روزانه ۱۰۰ هزار آزمایش کرونا انجام می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:18 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۰۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
نمکی با بیان اینکه میزان آزمایش‌های کرونا در کشور افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: تعداد آزمایش‌های کرونا در سطح کشور روزانه به ۱۰۰ هزار مورد افزایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا دکتر سعید نمکی روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا کرمانشاه که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: اگرچه ویروس کرونا بسیار پیچیده است، اما در زمینه ساخت دارو‌های گیاهی و شیمیایی و روش‌های تشخیصی به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه اخبار مربوط به ساخت واکسن کرونا را با احتیاط و دقیق اعلام خواهیم کرد، افزود: اکنون ۱۲ شرکت دانش بنیان ایرانی در زمینه ساخت واکسن کرونا فعال شده اند و ما جزء کشور‌های پیشتاز در این زمینه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: از میان این شرکت‌های دانش بنیان، چهار مجموعه به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده اند و در حال اتمام مرحله مطالعات حیوانی هستند.

به گفته نمکی، این چهار مجموعه به زودی وارد مرحله سوم ساخت واکسن یعنی مطالعات انسانی خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه آماده پیش خرید واکسن کرونا از این شرکت‌ها هستیم، گفت: در ماه‌های آینده خبر‌های خوش تری در زمینه ساخت واکسن کرونا به مردم خواهیم داد.

وزیر بهداشت با اشاره به پیچیدگی‌های ویروس کرونا، گفت: این ویروس به اندازه‌ای پیشرفته است که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند دارویی برای درمان تمام عیار آن پیدا کرده است.

نمکی با اشاره به اینکه کرونا آسیب‌های بسیاری به نظام سلامت جهان تحمیل کرد، افزود: برآورد مرگ در اروپا و بسیاری کشور‌ها در ماه‌های آینده روزانه هزار نفر است که البته برای ایران نیز برآورد‌های عجیبی وجود دارد.

آغاز مرحله جدید مبارزه با کرونا در ایران

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دیدار اخیر با رهبر معظم انقلاب گفت: به برکت توصیه‌های رهبر فرزانه انقلاب مرحله جدید مبارزه با کرونا در کشور آغاز خواهد شد.

وزیر بهداشت افزود: یکی از ابعاد مرحله جدید مقابله با کرونا، ایجاد قرارگاه مبارزه با کرونا در کشور است که به عنوان پشتوانه عملیاتی ستاد کرونا عمل خواهد کرد؛ بُعد دیگر آن تامین منابع مالی موردنیاز مقابله با کرونا به دستور رهبر معظم انقلاب محسوب می‌شود.

نمکی با بیان اینکه اعتبارت معوقه وزارت بهداشت تامین شده است، گفت: مطالبات پرستاران، پزشکاران و درآمد اختصاصی به بیمارستان‌های دانشگاهی که ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده بود، تامین شد.

وی اعلام کرد: در کل کشور با همکاری هلال احمر، بسیج، سازمان‌های مردم نهاد و دیگر ارگان‌ها طرح محله محور و استفاده از ظرفیت هر خانه یک پایگاه سلامت برای خانواده محور کردن خدمات نظام سلامت را آغاز کردیم.

وزیر بهداشت افزود: با کمک ۲۰ میلیون سفیر سلامت در خانواده‌ها و استفاده از ظرفیت‌های بسیج گام‌های جدیدی در محور‌های افزایش آگاهی عمومی در راستای پیشگیری از بیماری و تشدید نظارت‌ها برخواهیم داشت.

روزانه ۱۰۰ هزار آزمایش کرونا انجام می‌شود

نمکی با بیان اینکه میزان آزمایش‌های کرونا در کشور افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: تعداد آزمایش‌های کرونا در سطح کشور روزانه به ۱۰۰ هزار مورد افزایش می‌یابد.

براساس اعلام وزیر بهداشت، تمام تست‌هایی که در مراکز زیرمجموعه وزارت بهداشت و درب منازل از افراد گرفته می‌شود کاملا رایگان است.

