سیاست یکجانبه گرایانه آمریکا عامل مشکلات افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:12 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۹۰۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد و مشکلات ایجاد شده برای مردم این کشور بر اثر رویکرد‌های اشتباه و سیاست یکجانبه گرایانه دولت آمریکا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عراقچی در دیدار با خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان و رئیس یوناما در تهران، با اشاره به روابط نزدیک ایران و افغانستان بار دیگر حمایت ایران از روند صلح با مالکیت دولت افغانستان و مشارکت تمام گروه‌های سیاسی از جمله طالبان را اعلام کرد.

عراقچی همچنین لزوم حفاظت از دستاورد‌های مردم افغانستان در دو دهه گذشته بویژه قانون اساسی و ساختار‌های دموکراتیک آن کشور و اهمیت توجه به حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و حقوق زنان در جریان مذاکرات صلح را مورد تاکید قرار داد.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد، به مشکلات ایجاد شده برای مردم افغانستان در اثر رویکرد‌های اشتباه و سیاست یکجانبه گرایانه دولت آمریکا در خصوص روند صلح در آن کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه سازمان ملل بعنوان تسهیل کننده بی طرف گفتگو‌های صلح در گذشته، نقش یوناما برای کمک به پیشبرد گفتگو‌های بین الافغانی و میزبانی مشورت‌های بین المللی مهم بوده و جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آن سازمان در این زمینه آماده است.

عراقچی در ادامه به همکاری‌های ترانزیتی و ساخت خط آهن خواف– هرات و مذاکرات جاری بین ایران و افغانستان برای همکاری‌های راهبردی در حوزه‌های مورد علاقه دو طرف از جمله توسعه زیرساخت ها، انرژی، برق و آب اشاره کرد و اهمیت نقش سازمان ملل و سازمان‌های تخصصی زیر مجموعه آن در جهت تسهیل این همکاری‌ها را مورد تاکید قرار داد.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان و رئیس یوناما نیز در این دیدار به نقش مثبت ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان اشاره و آمادگی سازمان ملل برای کمک به پیشبرد روند صلح در افغانستان را اعلام کرد.

رئیس یوناما همچنین با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های اقتصادی برای توسعه زیرساخت‌های افغانستان و کمک به بهبود وضعیت معیشت مردم آن کشور، اقدامات گذشته جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را مهم دانست و بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های موجود برای توسعه اینگونه همکاری‌ها تاکید کرد.

همچنین در این دیدار طرفین با اظهار نگرانی از افزایش تلفات در جنگ افغانستان، کاهش خشونت‌ها را برای فراهم کردن فضای لازم جهت پیشرفت در گفتگو‌ها بین افغان‌ها را ضروری دانستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°