۴۰ هزار زندانی مشمول عفو شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:30 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۹۷۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در دوره ۱۸ ماهه اخیر قوه قضاییه و دوره تحول، ۴۰ هزار زندانی مشمول عفو شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

غلامحسن اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز (سه‌شنبه ۲۰ مهر) گفت: در دوره ۱۸ ماهه اخیر قوه قضاییه و در دوره تحول، فقط در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار زندانی مشمول عفو شده اند که نیمی از آن‌ها آزاد شده و نیمی هم کاهش مجازات حبس داشتند.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز به مناسبت ماه ربیع الاول با تخفیف مجازات ۳۷۸۰ نفر از محکومان موافقت کردند. در این جمع ۲۳۰۱ نفر از زندانیان آزاد شدند که در زمره آن‌ها ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی حضور دارند که اتهام آن‌ها تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و شرکت در اغتشاش‌های سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۶ و قبل از آن بود.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین ۱۶ نفر از اتباع کشور‌های اسلامی مورد عفو مقام عظمای ولایت قرار گرفتند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این روز‌ها مردم و جامعه نخبگانی شاهد هستند که برنامه‌های تحولی قوه قضاییه و وعده‌های ریاست قوه یکی بعد از دیگری در حال عملیاتی و اجرایی شدن است.

آقای اسماعیلی در نشست خبری افزود: تنظیم و تصویب سند امنیت قضایی، تصویب و ابلاغ و اجرای دستورالعمل رسیدگی نحوه مقابله با ترک فعل‌ها و. ان شاء الله تشکیل مجتمع و شعب ویژه دادگاه‌های تجاری در تهران در هفته آینده تحول کیفی و کمی عفو محکومان و کارآمدی وضعیت زندانبانی و کاهش زندانیان گام‌هایی است که این روز‌ها مردم عملیاتی شدن آن را می‌بینند.
 
مهریه حقوق مسلم زوجه است و باید پرداخت شود

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در بازدید از مجتمع خانواده سیاست‌ها و تدابیر قوه قضاییه تا حدودی بیان شد.

آقای اسماعیلی در نشست خبری افزود: مهریه حقوق مسلم زوجه و دین مسلم زوج است و باید پرداخت شود.

وی گفت: در مواردی که برخی از آقایان تمکن مالی دارند و پرداخت نمی‌کنند، باید پرداخت دین صورت بگیرد و (در صورت پرداخت نشدن دین) این افراد باید بازداشت شوند و آنچه در مورد عدم بازداشت مطرح شده صرفا در مواردی است که زوج تمکن پرداخت ندارد.

اسماعیلی تاکید کرد: اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد، فرد بازداشت نمی‌شود.

۱۱ میلیارد یورو از ارز‌های ناشی از صادرات پتروشیمی رفع تعهد ارزی شده است

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با پرونده ۲۵۰ صادر کننده ارز گفت: با همکاری خوب بانک مرکزی و دادسرای تهران و قوه قضاییه بیش از ۱۱ میلیارد یورو از ارز‌های ناشی از صادرات پتروشیمی رفع تعهد ارزی شده است.

آقای اسماعیلی افزود: در مورد سایر شکایات پیگیری‌های جدی انجام شده است و بیش از سه و نیم میلیارد یورو هم از این قبیل افراد رفع تعهد ارزی شده است و در مجموع ۱۴ و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد.

احکام متهمان پرونده آرمان پرشین پارس و کارما

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی به کار خود ادامه می‌دهند افزود: در پرونده اتهامی شرکت‌های آرمان پرشین پارس و کارما که با وعده فروش خودرو پایین‌تر از قیمت بازار و فروش خودرو به صورت اقساطی از ۱۳۷۹ نفر از هموطنان کلاهبرداری کرده بودند، امر رسیدگی به پایان رسید؛ سیاوش نیک جعفریان به جرم مشارکت در کلاهبرداری به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی و رد مال به مالباختگان محکوم شده است.

وی افزود: محسن نیک جعفریان نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی و رد مال به مالباختگان و متهم ردیف سوم داریوش نیک جعفریان به جرم معاونت در کلاهبرداری به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده ند و دادگاه حکم به انحلال این دو شرکت داده است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: مهم است این است که مردم باید مراقبت کنند؛ یک جمع خانوادگی یک شرکت صوری تشکیل داده‌اند و اموال ۱۳۷۹ نفر را به یغما برده‌اند، متاسفانه اموال شناسایی شده کفاف مالباختگان را نمی‌دهد.
 

پرونده گوهر ناز قم به دادگاه ارسال شده

سخنگوی قوه قضاییه گفت: پرونده گوهرناز قم با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

آقای اسماعیلی در نشست خبری درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده گوهرناز قم، افزود: مدیران این مجموعه مبادرت به کلاهبرداری از سه هزار نفر در استان قم و استان‌های همجوار کرده بودند. پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و اموال توقیف شده به میزان بدهی‌ها نیست.

در مورد توهین به رئیس جمهور تاکنون شکایتی انجام نشده

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است.

آقای اسماعیلی در نشست خبری با بیان اینکه هرگونه توهین را خلاف قانون و اخلاق می‌دانیم افزود: توهین هم جرم است و هم دور از شئون انسانیت.

وی ادامه داد: به موارد مجرمانه برابر ضوابط قانونی رسیدگی می‌کنیم. در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است. اینکه در دادسرای ویژه روحانیت شکایتی صورت گرفته یا نه اطلاع ندارم.
 