دارو‌های کرونا در ایران

نمکی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده برای ساخت دارو‌های «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در زمینه درمان کرونا، گفت: تا این لحظه داروی معالج برای کرونا گزارش نشده است و تمام دارو‌ها تاثیرات نسبی و مقطعی دارند؛ با این حال جمهوری اسلامی ایران رمدسیویر و فاویپیراویر را در کمتر از یک ماه تولید کرد.

وی با اشاره به اینکه هر کدام از این دارو‌ها را به قیمت بالای ۵۰ دلار می‌خواستند به ایران بفروشند، گفت: تنها مشکلی که در ساخت این دارو‌ها وجود داشت تولید محلول رمدسیویر بود که آن نیز برطرف شد.

وزیر بهداشت اعلام کرد: اکنون علاوه بر توزیع انبوه داروی موردنیاز کرونا در سراسر کشور، تمام دارو‌های مورد مصرف برای بیماری کووید ۱۹ را زیرپوشش بیمه قرار دادیم.

به گفته او، افراد مبتلا حتی اگر دفترچه بیمه نداشته باشند، روی تخت بیمارستان پوشش بیمه سلامت قرار خواهند گرفت و اصلاح قیمت قسمتی از وسایل مصرفی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

اکسیژن ساز

وزیر بهداشت با یادآوری وضعیت نامطلوب مالی وزارت بهداشت در ماه اخیر گفت: در اوج تنگدستی ۱۶۰ مرکز درمانی کشور را صاحب دستگاه اکسیژن ساز کردیم که ۱۴ مورد آن‌ها در کرمانشاه بود.

وی اعلام کرد: تا ۲ هفته آینده با لطف خداوند هیچ شهری در ایران نخواهیم داشت که از نظر اکسیژن ساز مشکل داشته باشد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اجازه نمی‌دهیم کسی هراس نبود دستگاه اکسیژن ساز، تخت بیمارستانی و داروی درمانی کرونا را داشته باشد، گفت: در ۲ هفته بیش از ۲ هزار تخت مراقبت‌های ویژه و در مدت سه هفته ۲۵ هزار تخت بیمارستانی عادی در کشور اضافه کردیم.

نمکی افزود: این برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است که هیچ بیمار کرونایی پشت در‌های بیمارستان نخواهد ماند؛ ما نمی‌گذاریم ونتیلاتور را از پیرمرد یا پیرزنی باز کنند و به جوانان ببندند؛ تاکنون صد‌ها افغانی بدون کارت را رایگان معالجه کردیم.

رشادت سربازان جبهه سلامت

وزیر بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تلاش‌های کادر درمان برای مقابله با بیماری کرونا، گفت: همکاران من در این ایام همچون ایام دفاع مقدس با عشق و آگاهانه به میانه آتش زدند و از جان خود گذشتند.

نمکی با بیام اینکه در این ایام پزشکان و متخصصان به عنوان سرداران جبهه سلامت جلوتر از سربازان به میان آتش زدند تا از جان هموطنان دفاع کنند، افزود: ما در دفاع مقدس می‌دانستیم دشمن کجاست و از کجا حمله می‌کند، اما در این جنگ عزیزان و دوستان ما بمب ویروس بودند.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران گفت: در ایام مبارزه با کرونا محموله‌های بهداشتی ما به دستور رییس جمهوری آمریکا حمل و نقل نمی‌شد.

فردی که منتظر فروپاشی ایران با کرونا بود رفت

وزیر بهداشت یادآور شد: در انتخابات اخیر آمریکا دیدیم فردی که منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی به واسطه شیوع بیماری کرونا بود با خفت و خواری رفت و ما با عزت و سربلندی باقی ماندیم؛ هر چند که براساس گفته‌های رهبر معظم انقلاب این تغییر سیاست در آمریکا برای ما فرقی ندارد.

نمکی با اشاره به شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکا اظهارداشت: خون این سردار بزرگ در تمام زمینه‌ها دامن کسی که سنبل مبارزه با تروریست را به عنوان تروریست به شهادت رساند، خواهد گرفت.
۶۶ پروژه عمرانی حوزه سلامت با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت سومین سالگرد زلزله ۲۱ آبان ۹۶ کرمانشاه در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۹°