به سیاست های آمریکا کار داریم نه سیاستمدارانش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:06 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۳۹۸۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
سخنگوی دولت گفت: موضع ما در خصوص رهبران آمریکا روشن است؛ ما به سیاستها کار داریم نه سیاستمداران.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز (سه شنبه 20 مهر) اظهار داشت: ما این اعتقاد را داریم که همزمان با سلامت مردم، باید زندگی اجتماعی و اقتصادی جامعه هم جریان داشته باشد.

وی افزود: اگر آمار رعایت پروتکلهای بهداشتی در جامعه به 90 درصد برسد، ما تضمین می کنیم که مردم بتوانند زندگی همراه با سلامت را تجربه کنند.

ربیعی تصریح کرد: دورهمی‌ها بیشترین علت ابتلای ایرانیان بوده و پیش بینی می‌شود بیش از 50 درصد گرفتاری مردم به کرونا ناشی از دورهمی‌های خانوادگی باشد.

به گفته سخنگوی دولت، انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوان خانگی هم در ایران مشاهده شده و لذا توجه به این امر در خانواده های ایرانی حائز اهمیت است.

تحولات را با دقت بررسی می‌کنیم

ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تصریح کرد: موضع ما در خصوص رهبران آمریکا روشن است؛ ما به سیاستها کار داریم نه سیاستمداران.

وی افزود: مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، جنسیت زدگی، قانون شکنی و ایجاد دردسرهای جهانی توسط دولتمردان آمریکایی "نه" گفتند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این انتخابات، اکثریت قاطع رای مردم نشان داد که ملت آمریکا تشخیص داده اند که اقدامات غیرانسانی دولت ایالات متحده در چهار سال گذشته به چهره این کشور آسیب زده است.

ربیعی گفت: امیدواریم دولت جدید امریکا، نماینده شایسته ای از آرا و دیدگاههای مردم این کشور باشد.

سخنگوی دولت در عین حال تاکید کرد که تحولات را با دقت بررسی می‌کنیم و قضاوت را به آینده موکول خواهیم کرد.

برای احقاق حق مردم باآمریکا می‌جنگیم

سخنگوی دولت گفت: حق مردم کشورمان از اقتصاد جهانی بیش از این‌هاست و برای احقاق این حق با آمریکا خواهیم جنگید و از هر فرصتی استفاده می‌کنیم.

علی ربیعی اظهار کرد: باز هم کرونا با افزایش ابعاد فاجعه آمیز خودش، جان انسان‌ها را بیش از گذشته در معرض خطر قرار داده است. دولت و همچنین امورز مهمترین مساله شان مسائلی است که هم در کنار زندگی روزمره خودشان و هم بیماری کرونا و مشکلاتی که پشت سر گذاشته است را باید پشت سر بگذارند.

ربیعی گفت: متاسفانه ویروس کرونا شباهت کمتری به اجداد خودش دارد و از رفتار آن‌ها تبعیت نمی‌کند و نسبت به آغاز، این ویروس دچار تغییرات جهشی شده است و امروز تهاجمی‌تر و با خشونت عمل میکند. شاهد بودیم که درفرانسه در یک روز ۶۰۰ نفر فوت کردند.

وی تاکید کرد: تاکنون ۸۸ درصد افرادی که دچار مرگ و میر می‌شدند از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بودند، اما هم‌اکنون این ویروس، سنین پایین‌تر را هم مورد درگیری شدید قرار می‌دهد. با این وصف، گذر زمان نه تنها نباید سبب خستگی از مبارزه بی‌امان با کرونا و عادی انگاری ما شود. بلکه برعکس، باید سبب ایجاد رویکرد جدی‌تر به سبک زندگی همراه با سلامت شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابعاد گسترده‌تری در زندگی روزمره ما بیابد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با این‌حال، به رغم تمامی محدودیت‌ها و توصیه‌های بهداشتی، همچنان با زندگی بهداشتی متناسب فاصله زیادی داریم.

