قدردانی رئیس جمهوری افغانستان از همکاری ایران برای مقابله با کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۴۰۰۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
رئیس جمهوری افغانستان از جمهوری اسلامی ایران که طی دوره همه‌گیری ویروس کرونا مرز‌های خود با افغانستان را باز گذاشت تا این کشور دچار کمبود مواد غذایی و کالای تجاری نشود، قدردانی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمد اشرف غنی امروز(سه شنبه) طی سخنانی  از طریق ویدئو کنفرانس در نشست آنلاین سازمان همکاری شانگ‌های گفت که جمهوری اسلامی ایران در دوران همه گیری ویروس کرونا مرز‌های خود را با افغانستان باز نگاه داشت و این همکاری باعث شد مواد غذایی و دیگر کالا‌های بازرگانی در افغانستان در دسترس باشد.

وی با اشاره به نقش افغانستان به عنوان چهار راه ترانزیتی منطقه، پیشرفت پروژه راه آهن هرات- خواف را پروژه‌ای مهم برای رسیدن به این مهم خواند.

غنی در ادامه با تقدیر از کشور هند که هنگام گسترش ویروس کرونا در افغانستان یکصدهزار تن گندم را از طریق بندر چابهار برای مردم افغانستان فرستاد، گفت این همکاری‌ها باعث شد افغانستان با پنج میلیون خانواده که ۹۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد، دچار کمبود مواد غذایی نشود.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از کشور‌های مسیر راه لاجورد نیز قدردانی کرد که با فعال نگهداشتن راه آهن در این مسیر و واردات کالا‌های تجاری به افغانستان موجب شدند این کشور در بخش مبارزه با کرونا بهتر عمل کند.
 
اشرف غنی در ادامه سخنانش از کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های خواست که این کشور را در رسیدن به صلح پایدار و همه جانبه یاری کنند.

وی همچنین با انتقاد از فعالیت‌های گروه طالبان گفت که آن‌ها خلاف تعهد خود عمل کردند و نه تنها اقدام به کاهش خشونت نکردند بلکه خشونت‌ها را افزایش داده اند.

غنی گفت که نیرو‌های افغانستان برای دفاع از کشور آماده هستند و نیرو‌های ویژه ارتش در امر دفاع از کشور فعالیت می‌کنند. وی افزود که ۹۷ درصد عملیات‌ها علیه تروریست‌ها را آن‌ها هدایت و عملیاتی می‌کنند و ۴۸ درصد منابع مالی افغانستان نیز صرف این نیرو‌ها برای مقابله با تروریست‌ها می‌شود.

اشرف غنی تأکید کرد که گروه طالبان حمایت تنها چهار تا هشت درصد مردم را همراه دارند و مردم افغانستان از آن‌ها حمایت نمی‌کنند.

بیستمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های (SCO) امروز سه شنبه با میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و حضور "حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی"رئیس جمهوری اسلامی ایران به صورت مجازی آغاز شد.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگ‌های ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه سال ۹۸ در شهر بیشکک قرقیزستان با حضور سران ۱۱ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر برگزار شد.

سازمان شانگ‌های شامل روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان بعد از ۱۹ سال، به سازمان منطقه‌ای فراگیر تبدیل شده است. سازمان همکاری شانگ‌های با هدف مبارزه با تهدید‌های امنیتی جدید و با گردهمایی سران کشور‌های روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در سال ۱۹۹۶ در شهر شانگ‌های تحت عنوان گروه شانگ‌های ۵ شروع به فعالیت کرد.
برچسب ها: اشرف غنی ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °