رسیدگی به ۲ میلیون پرونده در شورا‌های حل اختلاف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:27 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۸۸۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
در ۶ ماه نخست امسال صورت گرفت:
رئیس مرکز توسعه شورا‌های حل اختلاف گفت: در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۲ میلیون پرونده در شورا‌های حل اختلاف رسیدگی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام هادی صادقی، رئیس مرکز توسعه شورا‌های حل اختلاف با اشاره به وظیفه شورا‌های حل اختلاف برای برطرف کردن ریشه‌های اختلاف و برقرار کردن صلح و سازش پایدار بین طرفین افزود: بر خلاف روند‌های قضایی دیگر که گاهی رسیدگی به پرونده‌ها تا ۲ یا ۳ سال و بیشتر طول می‌کشد، پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف ظرف ۲ یا ۳ ماه به هر طریق خاتمه می‌یابد و حل و فصل می‌شود.

صادقی با بیان این که از مجموع پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف حدود ۳۰ درصد قابلیت صلح و سازش دارد گفت: تعداد زیادی از پرونده‌ها هم به طرق دیگر حل و فصل می‌شوند مثلا تعدادی از پیگیری شکایاتشان منصرف می‌شوند و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد هم به دادگاه‌ها بر می‌گردند.

رئیس مرکز توسعه شورا‌های حل اختلاف با اشاره به این که در لایحه جدید به ماهیت کار شورا‌ها بیشتر نزدیک می‌شویم گفت: در این لایحه وضع استخدامی کارمندان شورا‌ها هم روشن خواهد شد و آن‌ها می‌توانند در آزمون‌های استخدامی مربوط شرکت کنند.

او گفت: همچنین در لایحه جدید تعداد اعضای شورا‌ها از ۳ نفر به ۲ نفر کاهش یافته است و تعداد شورا‌ها نیز بر حسب نیازی که هست کاهش می‌یابد.

رئیسی همچنین درباره بیمه کارمندان شورا‌های حل اختلاف هم گفت: اعضای شورا‌ها افتخاری همکاری می‌کنند، اما ۱۶ هزار بیمه شده داریم و از همین امسال بیمه ها را به روز کرده ایم.

رئیس مرکز توسعه شورا‌های حل اختلاف در خصوص ستاد ملی صبر هم توضیح داد: ستاد ملی صبر در واقع اسمش اشاره دارد به صلح و بخشایش و رضایت، و ستاد فراقوه‌ای است و از نهادی‌های مختلف و مشاهیر و ... می‌توانند عضو آن باشند و در حال حاضر بسیاری از بزرگان و مشاهیر با این ستاد همکاری دارند و این ستاد بنا دارد برنامه هایش را توسعه دهد.

او با اشاره به نوبت دهی الکترونیکی که فرایند مراجعه به شورا‌ها را برای مردم آسان می‌کند گفت: نوبت دهی الکترونیکی الان عملیاتی است، اما رسیدگی الکترونیکی در دست اقدام است و ما نیازمند تقویت زیرساخت‌ها و تجهیز شعبات برای ان هستیم.

صادقی با اشاره به موضوع مبارزه با فساد گفت: مبارزه با فساد از سیاست‌های جدی قوه قضاییه است و در گذشته بوده و این دوره تشدید شده است و همه تلاش می‌کنند که قوه قضاییه سالم‌تر از گذشته شود.

وی با بیان این که فساد اندک هم برای قوه پسندیده نیست گفت: هفته گذشته یک شبکه فساد را که از بیرون شورا شروع می‌شد و به شورا ختم می‌شد شناسایی کردیم و  ۲۵ نفر بازداشت و در حال بازجویی هستند. اما این تعداد در مقابل ۳۰ هزار نیروی خدوم و مخلص و بسیار موجه چیزی نیست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°