تمامی کارشناسان سلامت و اپیدمیولوژیست‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از ۹۰ درصد را، راه حل بی بدیل و اجتناب‌ناپذیر این مقابله می‌دانند. دولت و ستاد ملی کرونا، دائما تدابیر و تصمیمات جدیدی را برای مقابله با کرونا می‌اندیشند، اما راهکار مقابله اصلی، ایجاد یک جنبش عظیم اجتماعی مسئولیت‌پذیری برای حفظ جان خود و دیگران است.

ربیعی گفت: چاره‌ای جز یک نهادینه سازی گسترده از شهر و روستا تا محیط‌های اداری، تولیدی، آموزشی و خدماتی و مهم‌تر از همه در میان خانه‌ها نیست. در این میان، چند نکته مهم و حائز اهمیت که اطلاع از آن‌ها ضروری است قابل اشاره است.

وی با اشاره به دورهمی‌های خانوادگی، گفت: یافته‌های مطالعات در اسپانیا نشان می‌دهد که ۳۱ درصد مبتلا‌ها به خاطر دورهمی‌های خانوادگی بوده است.

تحلیلگران سلامت معتقد هستند در ایران بیش از ۵۰ درصد موارد ابتلا به خاطر دورهمی‌های خانوادگی است. با طولانی شدن شب‌ها در زمستان، درخواست ما از هموطنان این است که از تجمعات دوستانه فامیلی و خانوادگی به صورت گسترده کاسته شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بحث مهم دیگر ضرورت انجام تهویه مناسب در فضا‌های بسته است. مطالعات نشان می‌دهد تهویه مناسب باعث کاهش بسیار جدی در شیوع خواهد بود. گزارشاتی از انتقال ویروس از انسان به حیوان خانگی مشاهده شده است. این موضوع می‌تواند به فزایندگی ویروس کمک کند.

ربیعی ادامه داد: متاسفانه این روزها، به نقل از افراد مختلف، اخبار گوناگون نادرست یا ناقص بیان و منتشر می‌شود. این‌گونه اخبار باعث سردرگمی بیشتر مردم می‌شود. از این رو ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگویی مشخص تعیین نموده، توصیه دولت به همگان این است که صرفا به اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توجه و استناد کنند و هر گونه اظهار نظری مغایر با سخنان ایشان فاقد صلاحیت هست.

وی در ادامه به انتخابات آمریکا اشاره کرد و گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته گذشته یکی از مهم‌ترین اتفاقات در فضای بین‌الملل بود. موضع ما در خصوص رهبران آمریکا روشن است. همانطور که بار‌ها تاکید کرده‌ایم ما به سیاست‌ها کار داریم نه سیاستمداران. آنچه واضح بود خود مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، شناعت، جنسیت زدگی، قانون‌شکنی و ایجاد دردسر‌های جهانی "نه" گفتند. ترامپ با این صفات چهره آمریکا را در نزد افکار عمومی ملت خودش و ملت‌های جهان مخدوش کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما امیدواریم دولت بعدی آمریکا، نماینده‌ای شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود در خصوص نقض معاهدات بین‌الملل توسط دولت قبل را مدنظر قرار دهد. بنابرابن، تحولات را با دقت بررسی کرده و قضاوت را به آینده موکول می‌کنیم.

