سیاست ما روشن و تغییر ناپذیر است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۴۰۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
رئیس جمهور گفت: سیاست ما روشن و تغییر ناپذیر است برغم آنکه هر دولتی در آمریکا سرکار باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه امروز هیات دولت، به تصمیم مردم آمریکا برای تغییر دولت در این کشور که با انتخابات اخیر صورت گرفت اشاره کرد و افزود: دولتمردان آمریکا در این دوره اخیر، خیلی آشنا به سیاست بین الملل نبودند و تقریبا مجری دیکته‌های تندرو‌های داخلی و رژیم صهیونیستی بودند.

رئیس جمهور گفت: شما وقتی به نطق‌های این آدم نگاه کنید که در مجامع بین المللی نسبت به ایران ایراد کرده، همان جملاتی را می‌بینید که رژیم صهیونیستی به کار می‌برد، این‌ها نتوانستند بر مبنای مصالح مردم آمریکا و منافع مردم جهان تصمیم گیری کنند.

آقای روحانی افزود: علت اینکه آنان در انتخابات عقب افتادند، چند مساله مهم بود، اول ناتوانی آن‌ها در موضوع کرونا و کووید ۱۹ است که مردم کشورشان را نابودند کردند به خاطر اینکه به جای برنامه ریزی برای پیشگیری و مبارزه با ویروس، شروع کردند دست انداختن که اصلا خبری نیست که در نهایت این همه کشتار در میان مردم آمریکا بوجود آمد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: بهم ریختن مناسبات و روابط با جهان از مسایل دیگری است که در شیوه ترامپ دیده می‌شود که مربوط به ایران هم نیست، بلکه این‌ها روابط با همکاران و دوستان سنتی خود و حتی چین را بهم ریخته بودند.

آقای روحانی با اشاره به مساله تحقیر آمریکا در سیاست خارجی ادامه داد: آمریکایی‌ها در سیاست خارجی تحقیر شدند، هیچ وقت در تاریخ روابط بن الملل این چنین نبوده که طرحی به سازمان ملل ارایه کنند که فقط خودشان و یک جزیره کوچک به آن رای بدهند، این مساله تحقیر بزرگی برای ملت آمریکا بود و مردم این کشور نیز تصمیم به تغییر گرفتند.

رئیس جمهور افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران، سیاستی روشن است، سیاستی بر مبنای صلح و ثبات در منطقه، سیاست ما بر مبنای احترام به حقوق ملت هاست، سیاستی که به معنای عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی کشور‌های دیگر است.

آقای روحانی تاکید کرد: سیاست ما همچنان مبارزه با تروریسم و پایان یکجانبه گرایی و پایبندی به معاهدات بین المللی است، سیاستی که روشن است و در قبال آمریکا تغییر نمی‌کند.

رئیس جمهور افزود: سیاست ما باز هم با تروریسم و شکستن معاهدات بدون دلیل مخالفین، حالا هر دولتی در آمریکا می‌خواهد بر سر کار باشد، تغییر نمی‌کند و همان سیاستی است که جمهوری اسلامی ایران دیروز داشته، امروز دارد و فردا هم خواهد داشت.
 
رژیم آمریکا که خواب سقوط نظام ایران را می‌دید خود به صورت بسیار حقیرانه‌ای ساقط شد

آقای روحانی گفت: دولتی که عمرش در آمریکا رو به پایان است، در همه این سیاست‌ها با ما فاصله گرفت و خودش را کنار کشید، ما می‌خواستیم ملت‌های منطقه آزاد و مستقل باشند، اما آن‌ها می‌خواستند در کار ملت‌های منطقه مداخله کنند و حتی به دنبال فروختن سلاح در منطقه بودند.

رئیس جمهور تصریح کرد: رژیم آمریکا که خواب سقوط نظام ایران را می‌دید خود به صورت بسیار حقیرانه‌ای ساقط شد.

