداشت: برخی‌ها فکر نکنند که اگر ما آب را از دریا برداریم برای محیط زیست مضر است. اینطور نیست. برداشت آب از دریا باید حساب شده باشد و این طرح کاملا محیط زیستی است. ما در چند کیلومتری دریا آب را برداشت می‌کنیم و پساب را در چندکیلومتری وسط دریا برمی‌گردانیم که برای آبزیان مضرر نباشد. محیط زیست ما در همه این طرح‌ها حضور فعال دارد و این طرح‌ها در چارچوب اصول محیط زیستی اجرا و پیاده می‌شود.

وی ادامه داد: امروز ما یک اقدام عظیم و بزرگی را برای مردم شاهد بودیم. ضمن اینکه آب برای حیات مردم هم بسیار مهم است و تنها برای مصرف صنعت و کشاورزی نیست. آب مصرفی مردم هم باید تامین شود. در برخی از جهات شاید چاره‌ای جز اینکه آب دریا را شیرین کنیم، نداشته باشیم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: همانطور که امروز گفته شد در طرح آینده بندر عباس، ۵۰ درصد آب مصرفی مردم با شیرین‌سازی از آب دریا تامین می‌شود؛ بنابراین این کار، اقدام بسیار بزرگ و عظیمی برای حیات مردم، توسعه و صنعت کشور است که بسیار حائز اهمیت است و اینگونه طرح‌ها باید اجرا و پیاده شود.

روحانی با بیان اینکه ما در سال ۹۲، ۱۸ دستگاه آب شیرین‌کن داشتیم و امروز ۷۲ دستگاه آب شیرین کن داریم، اظهارداشت: این یک تحول عظیم و بزرگی است که در این ۷ سال رخ داده که ان شاءالله در سالی که ۹ ماه دیگر از عمر این دولت باقی مانده، با همان تلاش با کوشش روز اول و با همان امید روز اول، به کار خود ادامه می‌دهیم و من تردیدی در موفقیت دولت، ملت و مردم برای آبادانی ایران ندارم.

دولت بعدی آمریکا در برابر ملت ایران تسلیم می‌شود

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: نتیجه انتخابات امشب و یا تا فردا مشخص می‌شود برای ما مهم نیست که چه فردی رییس جمهوری آمریکا می‌شود، اما بی‌تردید دولت بعدی این کشور در برابر ملت ایران تسلیم می‌شود. آمریکایی‌ها راهی ندارند جز اینکه در برابر قانون، مقررات و فشار افکار عمومی و صبر و مقاومت این ملت بزرگ تسلیم شوند.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: مردم ایران در بیش از ٨ ماه اخیر که از کرونا می‌گذرد، هم کرونا را تحمل کرد و با آن مقابله کرد، هم با تحریم مقابله کرد و هم سختی‌ها را تحمل کرد و توانست در برابر این همه فشار‌ها ایستادگی کند و ان‌شاءالله می‌توانیم موفق نهایی باشیم.

رئیس جمهوری یکی از دلایل و نشانه‌های مهم موفقیت‌های مردم را افتتاح پروژه‌های ملی در کشور دانست و گفت: این افتتاح‌ها یک دلایل روشن و واضح است که ملت ایران متوقف نمی‌شود و در برابر فشار‌ها زانو نمی‌زند و کمر خم نمی‌کند. بی تردید ما در برابر دشمنان می‌توانیم موفق باشیم و آنان را وادار کنیم که روزی دوباره بازگردند و قانون و مقررات و پیمان را اجرا کنند.
 
روحانی همچنین با تشکر از مسئولان اجرایی طرح‌های شیرین سازی آب در کشور گفت: اینکه ٨ میلیون مترمکعب شیرین سازی آب در منطقه هرمزگان و بندرعباس به ٩٠ میلیون مترمکعب آب که ده برابر شده است خبر بسیاری خوبی است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه نیمی از آب مصرفی مردم در منطقه هرمزگان از آب شیرین کن‌ها تامین می‌شود بسیار مهم است، گفت: هر سال که بارندگی‌ها کاهش پیدا می‌کرد و دچار مشکل می‌شدیم که سد‌های هرمزگان آب ندارند و در تابستان آب مورد نیاز مردم چگونه تامین می‌شود که با این طرح نگرانی‌ها و دغدغه‌ها کم می‌شود.

روحانی در افتتاح طرح تامین برق و انرژی طرح در بندر خمیر نیز گفت: این پروژه به اندازه‌ای عظیم و بزرگ است که توصیف آن هم سخت است و برخی در روز‌های اول، این طرح را امکان پذیر نمی‌دانستند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: صنایع معدنی کشور بانی اصلی این طرح بزرگ در کشور هستند، البته صنایع معدنی نه تنها در این حوزه، بلکه در راه و راه آهن نیز بسیاری از طرح‌های ملی می‌توانند سرمایه گذاری کنند.

روحانی بیان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال صنایع معدنی در بخش آلومینیوم، مس و فولاد دارای رشد قابل ملاحظه بوده است، این بخش از صنعت وظایف خود را در سال «جهش تولید» به خوبی اجرا کرده است و توانسته به نتیجه برساند.

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی کشور را افتخار ملی عنوان کرد و گفت: ۲۰۰۰ سال پیش اجداد ما برای انتقال‌آب به کویر، قنات‌های زیادی را حفر کردند که هنوز هم آن دستاورد وجود دارد، امروز هم مشابه همان کار پس از شیرین سازی آب دریا را به فلات مرکزی کشور منتقل می‌کنیم و استان‌های متعدد شاهد تحول بزرگ باشند و صنایع کشور می‌تواند با اطمینان کاملاً از آن استفاده کنند.

روحانی با اشاره به دو نظریه «انتقال آب به صنایع معدن» و یا «انتقال معدن به آب» گفت: هر کدام از این دو طرح توجیهات و محاسبات علمی دارد. اینکه آیا میلیون‌ها تن سنگ‌آهن را مثلا از معادن سنگان یا گل گهر به بندرعباس منتقل کنیم و آنجا کارخانه فولاد احداث کنیم که معدن را کنار آب بردیم موضوعی است که مورد بحث و بررسی است. اما بر اساس محاسبات علمی باید آب را به کنار معدن منتقل کنیم که صرفه اقتصادی دارد که امروز با افتتاح این طرح محقق شد و کار بسیار مهمی است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°