ربیعی با اشاره به اهم مصوبات دولت گفت: در جلسه گذشته دولت، آخرین تحولات و تغییرات در عرصه بین‌الملل بررسی شد. در این جلسه،
ضرورت اتخاذ سیاست‌های متناسب در ابعاد منطفه‌ای، بین‌المللی، همسایگان و نیز سیاست‌های اقتصادی متناسب با تاکید بر افزایش پایداری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و توجه به فرصت‌های جهانی و فرصت‌های پیش‌رو و در حوزه اقتصاد مورد بحث و چارچوب‌های کلی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: علاوه بر آن، علل و ابعاد مختلف افزایش غیر منطقی قیمت‌ها در این جلسه نیز به بحث گذاشته شد و وزارتخانه‌های ذیربط هر یک موظف شدند کالا‌های مربوط به دستگاه‌های خود را با پیگیری روزانه و دقیق مورد نظارت قرار دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت دادگستری تکالیف ویژه‌ای در این زمینه عهده دار شدند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: علاوه بر مسئله کاهش قیمت ها، دولت با تاکید بر حفظ ارزش پول ملی، حمایت از بازار سرمایه را مورد بحث قرار داد. دولت در ماه‌های اخیر برای ترخیص کالا‌های اساسی از گمرک دو تصمیم گرفته است. تصمیم اول ترخیص کالا بدون کد رهگیری و با تعهد ۳ ماهه بانک برای تامین ارز بود و دوم بخشنامه جدید دولت که ۹۰ درصد کالا‌ها ترخیص و الباقی بعد از تامین ارز توسط بانک مرکزی وارد بازار شوند.

ربیعی گفت: با استفاده از بخشنامه جدید دولت تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود و ترخیص کالا‌های اساسی بعد از این تاریخ هم ادامه خواهد یافت. این تصمیم با توجه به ضرورت ترخیص سریع کالا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و عدم کاهش تولید اتخاذ شده است.

وی افزود: برای روشن شدن برخی از شبهات، تاکید می‌شود این اجازه فوری ترخیص‌ها، صرفا شامل کالا‌های اساسی و مواد اولیه تولید است که اولویت آن‌ها تنها توسط وزارت صمت مشخص خواهد شد. از همین‌جا اعلام می‌کنم خارج از این اولویت گذاری هیچ کالایی به این شکل ترخیص نخواهد شد؛ بنابراین کالا‌های مصرفی، لوکس و غیر ضرور اصلا با این بخشنامه امکان ترخیص ندارند.

سخنگوی دولت گفت: نابر گزارشی که از رئیس محترم گمرک دریافت کردم، بلافاصله بعد از این بخشنامه ۲۵ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده است و تا یک میلیون تن کالا به زودی ترخیص خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه فارغ از تصمیماتی که امیدواریم دولت جدید آمریکا به نفع جامعه جهانی و دو ملت اتخاذ کنند، ما برنامه توانمندسازی داخلی خود را ادامه خواهیم داد، گفت: در دوران جنگ اقتصادی آموختیم پایه‌های اقتصاد داخلی را محکم و معیشت مردم که از این جنگ بزرگ آسیب دید ترمیم کنیم. در پاسخ به سناریو‌های متخذه، تصمیمات مقتضی براساس شرایط در زمان خود اتخاذ خواهد شد.

ربیعی ادامه داد: آقای بایدن با این شعار به عرصه انتخابات آمد که خواهان اعاده حیثیت آمریکا در نزد مردم جهان است. او هم معتقد است که اعتبار آمریکا به شدت مخدوش شده است.

وی تاکید کرد: حق مردم کشورمان از اقتصاد جهانی بیش از اینهاست و برای احقاق این حق با آمریکا خواهیم جنگید و ایران از هر فرصتی استفاده می‌کند. امیدوارم که رهبران جدید آمریکا از تجربه ۴ سال اخیر درس‌هایی آموخته باشند، عصر قلدری و یکجانبه گرانی پایان یافته و مسائل جهانی نیازمند تعمیق همکاری بین المللی و احترام به حقوق بین الملل و ملت‌ها است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در رابطه با ایران امیدوارم آموخته باشند زبان زور و فشار کارایی ندارد و مشاهده کردند نه تنها ایران تسلیم نشده بلکه در دفاع از کرامت، استقلال و حقوق ایران مقاوم‌تر شد.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص توقع ایران از رئیس جمهور جدید آمریکا چه خواهد بود؟، گفت: انتظارات ما کاملاً روشن است. امیدواریم که دولت بعدی آمریکا تداوم اشتباهات گذشته را متوقف کرده و برای جبران آن‌ها تلاش کند. بازگشت به برجام و تعهد بی قید و شرط به همه الزامات آن، اولین گام در تصحیح این سیاست هاست.

