راه‌اندازی مرکز ارائه خدمات طب سنتی برای بیماران کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:54 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۳۸۷۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، راه اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را گامی در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مرکز ارائه خدمات طب سنتی برای بیماران کرونایی راه‌اندازی شدبه نقل از فارس، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی راه اندازی شد.

این مرکز با بهره گیری از به روزترین سامانه های مربوطه و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا به کمک تمام ظرفیت های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت رسانی به مردم است.


دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم، راه اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر لزوم پاسخگویی به نیازهای مردم از طریق سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد تاکید کرد.

وی ادامه داد: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، یعنی سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به صراحت و ابرام فنی اشاره شده است. یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه کردن طب سنتی ایران است.


رئیس دانشگاه، راه اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را اقدامی در راستای تحقق این بند از سیاست های کلی سلامت اعلام کرد و افزود: باید به پارادایم های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع‌نگر بن‌مایه اصلی طب باشد.


زالی با اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی، عنوان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور از لحاظ رنک علمی، پیشتاز راه اندازی دانشکده طب سنتی بودند، بنابراین می توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: شکل گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه ای قابل اقتدا هستند.

وی با بیان تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحرا ن کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرارنشدنی خواند و گفت: باید با غرور ملی بیش از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری کنیم. یکی از مهمترین امتیاز ها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرملموس است؛ طب ایرانی به عنوان یک میراث غیرملموس ارزنده باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول گرا، عینی گرا و پویا توجه شود.

وی تصریح کرد: همچنین باید در پاسخ دهی نظام سلامت به گونه ای عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چراکه اقبال و جستجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است. اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می گیرند، هم اکنون هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی مورد است.


رئیس دانشگاه گفت: کارشناسانی که در این مرکز شروع به فعالیت می کنند، پیش از این در سامانه ۴۰۳۰ خدمت ارائه داده اند، بنابراین از دانش اجتماعی خوبی برخوردارند. طبق گزارشات، بالغ بر ۴۰ درصد تماس گیرندگان سامانه ۴۰۳۰ در خصوص داروهای طب سنتی سوال می کنند، کار این مرکز پاسخ به همین خواسته‌هاست.

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که دارو یا روش مداخله ای در طب سنتی هر کشور به شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاستگذارانه دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°