دورهمی ها از عوامل اصلی ابتلای مردم به کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۳۸۳۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
معاون کل وزیر بهداشت گفت: دورهمی ها یکی از عوامل اصلی ابتلای مردم به کروناست و 31 درصد ابتلاها در برخی شهرها و 50 درصد ابتلاها در برخی شهرهای دیگر بر اثر دورهمی ها ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
برنامه "تیتر امشب" ۱۷ آبان با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت و با موضوع محدودیت‌های جدید کرونایی به روی آنتن شبکه خبر رفت.

در ابتدای این برنامه، حریرچی با بیان اینکه بر اساس محدودیت‌های جدید کرونایی مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ تا صبح روز بعد تعطیل خواهند بود، اظهار داشت: این طرح شامل مراکز استان‌ها و شهر‌های با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر و در مواردی شهر‌های پرجمعیت است.
وی افزود: طبق نظر رئیس جمهور، به مراکز استان‌ها و ستاد‌های استانی مقابله با کرونا اختیار داده شده که اگر در شهر‌های دیگر هم صلاح بدانند، این محدودیت‌ها را تعمیم دهند.

حریرچی ادامه داد: این طرح با محدودیت ۲۵ مرکز استان که شامل گروه‌های شغلی ۳ و ۴ و ۸۹ شهرستان بود، تداخل چندانی ندارد و لی اگر لازم باشد تعدادی شهرستان به آن‌ها اضافه خواهد شد.

به گفته حریرچی، این طرح در گروه‌های شغلی ۳ و ۴ در سراسر روز بود که ادامه دارد.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: گروهی که تا الان محدودیت گروه‌های ۲، ۳ و ۴ و تعطیلی ۲۴ ساعته اعلام شده بود، محدودیتشان کماکان ادامه دارد، همچنین یک سری شهر‌ها هم جزو محدودیت‌های گروه ۲، ۳ و ۴ بودند که محدودیت آن‌ها تا بیستم آبان بود مگر اینکه تصمیم جدیدی برایشان اعلام شود.

وی ادامه داد: ۲۵ مرکز استان نیز فقط شامل محدودیت گروه‌های ۳ و ۴ بودند که این محدودیت تا مدت مقرر ادامه می‌باید.

حریرچی تصریح کرد: از بیستم آبان، در این مراکز استان و شهر‌های پرجمعیت که توسط استانداری اعلام میشود، سطوح ۲، ۳ و همیشه از ساعت ۱۸ تا صبح روز بعد به مدت یکماه تعطیلند.
وی افزود: شهرستان‌هایی که تا الان اعلام شده که گروه شغلی ۲ و ۳ و ۴ در آن‌ها ۲۴ ساعته تعطیل است، تعطیلی کماکان تا مهلت مقررِ اعلام شده، ادامه دارد.

حریرچی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: بر اساس تصمیم جدید ستاد ملی مقابله با کرونا از ۲۰ آبان به مدت یکماه در مراکز استان و در شهرستان‌های پرجمعیت و شهر‌هایی که ستاد کرونا تصمیم گیری میکند، سطوح شغلی ۲ و ۳، ۴ به مدت یکماه از ساعت ۱۸ تعطیلند.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: سیاست‌هایی که ستاد ملی کرونا و کمیته‌های کارشناسی انتخاب میکنند با توجه به مصالح مردم تعیین میشود که اصل آن نیز سلامت است. ما برخی اوقات در گیر دوگانه‌های کاذب مانند سلامت و گردشگری، سلامت و آموزش و سلامت و اقتصاد میشدیم. در جلسه شنبه، گذشته مقام معظم رهبری فرمودند که در بین سلامت و امنیت، سلامت مهمتر است و به این ترتیب تکلیف همه خدمتگزاران را مشخص کردند.

حریرچی در بخش دیگری از اظهارتش با بیان اینکه الان دورهمی‌ها یکی از عوامل اصلی ابتلای مردم به کروناست، گفت: ۳۱ درصد ابتلا‌ها در برخی شهر‌ها و در برخی شهر‌های دیگر ۵۰ درصد ابتلا‌ها بر اثر دورهمی‌ها ایجاد شده است.
وی افزود: امروز دو پیشنهاد در ستاد مطرح بود که یکی همین تعطیلی بعد از ساعت ۱۸ و یکی منع رفت و آمد ماشین‌های شخصی از ساعت ۲۱ بود که این هم تقریبا تصویب شد، اما برای آماده سازی نیاز به زمان دارد و قرار شد پس از بررسی و سنجش جوانب کار انجام شود.