آقای روحانی با اشاره به اتفاقات قابل ملاحظه هفته گذشته در جهان گفت: سیاست‌های مستکبرانه‌ای که همراه بود با تحقیر برخی ملت‌ها حتی برخی ملت‌های منطقه ما که به صراحت آن‌ها را گاو شیرده لقب داده بود و اسم می‌برد و سیاست‌هایی که انزجار ملت‌های منطقه و جهان و حتی آمریکا را برانگیخته بود، در یک انتخابات با مخالفت قاطع مردم مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه این امر بسیار حائز اهمیت بود افزود: امروز می‌بینید که جز چند کشور کوچکی که همیشه جزو اذناب این رژیم بودند در سراسر جهان شرایط جدیدی را پیشروی خودشان مشاهده می‌کنند و می‌بینند.

آقای روحانی اضافه کرد: در داخل کشور ما هم انتظارات جامعه و مردم شاهد تغییر و تحول است یعنی انتظارات تورمی و رکودی تبدیل به انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده شده است و معنای آن این نیست که روابط ما با دولت آمریکا چگونه است.

وی افزود: اساس روابط ما با کشور‌های همسایه و دوست است منتهی دولت آمریکا که رو به پایان است به عنوان عامل مزاحم در روابط ما با کشور‌های دیگر متاسفانه ایفای نقش می‌کرد.
 
رئیس جمهور گفت: مردم حس می‌کنند که این عامل مزاحم در حال از بین رفتن است و شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع خودشان آماده‌تر شده است.

آقای روحانی افزود: ما در طول سال‌های گذشته روابط بسیار خوبی مخصوصاً با برخی از همسایگان همانند عراق، ترکیه، افغانستان، آذربایجان و سایر کشور‌هایی که با ما دوست هستند همانند روسیه، چین و دیگران بر قرار کردیم و احساس می‌کنیم که فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل بهتر با همه کشور‌های دوست آماده‌تر شده است.
 
سیاست ما؛ تعامل گسترده و سازنده با جهان است

رئیس جمهور گفت: سیاست ما برمبنای تعامل گسترده و سازنده با جهان است و آن‌هایی که تخاصم با ما را شروع کردند خودشان باید آن را کنار بگذارند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه امروز هیئت دولت اظهار داشت: خیلی از کشور‌های دنیا با تروریسم مخالف هستند و سیاست آن‌ها مشابه کشور ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر دولت آمریکا به سیاست کشورمان نزدیک شد شرایط جدیدی پیش خواهد آمد گفت:، اما در صورتی که از ما فاصله بیشتری بگیرد به هر حال فاصله بیشتری گرفته شده است.

وی افزود: سیاست ما براساس تعامل سازنده با جهان است و به تعبیر مقام معظم رهبری سیاست ما تعامل گسترده با جهان است.

آقای روحانی اضافه کرد: آن‌هایی که تخاصم با ما را شروع کردند باید تخاصم را کنار بگذارند. بعد از انقلاب ما آغازگر این تخاصم نبودیم زمانی که انقلاب به پیروزی رسید امریکایی‌ها در ایران حضور داشتند و از فرودگاه مهرآباد با چمدان هایشان در آزادی کامل سوار هواپیما می‌شدند و تردد می‌کردند با اینکه اشکالاتی به کار‌های آن‌ها در دورانی که در ایران بودند داشتیم.

رئیس جمهور ادامه داد:، اما کسی مانع خروج آن‌ها نشد آن‌ها سوار هواپیما شدند و به دنبال زندگی خود رفتند. آن‌ها مداخلات را آغاز کردند و ما آغازگر این تخاصم نبودیم.

آقای روحانی تاکید کرد: ما حتی قطع رابطه با امریکا نکردیم برخی از جوانان ما تصور می‌کنند ما با دولت امریکا قطع رابطه کردیم در صورتی که امریکا خودش با ایران قطع رابطه کرد.

وی گفت: ما به خاک آمریکا تجاوز نکردیم و هواپیما و هلیکوپتر به داخل خاک این کشور نفرستادیم آن‌ها در طبس اقداماتی داشتند و در خاک ما وارد شدند. اگر کشوری با امریکا می‌جنگید ما به آن کشور متجاوز به خاک امریکا کمک نکردیم، اما آن‌ها این کار را کردند.
آقای روحانی با اشاره به جنگ ایران و رژیم بعث عراق اظهار داشت: آن‌ها در این جنگ به صدام کمک و تخاصم کردند هر زمان آن‌ها از این سیاست‌ها دست بردارند شرایط متفاوت خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: همان تعبیری که امام راحل سال‌ها پیش بیان فرمودند ما می‌خواهیم با همه کشور‌ها روابط و رفت و آمد و رابطه خوب داشته باشیم امریکا نیز هر وقت آدم شود که این تعبیر «آدم شود» را اگر بخواهیم تفسیر کنیم همین سیاست‌های اصولی است که مورد توجه جهان است.