وی افزود: همینطور امیدواریم دولت آینده آمریکا به خوبی درک کند که سیاست فشار بر ایران شکست خورده و شدیدترین تحریم‌هایی که در تاریخ علیه کشوری اعمال شده نه تنها ما را به تسلیم وادار نکرد بلکه ملت ما را برای ایستادگی بر اصول استقلال، کرامت و شرافت ملی راسخ‌تر کرده است. باید هزینه‌های وارد شده به ملت ایران جبران شود و این حق ملت ماست که بهترین زندگی را در بهترین فضا تجربه کنند و ما در این زمینه متعهد هستیم و تلاشمان در راستای تحقق این موضوع است.

سخنگوی دولت گفت: در برابر ایران و همه ملل مستقل دنیا، تنها زبان صلح، احترام و عزتمداری جواب می‌دهد، ما از نزدیک اقدامات و حرف‌های دولت آینده آمریکا را دنبال می‌کنیم. می‌دانیم که آقای بایدن قول داده توافق‌های چندجانبه، قانونمندی و چندجانبه گرایی بازگردد.

ربیعی تاکید کرد: جهان منتظر است ببیند که چگونه دولت آمریکا به یک قانون‌شکنی بزرگ که بهای آن را ملت ایران با مال و جانشان در عصر همه گیری ویروس کرونا پرداختند، خاتمه خواهد داد. امیدواریم دولت آمریکا این بار از این فرصت تاریخی برای تغییر مسیر به سوی آینده‌ای بهتر و انعکاس دیدگاه واقعی مردم صلح دوست آمریکا استفاده کند.

وی ادامه داد: امروز گزارش‌های ارائه شده نشان می‌داد که به رغم توافق دولت‌های کره جنوبی و ژاپن و نیز دولت سوئیس در استفاده از کانال سوئیس برای خرید دارو و کالا‌های اساسی، در نهایت دولت آمریکا دخالت کرده و گفته است که نیازمند تایید اپک است و جلوی این اقدام را گرفته است. این هم نشان دهنده دروغ پردازی‌های دولت ترامپ مبنی بر عدم جلوگیری از انتقال دارو به ایران است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه یکی از سیاست‌های آمریکا فشار بر مردم ایران و منزوی کردن کشورمان در جامعه جهانی و منطقه بوده است و در منطقه تلاش کرده رابطه ایران با کشور‌هایی را که با آن‌ها داد و ستد داشت را محدود کند، راهبرد دولت بعد از شکست ترامپ چیست؟ گفت: اجازه بدهید از تعبیر درست و به جای وزیر امور خارجه کشورمان استفاده کنم. «ترامپ ۷۰ روز دیگر رفته، اما ایران برای همیشه اینجا می‌ماند»

ربیعی تصریح کرد: به رغم فشار‌های آمریکا، سیاست‌های منطقه‌ای و همسایگی ایران همواره مبتنی بر ایجاد صلح و فعال کردن داد و ستد‌های اقتصادی به نفع مردم منطقه بوده است. ترامپ نتوانست با جنگ اقتصادی، فرهنگ و جغرافیای یک منطقه را نابود کند.

وی ادامه داد: ما کماکان سیاست صلح و دوستی و منطقه عاری از جنگ و خشونت را در دستور کارمان خواهیم داشت. امیدواریم با کاهش مداخله دولت آمریکا ما به پیمان‌های جمعی اقتصادی و امنیتی برای بهبود وضعیت مردم منطقه دست یابیم؛ بنابراین در شرایط جدید با رفتن جنگ افروز اقتصادی، فضای مساعدتری برای پیگیری سیاست‌های اصولی ما به وجود آمده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°