ذخیره سازی خون بندناف نوزاد برای درمان بیماری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۰۳۸۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
رئیس بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان به برخی از خانواده‌های دارای بیماری زمینه‌ای توصیه کرد که حتما از خدمت ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزاد استفاده کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

خانواده‌های دارای بیماری زمینه‌ای، حتما خون بندناف نوزاد خود را ذخیره کنندبه نقل از فارس، با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور، خدمت جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف به عنوان یکی از خدمات بهداشتی و درمانی همچنان بی وقفه ارائه می‌شود.

شرکت بن یاخته‌های رویان پژوهشگاه رویان در زیرمجموعه جهاد دانشگاهی کشور یکی از مجموعه‌هایی است که این خدمت را در کشور ارائه می‌کند.

درباره آخرین مقررات جمع آوری و ذخیره خون بند ناف با مرتضی ضرابی، رئیس بانک خون رویان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفتگو کرده ایم که در ادامه می‌خوانید:

*کدام خانواده‌ها حتما خون بند ناف نوزاد خود را ذخیره کنند؟

رئیس بانک خون پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در پاسخ به این سوال گفت: به خانواده‌ها به ویژه به خانواده‌هایی که یک عامل خطر در خانواده و فامیل دارند حتما توصیه می‌کنیم از خدمت ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد استفاده کنند.

وی ادامه داد: به خانواده‌هایی که عامل خطر دارند برای مثال فرزندی مبتلا به بیماری خونی دارند، حتما توصیه می‌شود که خون بند ناف نوزاد خود را از ذخیره کنند؛ همچنان که اغلب پیوند‌های سلول‌های بنیادی که تاکنون برای درمان بیماران مختلف انجام داده ایم در این خانواده‌ها بوده اند که بیمار مبتلا به بیماری خونی داشته اند. در این موارد، نمونه خون کودک تازه متولد شده کاملا با نمونه خون برادر یا خواهر از نظر ژنتیکی انطباق داشته است و جمع آوری و ذخیره سازی نمونه خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده، دیگر عضو خانواده را از بیماری نجات داده است.

*بخشی از هزینه‌های ذخیره سازی خون بند ناف از خانواده‌های نیازمند کمک دریافت نمی‌شود

ضرابی افزود: اگر خانواده‌هایی مشکل مالی در این زمینه داشته باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند؛ این حمایت‌ها به این صورت است که از خانواده‌های دارای شرایط خاص، حتی بخشی از هزینه‌های مربوط به جمع آوری و ذخیره سازی نمونه خون بند ناف را دریافت نمی‌کنیم و بخشی از آزمایش‌ها را هم به صورت رایگان و بدون هزینه انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: از این رو است که معتقدیم که تا به حال هیچ خانواده و بیماری را به خاطر مشکل مالی از دریافت خدمات بانک خون بند ناف محروم نکرده ایم و همچنان هم بر این اعتقاد راسخ هستیم.

*از هفته ۳۶ بارداری به بعد، اقدام برای جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف ممکن می‌شود

ضرابی گفت: از هفته ۳۶ بارداری به بعد، مادران و خانواده‌ها می‌توانند به سایت بانک خون بند ناف رویان مراجعه کنند. در این زمان با توجه به تاریخ زایمان، ثبت نام برای جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف انجام می‌شود.

رئیس بانک خون بند ناف رویان تاکید کرد: زمان خون گیری برای جمع آوری خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده، همزمان با زایمان است و زمان جمع آوری خون هنگام زایمان هم محدود است و بعد از آن قابل انجام نیست. در هنگام زایمان همکاران ما در بیمارستان حضور پیدا می‌کنند و نمونه گیری را انجام می‌دهند و نمونه را در اسرع وقت به بانک منتقل می‌کنند.

*خون بند ناف غیر از خود نوزاد، برای چه کسانی قابل استفاده خواهد بود؟

ضرابی در پاسخ به این سوال توضیح داد: خون بند ناف نوزاد به غیر از خود نوزاد، برای اعضای خانواده درجه یک نوزاد هم می‌تواند قابل استفاده باشد.

وی گفت: گاهی درمان بیماری با خون بند ناف خود فرد انجام می‌شود، در موارد دیگری ممکن است فرد بیمار با خون بندناف خودش درمان نشود که در این شرایط استفاده از خون بند ناف خواهر یا برادر بیشترین شانس ممکن را در درمان بیماری ایجاد می‌کند.

ضرابی توضیح داد: اساسا به همین دلیل است که به خانواده‌ها توصیه می‌شود که خون بند ناف همه فرزندان خود را در بانک خون بند ناف ذخیره کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۴°    ۵.۹۹°