آقای روحانی ادامه داد: حالا آن آدمی که گفت برجام بدترین قرارداد تاریخ امریکاست و شعار‌های زیادی داد و بر مبنای تحریک دیگران از برجام خارج شد و تصورش بر این مبنا بود که نظام ایران را سرنگون کند تصوری کودکانه و توهم آمیز در سر آن‌ها وجود داشت دورانش رو به پایان است و این آقایی که جدید آمده در تبلیغات خود گفته می‌خواهم به برجام برگردم ما که در داخل برجام بودیم و از آن خارج نشدیم و ۱+۴ نیز داخل برجام بوده و از آن خارج نشده است.

وی تصریح کرد: آن‌ها در تعهدات خودشان سستی کردند و ما در برابر عمل آن‌ها تعهدات خودمان را کاهش دادیم، اما همه ما در برجام بودیم.

رئیس جمهور ادامه داد: موضوع برعهده امریکاست اگر به وظیفه خود عمل کردند می‌توانند راه جدیدی انتخاب کنند در غیر این صورت می‌توانند انتخاب نکنند، ولی ما برنامه مان را در کشور به اراده آن‌ها پیوند نمی‌زنیم و برنامه ما بر اصول ما پیوند خورده است اگر به سمت اصول ما حرکت کردند راه باز است و بسته نیست اگر نخواستند ما برنامه‌های مان را در هفته‌های اخیر که برنامه ۹ ماهه دولت را تدوین کردیم بر این مبنا تنظیم کردیم که همین حاکم فعلی امریکا در انتخابات پیروز شود و ادامه دهد و بر این مبنا تنظیم نکردیم که شرایط امریکا تغییر کند.

آقای روحانی اضافه کرد: اگر شرایط امریکا به نفع ملت امریکا تغییر کرد که کرد، اما ما اصولمان همان اصول داخل است و به عنوان یک اصل مهم تولید را دنبال می‌کنیم بنای ما بر افزایش صادرات است و باز هم همین اصل را دنبال می‌کنیم بنای ما بازگشت ارز صادراتی به کشور و وفور کالا در داخل است و این رویه را ادامه می‌دهیم.
 
از فرصت رفع تحریم‌ها استفاده می‌کنیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما همیشه با دنیا مودبانه حرف زده ایم، گفت: هر کجا ببینیم شرایط برای رفع تحریم‌ها آماده است، از فرصت استفاده می‌کنیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه در دولت دوازدهم به وسایل حمل و نقل ۲۵۰۰ دستگاه واگن و لوکوموتیو اضافه شده است، افزود: از سوی دیگر در این هفت ماهه سال جاری، علی رغم مشکلاتی که داشته ایم جا به جایی کالا ۶ درصد نسبت به هفت ماهه سال گذشته اضافه شده است.

رئیس جمهور گفت: جا به جایی کالا در این هفت ماه ۲۸۵ میلیون تن بوده است؛ یعنی آن‌هایی که فکر می‌کنند دولت دست روی دست گذاشته و منتظر است، ببیند در عالم چه می‌شود باید بداند دولت کار خودش را انجام می‌دهد. شما می‌بینید حمل و نقل بیش از سال گذشته است، ورود کالای اساسی هم ۱۱/۷ دهم بیشتر از سال گذشته است و ۶۰ میلیون تن کالای اساسی نیز در این هفت ماه جا به جا شده است.

آقای روحانی با بیان اینکه خواهش می‌کنم به شایعات و القائات نادرست در کشور ادامه ندهند، اظهار داشت: این فضایی که امروز در ذهن مردم به وجود آمده است، فضای بهتر برای ماه‌های آینده است؛ دولت تلاشش این است که این فضا حفظ شود، خواهش می‌کنم موضوعات مربوط به منافع ملی کشور را به انتخابات گره نزنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید فعالیت، رشد و اقتصادمان را به تحولات دیگر کشور‌ها گره بزنیم، افزود: همچنین نباید موضع گیری و حرکت هایمان را به انتخابات ۱۴۰۰ گره بزنیم؛ انتخابات سر جای خودش انجام می‌شود و هر کس که بخواهد می‌آید و فضای پرشوری ایجاد می‌شود.