به گفته حریرچی، این سیاست مبتنی بر این است که کار و اشتغال مردم سرجای خود باشد، ولی گردش و تفریح و پاساژ گردی مقدور نباشد.


وی ادامه داد: ما از بیستم آبان، طرح ملی مقابله با کرونا را استارت خواهیم زد و تحت سیاست‌های وزیر بهداشت با همکاری بسیج و سپاه که "محله محور" و "خانواده محور" است، آغاز خواهیم کرد.

حریرچی گفت: جلب مشارکت‌های مردمی، ارائه خدمات فعال، همکاری بین بخشی مبتنی بر ظرفیت "هر خانه یک پایگاه سلامت" و استفاده از فناوری‌های نوین از اصول این طرح است.

حریرچی افزود: از جمله سیاست‌های این طرح نیز ارائه خدمات و مراقبت‌های ضروری بهداشتی، شناسایی زودهنگام بیماری و پاسخ سریع، قرنطینه خانگی مبتلایان و افراد تماس نزدیک، قرنطینه معکوس و مراقبت از گروه‌های آسیب پذیر و مشارکت در درمان سرپایی است.

به گفته حریرچی، راهبرد‌های این طرح، تشدید نظارت بر پروتکل ها، تست گسترده و هدفمند، قرنطینه خانگی و رهگیری هوشمند، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی، ایجاد محدودیت هوشمند و هدفمند، تقویت فرایند درمان سرپایی و کاهش موارد بستری است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در این طرح سه نوع تیم اجرایی داریم که اعم از حمایتی، مراقبتی و نظارتی است.

وی ابراز امیدواری کرد که به ازای هر ۲۰ تا ۳۰ سفیر سلامت، یک رابط سلامت در هر محله انتخاب شود و پروتکل‌های و دستورالعمل‌ها و فلوچارت‌های وسیع انجام شود تا ان شاالله نتیجه بدهد و شبیه موفقیتی که در غربالگری ۷۸ میلیون نفر در فروردین و اردبیهشت انجام شد و مرگ و میر به ۳۴ نفر رسید، صورت گیرد.

حریرچی گفت: وزیر بهداشت به روسای دانشگاه‌ها دستور داده که تا سه ماه آینده برنامه ریزی کنند تا ۵۰ درصد موارد ابتلا و بستری و ۳۰ درصد موارد مرگ کاهش یابد.

به گزارش شبکه خبر، در ادامه این برنامه دکتر ریاحی رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) در ارتباط اینترنتی با شبکه خبر، گفت: سیر افسارگسیخته و صعودی شدید کرونا که در مراجعه سرپایی و بستری داشتیم، در ۱۰ روز گذشته به ثبات رسیده و این خبر خوشحال کننده‌ای است، اما نکته نگران کننده، درصد بالای بیماران بدحال و فرم شدید در بستری است.
ریاحی ادامه داد: در بیمارستان ما قریب ۵۰ درصد بیماران بستری، بیماران شدید، پیشرفته و دارای سیر بحرانی هستند و این ۵۰ درصد نیاز به خدمات ICU دارند که هر چه بیماری شدید‌تر باشد، شانس مرگ و میر آن‌ها نیز بالاست.

وی افزود: مهمترین نکته‌ای که میتواند برای بیمار حیات بخش باشد، مراقبت‌های ساده مثل اکسیژن، شناسایی زودهنگام درگیری متوسط و یا شدید ریوی و مراقبت‌های پزشکی است. مردم نباید ترسی از مراجعه به مراکز درمانی داشته باشند چرا که ما اگر بتوانیم موارد بیماری را در سیر خفیف تحویل بگیریم قطعا موفقیت ما در درمان نیز بیشتر میشود.

وی گفت: این بیماری، رفتارش قابل پیش بینی نیست و رفتار عجیب و غریبی دارد لذا ما باید پایش بیماری و مبتلایان را ممکن کنیم.

در ادامه، دکتر طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم به عنوان دیگر میهمان ویدئویی برنامه اظهار داشت: در بیمارستان مسیح دانشوری متاسفانه ما هنوز در پیک هستیم و تخت‌ها پُر است و در پیک سوم، مریض بدحال بیشتر از پیک‌های قبلی است و برخی از بیمارانی که ما قبلا در ICU از آن‌ها نگهداری میکردیم، در حال حاضر مجبوریم به خاطر کمبود تخت‌های ICU در بخش از آن‌ها نگهداری کنیم.

