جزئیات اجرای ۱۰ طرح مشارکتی بذر و نهال کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:15 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۰۴۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی: تا پایان سال ۱۴۰۵ در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه‌ای به ۵۰ درصد خوداتکایی می رسیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ارتباط تصویری با برنامه روی خط شبکه خبر با بیان اینکه بذر و نهال به عنوان هسته اولیه تولید گیاهان زراعی و باغی بسیار با اهمیت در کشور هستند، اظهار کرد: در کشور سالانه حدود ۲ میلیون تن بذر و حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون اصله نهال لازم است.

وی افزود: سلامت، تأیید و گواهی بذر و نهالی که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، تضمین کننده کمیت و کیفیت تولید کشاورزان در انتهای فصل کشت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته‌ و بخشی از ظرفیت‌های ایستگاه‌های دولتی را به طرح‌های مشارکتی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه افزایش تولید بذر و نهال گواهی شده و شناسنامه‌دار اختصاص داده است؛ از جمله این موارد بزرگ‌ترین طرح کشت یکنواخت زعفران کشور در صد هکتار در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شاهرود است که با مشارکت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کلید خورده است.

 رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: طرح تولید و تجاری سازی بذر ارقام تولید داخل اسفناج، نشای پیوندی صیفی‌جات و به طور ویژه خربزه، دانش فنی پیاز، خربزه خارطونی، کاهوی رقم ستاره و همچنین طرح کاشت نهال‌های مثمر و غیر مثمر شناسنامه دار و با همکاری موسسه تحقیقات باغبانی، موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از حدود ۲ میلیون بذر مصرفی کشور حدود یک و نیم میلیون تن بذر گندم و جو است که صددرصد در تولید آن خودکفا هستیم، اما در مقابل در برخی محصولات دیگر بذرها وارداتی است و وابستگی داریم که مهم‌تر‌ین آن بذر سبزی، صیفی و تولید گلخانه‌ای در فضای محصور است که ۹۸ درصد آن وارداتی است و برای تولید داخلی آن برنامه‌ای با معاونت علمی ریاست جمهوری تدوین شده است.

 رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مقرر شده تا انتهای سال ۱۴۰۱ خوداتکایمان در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه‌ای از ۲ درصد فعلی به ۲۰ درصد برسد و تا پایان سال ۱۴۰۵ به ۵۰ درصد خوداتکایی برسیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°