آقای روحانی ادامه داد: اشکالی ندارد از امروز برای انتخابات کار کنیم، اما منافع ملی را فضای انتخابات نکنیم؛ می‌خواهیم مردم شرایط بهتری را پیشروی خودشان ببینند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها می‌خواستند ایران تسلیم شود و فهمیدند همچنین چیزی در کار نیست و ایران هیچگاه تسلیم نخواهد شد، ادامه داد: آن‌ها تحریم را به جنگ تروریستی تبدیل کردند؛ اقدامات تحریک آمیز تا مرز جنگ انجام دادند و این تدبیر نظام و تصمیم درست دولت بود که نگذاشتیم هیچ جا از فضا استفاده کنند.

آقای روحانی همچنین تاکید کرد: آن‌ها تا خط قرمز جنگ آمدند و از خط قرمز ما عبور کردند، بزرگترین سردار ما را ناجوانمردانه به شهادت رساندند. البته تو دهنی خوردند؛ این‌ها گروهی بودند که همیشه با بد نامی و فحاشی با ملت ایران صحبت کردند، اما همیشه مودبانه با دنیا صحبت کردیم.

رئیس جمهور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که شاهد تصمیم گیری کاخ سفید بر مبنای منافع ملی آمریکا، احترام به ملت‌های دیگر و پایبندی به تعهدات بین المللی باشیم، افزود: البته ما هر کجا ببینیم شرایط برای لغو تحریم آماده است از این فرصت استفاده خواهیم کرد؛ هدف ما این است که ایران به راحتی بتواند در تعامل با جهان باشد. هیچ کس حق ندارد فرصت سوزی کند، البته ما بر اساس منافع ملی و وحدت ملی تصمیم خواهیم گرفت.
 
رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ و ۹۶ جزء بهترین شرایط در ۴۰ سال گذشته بود

رئیس جمهور گفت: شرایط اقتصادی کشور در سال ۹۵ و ۹۶ بر مبنای شاخص‌های اقتصادی جزو بهترین شرایط در ۴۰ سال بعد از انقلاب بود.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه در طول این ۷ سال در یک دوره‌ای بر مبنای تعامل و مذاکره با دنیا پیش رفتیم، گفت: ملت ایران ثمره آن را در سال ۹۵ و ۹۶ دید. در این سال‌ها شرایط ما بر مبنای شاخص‌های اقتصادی جزو بهترین شرایط در ۴۰ سال بعد از انقلاب بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: تورم ما یک رقمی بود و رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان بود.

آقای روحانی افزود: اشتغال و رشد اقتصادی ما در شرایط بهتری نسبت به متوسط دوره‌های قبل بود، رشد پایه پولی نیز پایین‌تر بود و کاهش پیدا کرد، در تمام شاخص‌ها بر مبنای سیاستی که نظام جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده بود، با وحدت و با هدایت رهبری پیش رفتیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست ما در ۳ سال اخیر هم بر مبنای مقاومت بوده است، گفت: سیاست ما، ایستادگی، مقاومت، حضور مردم، گسترش صادرات و تولید در صحنه بوده است.

آقای روحانی افزود: البته در اینکه مردم ما سختی دیدند جای هیچ تردیدی نیست، در کنار آن طی ۸ ماه اخیر کرونا هم به این سختی‌ها اضافه شد و فشار را بیشتر کرد، اما در عین حال دولت تسلیم هیچ فشاری نشد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: علی رغم اینکه شرایط مالی و اقتصادی مان نسبت به گذشته متفاوت بود، شما دیدید به خاطر کرونا صد هزار میلیارد تومان یا پرداخت کردیم یا تسهیلات در اختیار مردم برای کسب و کار‌هایی که دچار مشکل شده و هم برای مستاجران که در سختی بودند و هم برای ۳ میلیون افرادی که در سخت‌ترین وضع معیشتی قرار داشتند، گذاشتیم.