طبرسی افزود: ما فکر می‌کنیم ویروس تهاجمی‌تر شده و بیمارانِ با درگیری ریه شدید، بیشتر شده اند همچنین در برخی موارد مردم به غلط فکر می‌کنند که باید در منزل بمانند و استراحت کنند تا بهبود یابند در حالیکه این امر در موارد خفیف درست است، ولی در مواردی که فرد درگیری ریه دارد و بیماری اش شدید است و تنگی نفس دارد و دیر مراجعه می‌کند، باید به ICU برود که ICU هم گنجایش ندارد و همین باعث میشود که در فاز سوم کرونا، مرگ و میر افزایش یابد.

وی افزود: این تعداد بیمار در ICU نشان میدهد مداخلاتی که باید برای کاهش بیماری انجام شود باید بیشتر شود. چرا که محدودیت‌هایی که اجرا نشوند، باعث میشوند بیماری با شدت در حال چرخش در جامعه باشد.

بر اساس این گزارش، حریرچی معاون کل وزیر بهداشت در ادامه برنامه افزود: مردم دقت کنند که در مواقعی که لازم است، باید به بیمارستان مراجعه کنند و نترسند. قبلا گفتیم ۱۰ درصد بیماران بستری فوت می‌کنند، ولی نیمه پر لیوان این است که ۹۰ درصد با اقدامات ساده و مراقبت‌های درمانی بهبود می‌یابند.

وی ادامه داد: البته راه کنترل بیماری کرونا جلوگیری از ابتلاست که با اقدامات پیشگیرانه انجام میشود.

وی تصریح کرد: ما قبلا سه بستری به ازای هر صد هزار نفر را وضعیت قرمز اعلام میکردیم که الان این عدد به ۶ رسیده است. الان تعداد موارد بستری روزانه هر استان نسبت به هر زمان دیگری قرمز‌تر است، الان یزد و همدان و کردستان و کرمانشاه و سمنان و خراسان شمالی و جنوبی قرمز‌تر و پرابتلا هستند.

وی تصریح کرد: تا روند موارد ابتلا و بستری بیماران صعودی است، موارد مرگ هم صعودی خواهد بود.

وی تصریح کرد: ما الان به حدود ۴۰ هزار تست رسیده ایم و خبر خوش این است که ما در حال وارد کردن حدود ۳ میلیون تست هستیم که هفته بعد خواهند رسید همچنین تولیدکنندگان داخلی مان نیز از یکی دوهفته آینده به تولید میرسند که این تست ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: مهمترین تست درباره کرونا، تعداد ابتلا نیست بلکه تعداد بستری و مرگ است.

وی افزود: لازم است مقداری از مقایسه دست بکشیم؛ ما چه کشور اول باشیم یا اخر یا وسط در نمودار‌های جهانی، مهم این است که ما روزانه بهترین مردم کره زمین را از دست میدهیم و باید دست به دست هم بدهیم که این را کاهش دهیم و خودمان را خودمان باید نجات دهیم چرا که هیچکس مارا کمک نخواهد کرد.

او گفت: بر اساس نمودارها، مرگ و میر جوانان مبتلا به کرونا زیاد نیست، اما چون این افراد در جامعه بیشتر تحرک دارند و میتوانند ویروس را جابجا کنند، عامل مهم انتشارند.

به گفته حریرچی، فاصله گذاری اجتماعی، مسئولیت دولت، اما با اراده ملت است.

حریرچی افزود: بر اساس مدل پنیر سوئیسی، هیچ کدام از روش‌ها نه واکسن و نه دارو به تنهایی نمیتواند در برابر بیماری سد ایجاد کند پس باید از روش‌های مختلف از جمله رعایت مسئولیت‌های شخصی و مسئولیت‌های مشترک استفاده کرد.
حریرچی گفت: متاسفانه هر وقت خبری درباره کشف دارویی برای مقابله با کرونا در داخل یا خارج کشور منتشر میشود که عموما هم بی اساس هستند، میزان رعایت پروتکل‌ها توسط مردم کاهش میابد. این در حالیست که هنوز دارو یا واکسن موثری در درمان کرونا در هیچ جای دنیا کشف نشده است.

حریرچی تصریح کرد: مهمترین سرمایه ما حمایت رهبر انقلاب و تشکیل قرار گاه مقابله با کروناست. در یک ماه اخیر، منابع مناسبی به حوزه بهداشت و درمان اختصاص داده شد که نسبت به قبل وضعیت مالی ما بهتر شده است.

وی در پایان گفت: برنامه محله محور و خانه محور، برنامه‌ای عالی است و ما تمام تلاش خواهیم کرد تا با مشارکت جمعی و با کمک مردم، دست به دست هم دهیم و با کمک صداوسیما موفق به شکست ویروس کرونا شویم.
 
ویدئوی کامل برنامه تیتر امشب: 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °