درخواست وزیر گردشگری برای حفظ چغازنبیل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:08 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۹۱۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از استاندار خوزستان درخواست کرد که برای حفظ بنای تاریخی چغازنبیل قانون را رعایت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره احداث کارخانه قند در حریم چغازنبیل گفت: مکان‌هایی که ثبت جهانی می‌شوند در حقیقت آنقدر واجد ارزش هستند که آن مکان دیگر متعلق به یک ملت نیست بلکه به همه مردم جهان تعلق دارد، به همین دلیل سازمان‌های جهانی هم روی آن نظارت، دقت و حساسیت دارند.

وی تأکید کرد: حریم تاریخی چغازنبیل یکی از پایگاه‌های جهانی ماست و به دقت رصد می‌شود که به بنا‌های تاریخی آسیبی وارد نشود.

مونسان افزود: با وجود آنکه فضا‌های بسیاری برای ساخت و ساز وجود دارد، اما متأسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که برخی از ارگان‌ها اصرار به ساخت و ساز در محوطه‌های تاریخی دارند.

وی با تاکید بر اینکه تخریبی در حریم چغازنبیل صورت نگرفته است، گفت: همکاران ما در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دقت رصد می‌کنند که ساخت و سازها وارد حریم تاریخی نشوند البته یک کنش سختی در آنجا وجود دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به اینکه چرا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکنون نتوانسته جلوی ساخت کارخانه قند در حریم تاریخی چغازنبیل را بگیرد، گفت: وزارت میراث فرهنگی از همان روز اول متوجه ساخت کارخانه قند در حریم شد. به هر حال مردم نگران نباشند قانون به شدت از ما حمایت می‌کند.

مونسان  گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مدام در حال رصد است تا وارد سایت جهانی چغازنبیل نشوند و از استاندار خوزستان خواهش می‌کنم با ما همراهی لازم را داشته باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سوال مجری که شما وزیرید! و آیا به عنوان وزیر یک وزارتخانه عظیم باید از استاندار خواهش کنید که طرحی را انجام ندهد؟، گفت: به هر صورت خواهش کردن که چیز بدی نیست و رعایت ادب است. استاندار هم نماینده دولت در استان محسوب می‌شود، بنابراین، این خواهش ما رعایت قانون است؛ البته نگران نباشید وزارت فرهنگ آنقدر قدرت دارد که مقابل این موضوع محکم بایستد.

معبد چغازنبیل در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش، و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر واقع است، این سازه در سال ۱۹۷۹ (۱۳۴۸ هجری شمسی) نخستین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت و جامعه بین‌المللی برای آن ارزش فوق العاده و استثنایی قایل شد.

«در سال ۹۷ بخش‌هایی از حریم درجه یک چغازنبیل به مساحت ۳۰۰ هکتار که جز اراضی ملی بود، به شخص حقیقی واگذار و از اسفند همان سال کار‌های تسطیح و خاکبرداری آغاز شد اما با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی جلوی انجام کار گرفته و در مراجع قضایی طرح دعوا شد.

متأسفانه در مرحله طرح دعاوی حقوقی، دیوارکشی و خاکبرداری ۳۰۰ هکتار انجام شد در صورتی‌که براساس ضوابط قانونی احداث هر گونه کارخانه و انجام خاکبرداری و تسطیح در حریم درجه یک ممنوع است و دوباره اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به مراجع قضایی شکایت کرد.»

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°