آقای روحانی افزود: اساسا مردم می‌دانند از آبان سال ۹۸ تاکنون ما یک بسته حمایتی معیشتی ماهانه به مردم پرداخت کردیم، از خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان تا ۲۰۵ هزار تومان و الان هم داریم پرداخت می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: ما در طول این ایام که ایام فشار بود، یعنی از اسفند تاکنون حقوق‌ها را افزایش دادیم، همسان سازی حقوق شاغلین با بازنشستگان را انجام دادیم و این‌ها رقم بسیار بزرگی بود.

آقای روحانی افزود: ۱۸ هزار میلیارد تومان ما برای همسان سازی پرداخت کردیم در عین حال در پی توسعه کشور بودیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: در طول مدت امسال و در این ۷ ماه و خرده‌ای که از سال گذشته، ۵۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی دادیم و طرح‌های عمرانی به طور منظم درحال افتتاح شدن است.
 
دولت همچنان به دنبال متعادل کردن نرخ ارز و کاهش قیمت هاست
رئیس جمهور گفت: دولت با همه توان به دنبال متعادل کردن نرخ ارز و کاهش قیمت کالا‌های اساسی است.

آقای روحانی با اشاره به تلاش دولت برای پیگیری مطالبات مردم افزود: دولت با همه توان این دو مسئله را به طور منظم و مرتب دنبال می‌کند که البته بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت کشاورزی هم در حال تلاشند.

رئیس جمهور گفت: من می‌خواهم از وزرای اقتصادی از نفت گرفته تا صمت، راه، اقتصاد و رئیس بانک مرکزی که کار بسیار عظیم و بزرگی را در این مدت انجام داده اند تشکر کنم و البته این مسیر با امید بیشتر ادامه خواهد داشت.

آقای روحانی در ادامه افزود: کاهش فشار مردم در امور معیشتی از جمله برنامه‌هایی است که مبنای کار ما از ابتدا و به خصوص در شرایط فعلی است و امیدواریم شرایط آینده و روز‌های پیش رو بهتر شود.

رئیس جمهور گفت: ما از هر فرصتی به نفع منافع ملی و از هر چیزی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کنیم و در این خصوص مسائل حزبی و جناحی مطرح نیست بلکه همه باید متحد حرکت کنیم و حتما در این مسیر از رهنمود‌های رهبری هم استفاده می‌کنیم تا بتوانیم بهترین راه را برای گشایش زندگی مردم ایجاد کنیم.

آقای روحانی با اشاره به تلاش دولت طی هفت سال گذشته افزود: در طول این هفت سال گام‌های اساسی برداشته ایم اول این که برای بانک‌ها دو کار مهم انجام دادیم کار اول مربوط به پایان دادن به موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز است که اموال مردم را غارت می‌کردند و مساله دیگری که ظرف یکی دو ماه آینده امیدواریم به نتیجه برسد این که همه بانک‌های نیرو‌های مسلح در بانک سپه ادغام می‌شود که یکی از کار‌های مهم برای تحقق انضباط مالی و بانکی است.

رئیس جمهور در ادامه به توسعه خطوط ریلی راه آهن هم اشاره کرد و افزود: از کار‌های زیرساختی مهم این دولت توسعه خطوط راه آهن بوده که در حال حاضر استان‌های همدان، کرمانشاه، گیلان آذربایجان غربی و بسیاری استان‌های دیگر به خطوط ریلی متصل شده اند و برخی دیگر نیز مثل تبریز- میانه در حال اتصال هستند.

آقای روحانی تصریح کرد: اتصال راه آهن خلیج فارس به دریای خزر یعنی راه آهن رشت به بندر انزلی تا پایان سال برقرار می‌شود به این ترتیب دریای خزر به خلیج فارس متصل خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: مساله دیگر اتصال راه آهن ایران به افغانستان است که ظرف یک ماه اینده افتتاح خواهد شد و به این ترتیب راه آهن خواف به هرات برای اولین بار برقرار می‌شود و تا آسیای مرکزی ادامه خواهد داشت.

وی گفت: راه آهن چابهار- زاهدان نیز خط ریلی بسیار مهمی است که حدود ۷۰۰ کیلومتر مسافت دارد که دو بخش آن تا پایان این دولت افتتاح خواهد شد که جزو راه آهن‌های بسیار مهم است و می‌تواند تحول بزرگی در کشور ایجاد کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °