تحریم اساسا از راهکارهای حزب دموکرات است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:05 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۳۸۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
کارشناسان مسائل بین الملل معتقدند با رفتن ترامپ رفتار آمریکا تغییر نخواهد کرد و بایدن و دموکرات ها فشارها و تحریم ها را حفظ خواهند کرد تا بتوانند امتیازات بیشتری بدست آورند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهدی فضائلی کارشناس مسائل بین الملل در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در دوره ترامپ چهره واقعی آمریکا و واقعیت‌های نظام منحط آمریکا بدون روتوش آشکار شد.

این کارشناس با اشاره به کاهش شدید محبوبیت ترامپ بر اساس نظرسنجی پی یو افزود: در ایران تنفر از ترامپ به واسطه تشدید تحریم‌ها و نقشی که او در ترور سردار شهید قاسم سلیمانی داشت مضاعف بود.

فضائلی گفت: بحث تحریم‌ها اساسا از راهکار‌های دموکرات هاست، تحریم‌های جمهوری اسلامی توسط کلینتون شروع شد که دموکرات بود و در دولت‌های بعد ادامه پیدا کرد و همین تحریم‌های حداکثری را اوباما پیشنهاد و کنگره آمریکا تصویب کرد از این رو ادامه فشار بر ایران و ادامه تحریم‌ها توسط دولت بایدن غیرقابل تردید است.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: موضع جمهوریخواهان آشکارتر است، اما رفتار دموکرات‌ها فریبکارانه و پیچیده است.

فضائلی گفت: بایدن و تیمش تحریم‌های ترامپ و دستاورد‌های او را حفظ خواهند کرد و از آن بهره برداری خواهند کرد، چنانکه دولت اوباما هم بخش عمده‌ای از تحریم‌های اساسی را حفظ کرد.

این کارشناس افزود: دموکرات ها و جمهوریخواهان در فشار بر جمهوری اسلامی هیچ اختلافی ندارند.

سید جلال دهقانی فیروزآبادی دیگر کارشناس مسائل بین الملل هم با بیان این که ترامپ در ۴ سالی که در کاخ سفید بود هیچ دستاوردی در سیاست خارجی اش به ویژه در مورد ایران نداشت گفت: مبنای سیاست خارجی آمریکا درباره ایران فراحزبی است و از اول انقلاب تاکنون هر دو حزب در مورد محدودسازی و محروم سازی و مهار ایران اتفاق نظر داشته اند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: به احتمال زیاد سیاست بایدن هم در برابر ایران، تعامل برای مهار خواهد بود و همان نقشی را بازی خواهد کرد که اوباما بعد از بوش بازی کرد.

دهقانی با بیان این که آمریکا تلاش می‌کند برگشتش به برجام را به عنوان امتیازی به ایران نشان دهد گفت: یکی از شگرد‌های آمریکا این است که امتیازات خیالی و پوچ را می‌سازد و به طرف مقابل پیشنهاد می‌کند از این جهت باید دقت داشت که برگشتن آمریکا به برجام امتیازی برای ایران نیست بلکه آمریکا کلی بدهی و چک برگشتی دارند که باید بپردازد کلی تعهد دارد که باید آن‌ها را اجرا کند.

او افزود: بایدن از برجام به عنوان یک اهرم چانه زنی استفاده خواهد کرد، و تلاش می‌کند با برگشتن به برجام بازی باخته را به برد - برد تبدیل کند، اما باید تغییری در رفتار آمریکا رخ دهد تا رفتار ایران هم تغییر کند.

دهقانی تاکید کرد: بایدن نسبت به ترامپ، پیچیده تر، چند وجهی و از طریق نهاد‌های بین المللی و چند جانبه گرایی و ایجاد اجماع بین المللی عمل خواهد کرد و گام به گام و مرحله مرحله پیش خواهد رفت.

این کارشناس گفت: یکی از اهداف فشار حداکثری ترامپ یا امریکا بر ایران، جدا کردن مردم از حکومت، ایجاد شکاف در میان مردم و در میان حاکمیت است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°