مبارزه جدی با قاچاقچیان کالا و ارز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:30 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۰۴۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
معاون اول دستگاه قضا: با کسانی که امنیت و آرامش جامعه و مردم را مخدوش می‌کنند، باید برخورد جدی کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای، معاون اول رییس قوه قضاییه، امروز چهارشنبه طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران با بیان اینکه دادگاه انقلاب یک نهادی است که در طول بیش از ۴۰ سال خدمات زیادی را برای کشور، نظام، امنیت مردم، استیفای حق از ظالمان و بیت المال داشته است، گفت: کسانی که در این نهاد مقدس بودند و هستند چه آن‌هایی که شهید یا مجروح شدند یا دار فانی را وداع گفتند یا آن‌هایی که در قید حیات هستند و در این نهاد مقدس خدمت کرده‌اند کارشان جاودانه خواهد بود. آیت الله بهشتی، قدوسی، لاجوردی، محمدی گیلانی، کچوئی و همه شهدا و ایثارگران کار آن‌ها ماندگار خواهد بود و در این بیش از ۴۰ سال تجربه دیدن تلخی‌ها و شیرینی‌ها زیادی داشته‌ایم.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای در ادامه با اشاره به اینکه باید از تجربه گذشته‌مان استفاده کنیم و نباید آزمون و خطایی صورت گیرد، افزود: باید از تجربه گذشته استفاده کنیم و سزاوار نیست که در گام دوم انقلاب نتوانیم بر حیله‌ها و ترفند‌های دشمن فائق شویم. در طول این ۴۰ سال توطئه‌های بسیاری را خنثی کرده‌ایم و باید با اعتقاد به خدا و خودمان دشمن را مایوس کنیم.

وی ادامه داد: کلانشهری مانند تهران که از لحاظ جمعیت و همچنین به عنوان مرکز کشور بودن از خصوصیات متفاوت و ویژه‌ای برخوردار است و مدیران آن دارای اختیاراتی هستند و باید با فضای بازتر و اختیارات بیشتر این کلانشهر را اداره کرد ما در مجموعه قضایی همیشه از مدیران خوب، دلسوز و خدوم برخوردار بوده و هستیم. رییس کل دادگستری تهران به عنوان بالاترین مقام قضایی استان تهران، دادستان تهران، رییس تجدید نظر، رییس محاکم و مجموعه‌ای که اصل ۴۹ را بر عهده دارند و دادگاه و دادسرای انقلاب را در تهران داریم که دارای یک هویت است و در برخی از مسائل دارای اختیارات فراوان و زیادی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای گفت: اگر بخواهیم در انجام ماموریتمان در این شهر بزرگ موفق باشیم مدیرانمان هم باید اختیاراتی داشته باشند و با رعایت سلسله مراتب شاهد هم‌افزایی در بخش‌های مختلف نهایت همکاری را داشته باشیم تا این استان را به نحو شایسته و متناسب با گام دوم انقلاب اداره کنیم.

معاون اول رییس قوه قضاییه گفت: رییس کل دادگستری استان تهران به عنوان بالاترین مقام قضایی استان، دادستان تهران، رییس محاکم، رییس تجدید نظر، رییس دادگاه انقلاب باید جلسات مشترکی داشته باشند که من هم آمادگی حضور در این جلسات را دارم.

از دادگاه و دادسرای انقلاب دفاع کنم

وی با بیان اینکه اعتقادم بر این بوده و هست و وظیفه خود می‌دانم که از دادگاه و دادسرای انقلاب دفاع کنم، اظهار داشت: همیشه وظیفه خود می‌دانم که از این مجموعه به لحاظ ساختار تشکیلاتی، نیرو و تجهیزات دفاع کنم معتقدم ما به دادگاه و دادسرای انقلاب نیاز داریم. دادگاه انقلاب خدمات فراوانی را برای امنیت کشور، مبارزه با خائنین، مبارزه با قاچاق مواد مخدر داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای بیان کرد: نباید نسبت به مسائل مهمی از جمله مواد مخدر نگاهمان کم رنگ شود؛ شما ببینید در طول این سال‌ها چه تعداد خانواده‌ها گرفتار مواد مخدر شدند، چه جوان‌ها گرفتار شدند، چقدر جان‌ها گرفته شده است و چقدر ضرر‌های مالی و معنوی در این باره داشته‌ایم. چقدر عناوین اتهامی از این موضوع نشات گرفته است، چقدر امراض از این موضوع سرایت کرده است؛ ما نباید نگاهمان در مبارزه با مافیای مواد مخدر کم رنگ شود؛ با قاچاقچیان کالا و ارز و سازمان یافته باید در گام دوم انقلاب مبارزه جدی داشته باشیم.