دادگاه رسیدگی به پرونده پورحسینی، آذرماه برگزار می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه گفت: دادگاه رسیدگی به پرونده پورحسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی در آذرماه برگزار خواهد شد.

آقای اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده آقای پورحسینی رئیس سازمان خصوصی سازی به کجا رسید؟ افزود، در این پرونده کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده بود، اما متاسفانه نواقصی داشت که برای رفع نواقص به دادسرا ارسال شد که اکنون با رفع نواقص به دادگاه ارسال شده و تعیین وقت شده است که در آذرماه نخستین جلسه دادگاه آن برگزار خواهد شد. وی گفت: این دادگاه علنی است، اما انتشار محتوای دادگاه تابع ضوابط و مقررات است.

اسماعیلی افزود: اگر رییس دادگاه از رییس قوه قضاییه درخواستی برای انتشار محتوای دادگاه داشته باشد انتشار محتوا بلامانع است که تا به امروز چنین درخواستی نشده چرا که به تازگی تعیین وقت شده است.

وی گفت: بنابراین دادگاه علنی و بدون انتشار محتوا برگزار خواهد شد و پرونده در دادگاه کیفری یک رسیدگی خواهد شد نه شعب ویژه اخلال در نظام اقتصادی.

دادگاه‌های سیاسی با حضور هیئت منصفه برگزار می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه گفت: با صدور بخشنامه رئیس قوه قضائیه رسیدگی به جرایم سیاسی با حضور هیئت منصفه برگزار می‌شود.

آقای اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید بعد از دادگاه آقای زاکانی و احمدی که در پرونده‌های سیاسی با حضور هیئت منصفه برگزار شد آیا باز هم روند رسیدگی به پرونده‌های سیاسی با حضور هیئت منصفه خواهد بود؟ افزود: با صدور بخشنامه رئیس قوه قضائیه رسیدگی به جرایم سیاسی با حضور هیئت منصفه است که در واقع امر تفکیک، جداسازی اتهامات سیاسی از سایر اتهامات امنیتی و ... در دستور کار است.

تاکنون دو مورد در پرونده‌های سیاسی دادگاه برگزار شده و به اتهامات متهمان رسیدگی و احکام متهمان نیز صادر شده است.

وی ادامه داد:، اما چون احکام آن‌ها قطعی نیست از بیان جزئیات و اعلام حکم صادره معذورم و بعد از قطعی شدن حکم، اعلام می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این روند ادامه دارد و در آبان ماه نیز دادگاه سیاسی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در واقع هر کیفرخواستی که از دادسرا‌ی عمومی و انقلاب با اتهام سیاسی صادر شود از این به بعد در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم سیاسی و با حضور هیئت منصفه رسیدگی خواهد شد.

امر دادرسی و اجرای عدالت تعطیل بردار نیست

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید با توجه به دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی روند رسیدگی به پرونده‌ها و برگزاری محاکم به چه صورت است؟ افزود: ما در قوه قضاییه بر این باوریم که ضمن این که دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌ها (پروتکل ها) بهداشتی بایستی رعایت شود و تدابیر لازم برای همه همکاران و مراجعه کنندگان به دادگستری‌ها نیز لحاظ شود.

وی گفت: در این حوزه اقدامات گسترده‌ای برای پیشگیری و ابتلا همکاران و مراجعه کنندگان به دادگستری انجام داده ایم، اما معتقدیم که امر دادرسی و اجرای عدالت و رسیدگی به شکایت مردم تعطیل بردار نیست و هیچ یک از واحد‌های قضایی را تعطیل نکردیم و تعطیل نیز نخواهیم کرد و با رعایت دستورالعمل‌ها امر دادرسی را به موقع انجام می‌دهیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: ما در این مدت علاوه بر رعایت دستورالعمل‌ها تدابیری در خود قوه اتخاذ کردیم و تلاش کردیم با بهره گیری از سامانه ها، دادرسی الکترونیکی انجام شود که هم با کمک این سامانه‌ها تعداد مراجعان به واحد‌های قضایی را کاهش دادیم و هم امر دادرسی الکترونیکی را انجام دادیم.

آقای اسماعیلی گفت: ما در سال ۹۹ یعنی در این حدود هشت ماه گذشته از ۳۰ سامانه بهره برداری کردیم که هم به امر رسیدگی الکترونیکی و استمرار دادرسی‌ها در شرایط کرونا کمک می‌کند و هم مراجعه مردم به محاکم کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: از برکات این سامانه‌ها این بوده که ۵۰۰ هزار نفر از مراجعان به دادگستری‌ها نیاز به مراجعه پیدا نکردند و کار آن‌ها به صورت الکترونیکی انجام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ضمن این که ۵۰۰ هزار نفر دیگر با بهره گیری از سامانه‌های نوبت دهی بدون معطلی کار آن‌ها انجام شده و در واقع با اخذ نوبت به موقع به محاکم مراجعه و کارشان انجام شده است.

آقای اسماعیلی با بیان این که با راه اندازی این سامانه‌ها یک ساماندهی مناسبی (در امر دادرسی الکترونیکی و نوبت دهی) انجام شده است، گفت: ۲۲۰ هزار لایحه از ناحیه وکلا بدون حضور در دادگاه‌ها به محاکم ارسال شده که از کاربری خود وکلا استفاده شده است و ۲۵ هزار دادرسی الکترونیکی نیز انجام داده ایم که اصحاب دعوا در خانه و محل کارشان حضور داشتند و در دادرسی‌های ما مشارکت کردند و بیش از ۲۰ هزار جلسه دادرسی نیز با زندانیان از طریق دادرسی الکترونیکی انجام داده ایم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°