مقابله با فساد و مفسدان اقتصادی نباید انفعال داشته باشیم

معاون اول دستگاه قضا گفت: دادگاه و دادسرای انقلاب برای مقابله با فساد و مفسدان اقتصادی که آگاهانه یا ناآگاهانه در جنگ اقتصادی دشمن شریک شده‌اند نباید انفعال داشته باشد و سهل انگاری کند. باید برخورد جدی و قاطع داشته باشیم. با کسانی که امنیت جامعه و مردم را مخدوش می‌کنند و آ‌رامش جامعه را مخدوش می‌سازند نباید سهل انگاری کنیم و باید برخورد جدی کنیم.

از خائنان غافل نمی‌شویم

وی افزود: در مواردی که امنیت جامعه را به خطر می‌اندازند و خیانت به کشور و مردم می‌کنند و با سرویس‌های بیگانه ارتباط برقرار می‌کنند و با آمریکا، اسرائیل و انگلیس همدست می‌شوند و منافع کشور را در ا ختیار آن‌ها قرار می‌دهند و آنان به این‌ها راه نشان می‌دهند که چگونه ضربات بیشتری به مردم بزنند؛ نباید غفلت و کوتاهی کنیم، نباید سهل انگاری کنیم باید برخورد سخت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای در ادامه تاکید کرد: یکی از عملیات‌های روانی دشمن علیه ما این است که نسبت به موضوع‌ها تردید ایجاد کند به عنوان مثال اگر یک قاضی حکم قاطع بدهد خناس‌ها و شیاطین می‌دمند، آن‌ها در تریبون‌های مختلف می‌دمند که امر را بر ما مشتبه کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز روش‌ها و تکنیک‌هایی که از سوی افراد غافل به کار می‌رود به روز شده است، گفت: نمی‌توانیم همان ابزار‌هایی را که برای مفسدان، خائنان، تروریست‌ها و قاچاقچیان در گذشته به کار می‌بردیم امروز نیز به کار ببریم و باید با همفکری به روز شویم تا بتوانیم یک مقابله درست انجام دهیم.

مجازات باید متناسب با جرم باشد

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای در ادامه افزود: اگر با مسائل آنگونه که هست و آنگونه که لازم است نه زیادتر و نه کمتر برخورد کنیم به عدالت رفتار کرده‌ایم و اگر بیشتر برخورد کنیم یا کمتر برخورد کنیم اثر سوء دارد. مجازات باید متناسب با جرم باشد و باید در همه موارد تناسب را در نظر بگیریم. در برخی موارد ما به فاعل نگاه کرده‌ایم و به فعل و به اثرات آن کاری نداشته‌ایم یا مجازات سنگین یا تخفیف زیاد داده‌ایم یا بعضی وقت‌ها به فعل نگاه کرده‌ایم. به اعتقاد من باید حتی یک دستورالعمل نیز در باب تناسب جرم و مجازات تهیه کنیم. یک متهم در دادگاه بدوی یک حکم می‌گیرد و در دادگاه تجدید نظر یک حکم دیگری می‌گیرد و تفاوت آراء وجود دارد اگر چه از نظر قانون اشکالی ندارد و از ظرفیت‌های قانونی برای این رای استفاده شده است، اما این موضوع‌ها باید بررسی شود.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای در پایان سخنانش از زحمات حجت‌الاسلام و المسلمین غضنفر آبادی تقدیر کرد و آرزوی موفقیت برای حجت الاسلام و المسلمین زرگر نمود.

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران

مراسم تودیع و معارفه رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران با حضور معاون اول قوه قضاییه، رییس کل دادگستری استان تهران و سایر مسئولان قضایی با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد.
در این مراسم از اقدامات و زحمات حجت‌الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی رئیس پیشین دادگاه انقلاب اسلامی تهران تقدیر شد و حجت الاسلام و المسلمین زرگر به عنوان رئیس جدید این دادگاه معرفی شد.
در ابتدای این مراسم، غضنفرآبادی، رییس سابق دادگاه انقلاب اسلامی تهران ضمن خیرمقدم گویی به حاضرین گفت: کار در دادگاه انقلاب شرایط خاص خود را دارد و شیرینی و تلخی دارد و کار در دادگاه انقلاب اسلامی تهران متفاوت است و شرایط خاصی دارد.

رییس سابق دادگاه انقلاب اسلامی تهران خاطرنشان کرد: من چند هدف را در دادگاه انقلاب دنبال کردم و کار‌هایی را در ساختمان دادگاه انقلاب انجام دادیم.

وی تصریح کرد: خیلی دغدغه داشتم که این مجموعه قضات و کارمندان سالم بماند و در جلسات توصیه و تاکید شد تا مراقبت صورت گیرد.

مردم را جواب دهید و در حد قانونی کمک کنید

رییس سابق دادگاه انقلاب اسلامی تهران افزود: در زمینه رفع دغدغه و مشکلات همکاران آنچه که می‌شد، فراهم کردیم و در جهت حل مشکلات همکاران اداری و قضایی انجام دادیم.

وی اظهار کرد: تمام تلاشم این بود که در اتاقم باز باشد و زمانی که مردم مراجعه می‌کردند وقت ملاقات داده شود و اعتقاد داشتم که اگر یک مراجعه کننده را جواب دهم مراجعات به مراجع بالاتر محدودتر می‌شود.

غضنفرآبادی بیان کرد: خواهشی که دارم این است مردم را جواب دهید و در حد قانونی به آن‌ها کمک کنید.

پالایش پرونده ها، تصمیم گیری در مورد اسناد محرمانه و قفسه بندی از جمله اقداماتی بود که به گفته غضنفرآبادی انجام شده و یا در دست انجام است.

وی در پایان ضمن آرزوی توفیق، سعادت و بهروزی برای آقای زرگر گفت: امیدوارم خداوند توفیق دهد در این جایگاه خدمت کنند. هر کجا باشم یک سرباز کوچک در خدمت انقلاب هستم و خدا کمک کند تا بتوانیم اثبات کنیم سرباز‌های خوبی هستیم.

احیای واحد تحقیقات در دادگاه انقلاب

حشمتی مهذب، رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه این مراسم عنوان کرد: خدا را شاکریم که امروز این اجتماع را در دادگاه انقلاب داریم.

رییس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: خیلی از ما‌ها در دادگاه انقلاب رشد کردیم و این رشد و موقعیت را مدیون همکاران عزیز و شهدای گرانقدر هستیم و افتخار می‌کنیم در اینجا کار کردیم و سرمایه، تجربه و اطلاعاتمان را از دادگاه انقلاب داریم.

وی با اشاره به اظهارات شهید بهشتی در مورد جایگاه دادگاه انقلاب و با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان گفت: یاد و نام همه این عزیزان و بزرگواران را گرامی می‌داریم.

حشمتی با بیان اینکه دادگاه انقلاب سرمایه انقلاب است، اظهار کرد: وظیفه حفاظت و حراست از دادگاه انقلاب را داریم و باید برای تقویت آن تلاش کنیم تا به عنوان یک نهاد کارا و کارامد باشد.

رییس کل دادگستری استان تهران اذعان کرد: رسیدگی به وضعیت دادگاه انقلاب را شروع کرده ایم و وظیفه داریم نظام و ارزش‌ها و بنیان‌های اصلی آن را حفظ کنیم و در وسط میدان نمی‌توانیم اهل تحلیل باشیم؛ بلکه مقتدا و رهبرمان تحلیل ارائه می‌کنند و ما باید تلاش کنیم تا فتنه‌ها رخ ندهد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد واحد تحقیقات در دادگاه انقلاب بیان کرد: در دادگاه انقلاب به یک واحد تحقیقات نیاز داریم؛ البته پیش از این چنین واحدی را داشتیم و خیلی لازم است آن را با تلفیقی از دوستان سابق و جوان احیا کنیم و برای پیگیری و رسیدگی به پرونده ها، وجود این واحد به اعتقاد بنده ضروری است.
 
 

مانده دادگاه انقلاب سه یا چهار هزار پرونده است

حشمتی مهذب با بیان اینکه مانده دادگاه انقلاب سه یا چهار هزار پرونده است، گفت: این باید به حداقل برسد و مساعدت‌هایی در جهت کاهش موجودی‌ها داریم.

رییس کل دادگستری استان تهران اذعان کرد: در کل استان تهران در خصوص رسیدگی‌ها و ساماندهی و کاهش موجودی ها، پارسال یک چهارم کاهش موجودی‌ها برای تهران بود و این وضعیت ادامه دارد و رفع اطاله دادرسی و کاهش موجودی‌ها از موضوعات مهم است.

وی با بیان اینکه کاهش موجودی به هر قیمت نیست و اتقان آرا مهم است، گفت: در گلوگاه‌هایی مثل تجدیدنظر گفته ایم تیم بگذارند تا پرونده‌هایی که منجر به صدور رای می‌شود، ملاحظه کنند.

حشمتی مهذب تصریح کرد: میانگین وارده به محاکم ما در تهران ۱۶ پرونده بیشتر از میانگین کشوری است.

رییس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: تراکم پرونده‌ها را رصد می‌کنیم و کمک می‌کنیم تا به کاهش موجودی مطلوب و منطقی برسیم.

وی با بیان اینکه تهران علی رغم اینکه مرکز کشور و پایتخت است، با محرومیت‌های خاصی مواجه است، گفت: ملارد که جمعیت قابل توجهی دارد یک بیمارستان ندارد و در سایر بخش‌ها محدودیت‌ها و فقر به عین قابل مشاهده است؛ اما در عین حال ۱۲ پروژه در حال احداث داشتیم و این پروژه‌ها را حرکت دادیم و شروع به ادامه ساخت آن‌ها کردیم.

رییس کل دادگستری استان تهران اظهار کرد: پنج پروژه جدید تعریف کرده ایم که یکی مخزن مکانیزه بایگانی است و خیلی مهم است. فقط در مخزن اینجا دو میلیون و ۴۰۰ هزار پرونده داریم که باید توجه شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مردم و گوش دادن به خواسته‌های آن‌ها گفت: واقعا ما خادم مردم هستیم و باید با همه وجود در خدمت مردم باشیم.

حشمتی در پایان با قدردانی از غضنفرآبادی گفت: دادگاه انقلاب را تا زمانی که انقلاب هست باید حفظ کنیم و امیدواریم که آقای زرگر موفق باشند.

دادگاه انقلاب جایگاه رفیعی دارد

قاضی زرگر، رئیس جدید دادگاه انقلاب اسلامی تهران در ادامه این مراسم بیان کرد: دادگاه انقلاب در شرایطی که به وجود آمد و زحماتی که در طول این چهل سال انجام گرفت، مشکلاتی را از کشور برطرف کرد و منافعی نصیب کشور شد که در این بحثی نیست.

رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران خاطرنشان کرد: من از ششم فروردین ماه سال ۵۸ در این تشکیلات بودم و واقعا شب و روز نداشتیم و نداشتند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دستگاه قضایی بیان کرد: دادگاه انقلاب جایگاه رفیعی دارد؛ هدف نظام مقدس اسلامی کار فرهنگی و پیاده کردن احکام اسلامی است؛ لذا درخواستی که از مسئولان نظام، قوه قضاییه و عزیزان همکار دارم، این است که دست به دست هم دهیم و یک تشکیلات قوی با قولی که آقای محسنی و ریاست قوه قضاییه دادند همتراز با نظام اسلامی را محقق کنیم.

قاضی مقیسه نیز در این مراسم با تقدیر از اقدامات غضنفرآبادی رئیس پیشین دادگاه انقلاب گفت: امروز یک فرد قرص و محکم و نفوذناپذیر به سمت ریاست دادگاه انقلاب منصوب شد و ما از این جهت خیلی خوشحالیم.

در پایان این مراسم با اهدای لوحی از حجت‌الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی و قاضی مقیسه تقدیر به عمل آمد و با اعطای حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین زرگر به عنوان رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران منصوب شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°